Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Snažíte se šetřit? Tyto tři typy spotřebičů přesto nevytahujte ze zásuvky – proč a které

Jiří Palyza 09.05.2024
Zdroj: Rawpixel.com/Freepik

U elektrických spotřebičů, které se nepoužívají, někteří uživatelé jednoduše vytáhnou jejich síťovou zástrčku ze zásuvky. Jsou ale typy zařízení, které úplné odpojení od elektrické sítě nesnesou. Ani v případě, kdy třeba odjíždíte na dovolenou.

Kapitoly článku

O úsporu elektrické energie se dnes stará mnoho uživatelů a snaží se najít způsoby, které by jim v tom pomohly. Ponechávání některých spotřebičů v pohotovostním režimu nemusí být optimální řešení a vyplatí se zařízení zcela odpojit. Mnoho lidí si ale neuvědomuje jednu podstatnou věc: rozhodující je typ elektrického spotřebiče. V některých případech si můžete jejich celkovým odpojením od zdroje elektrické energie způsobit zbytečné problémy.

U těchto tří typů zařízení není dobré jejich napájecí kabel vytahovat ze zásuvky

Ne všechny elektrické spotřebiče snášejí vytažení ze zásuvky 230 V dobře. Může to být způsobeno mnoha různými důvody. V některých případech jde o princip jejich funkce, jindy je příčinou jejich naprogramování. V každém případě, u některé elektroniky, která už dnes bývá součástí výbavy bezmála každé domácnosti, je to zřejmé.

Inkoustové tiskárny

Inkoustová tiskárna v domácnosti
Po vytažení ze zásuvky a opětovném zapojení inkoustové tiskárny provedou reset, včetně nastavení tiskové hlavy a zkušebního tisku.
Zdroj: Joonas Sild/Unsplash

Co se týče úspory elektrické energie, inkoustové tiskárny zrovna nepatří k jejím velkým konzumentům. Proto jejich odpojování od elektrické sítě není vůbec nutné. Pokud byste tak přesto učinili a namísto tlačítka napájení tiskárnu vypojili ze zásuvky, můžete si způsobit skutečný problém.

Při normálním provozu tiskárny je zařízení připraveno k tisku a tiskový hlava není v úplném režimu nečinnosti. Pokud ale vytáhnete zástrčku "ze zdi", tento stav se přeruší a hlava už nebude v režimu, do kterého se dostává vždy po počáteční inicializaci – například po výměně inkoustové kazety.

Mohlo by vás zajímat

Znamená to, že po opětovném zapojení do sítě se tiskárna restartuje, tisková hlava bude vyžadovat nastavení a provede zkušební výtisk. Pokud byste pak porovnali náklady na spotřebovaný inkoust na provedení této inicializace, zjistíte, že vytažení ze zásuvky vůbec nemá smysl. Je to mnohem víc než cena spotřebované elektrické energie, pokud byste tiskárnu nechali trvale v zásuvce zapojenou a vypínali ji pouze tlačítkem či vypínačem, kterým je vybavena.

Televizory OLED

Televizor OLED
Televizory OLED spouští po svém vypnutí (nikoliv vytažení ze zásuvky) proces optimalizace pixelů.
Zdroj: Oscar Nord/Unsplash

Moderní televizory, které jsou vybaveny obrazovkami s technologií OLED, by se také neměly zcela odpojovat ze síťového napájení. Televizory provádějí po svém vypnutí standardní metodou cykly optimalizace pixelů. Pokud byste zařízení zcela vypojili ze zásuvky, tyto cykly přerušíte, pixely by se mohly poškodit, a to by mohlo časem vést k celkovému zhoršení kvality obrazu.

U některých typů také může odpojením od sítě dojít k resetu některých nastavení obrazu. Po opětovném zapojení to pak budete muset kompletně provést znovu.

Směrovač pro bezdrátovou síť: Wi-Fi router

WiFi router v domácnosti
Pokud máte doma chytrá zařízení, připojená do Wi-Fi sítě, pak router nevypínejte. V době klidu mohou probíhat například aktualizace, nebo váš potomek vyčerpá datový limit na svém smartphonu.
Zdroj: TechieTech Tech/Unsplash

Výhodou nonstop zapojených Wi-Fi routerů je neustálá dostupnost internetového připojení. Možná by stálo za to router na noc vypínat. Stejně zpravidla spíte a internet nepotřebujete. To ale má smysl dělat pouze v případě, že k bezdrátové síti nejsou zapojena žádná další důležitá zařízení.

Pokud ale máte k routeru připojenou pevnou telefonní linku, záznamník nebo chytrá domácí zařízení, pak jej raději nevypínejte a neodpojujte. Může tím být narušena jejich správná funkce, nebo dokonce může u některých zařízení dojít k problémům, pokud se opětovně restartuje jejich internetové připojení.

Stejně tak přerušované napájení u některých typů routerů zrovna nemusí prospívat jejich dlouhodobé funkčnosti a spolehlivosti.

Vypnout zařízení nebo úplně vytáhnout napájení ze zdi?

Síťová zásuvka a napájecí kabel
Pokud například zrovna nepoužíváte nabíječku pro své akumulátorové nářadí, klidně ji odpojte. Abyste ušetřili, můžete klidně odpojit i spoustu dalších nepoužívaných elektrických spotřebičů. U některých ale opatrně.
Zdroj: Freepik

Samozřejmě může být rozdíl, zda zcela zařízení odpojíte od elektrického napájení vytažením ze zásuvky, nebo jej pouze vypnete tlačítkem na zařízení nebo dálkovém ovladači. Mnoho elektrických spotřebičů totiž spotřebovává elektřinu i po své vypnutí, což je vlastně v mnoha případech pouze stav pohotovostního režimu.

Do této skupiny patří například televizory, rádia, LCD monitory a bezdrátové telefony. Jejich červené či jinak barevné diody jasně indikují, že i v tomto stavu do zařízení proudí elektrická energie. Tomuto stavu se také říká "fantomové nabíjení".

Zdroj: How-To Geek (1), (2), The Sun

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud