Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Skoro nikdo z uživatelů to nedělá: přitom mazání dočasné paměti mobilu je jednoduché

Jiří Palyza 22.06.2022

Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle svého limitu. Pokud byste poté chtěli instalovat nové aplikace, máte bez SD karty smůlu. Přitom spousta paměťové kapacity se dá uvolnit jediným klepnutím. A to i v případě operační paměti. Málokdo to ale používá.

Smartphony jsou dnes vybaveny stále větší kapacitou paměti. V drahých špičkových modelech je to 512 GB, v některých případech i 1 TB. Pokud ale vlastníte levný mobil a nemáte v něm SD kartu, i v roce 2022 rychle narazíte na paměťové limity. Existují jednoduché způsoby, jak kapacitu uvolnit. A to nejen interního datového úložiště, ale i dočasné paměti.

Zdá se, že mnoho uživatelů tuto jednoduchou možnost nevyužívá. Známý portál Android Authority už loni provedl průzkum ve kterém zjistil, že téměř polovina respondentů tuto možnost uvolnění paměti telefonu nikdy nevyužila.

Vymazání cache mobilu: jde to vcelku jednoduše

avastclenaup

Avast Cleanup: jedna z oblíbených aplikací pro odstraňování nepotřebných dat a nepoužívaných aplikací jediným klepnutím. | Zdroj: Avast Cleanup

Ukládání dat do operační paměti je užitečná technologie. Aplikace ji využívají často k úschově dat, se kterými pracují na pozadí; například webových stránek. Znamená to, že tato data není nutné pokaždé opakovaně stahovat. V chytrém telefonu se jich ale časem nahromadí velké množství. Týká se to zejména prohlížečů, jako je například Chrome nebo Opera, které se vytěžování operační paměti vůbec nebojí. Také aplikace pro sociální sítě nejsou zrovna skromné. Často zaberou v dočasné paměti kapacitu v řádech několika GB. Pokud ji čas od času vyčistíte, uvolní se spousta prostoru.

Chcete-li vymazat dočasnou paměť nárokovanou jednotlivými aplikacemi, jde to jednoduše prostřednictvím informační stránky v nastavení anebo u seznamu aplikací. Systém zobrazí, kolik z celkové kapacity paměti je využito, anebo jaká kapacita je alokována konkrétními aplikacemi. V obou případech to jde snadno vyčistit a stačí k tomu jen klepnout na odpovídající volbu.

Pokud byste takto nechtěli postupovat, můžete také využít řešení "na jedno klepnutí". Mnoho výrobců androidových zařízení poskytuje pro svá zařízení optimalizační aplikaci, která často zahrnuje i čistič mezipaměti. Pomocí této funkce vymažete mezipaměť všech instalovaných aplikací.

Další možností je použít řešení aplikací třetích stran. Jedním z nejoblíbenějších čisticích nástrojů je SD Maid. Jde o bezplatnou aplikaci pro Android, která je bez reklam a nabízí různé praktické funkce. Můžete ji využít v vyhledání a odstranění nepoužívaných systémových souborů. Dobře poslouží také vysoce hodnocená aplikace Avast Cleanup, která byla před týdnem aktualizovaná.

Zdroj: Android Authority, SD MaidAvast Cleanup


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud