Menu

Nové funkce pro Windows 10: nezapomeňte vyzkoušet tyto tři zcela nové nástroje od Microsoftu

26.05.2020 08:15 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nové funkce pro Windows 10: nezapomeňte vyzkoušet tyto tři zcela nové nástroje od Microsoftu

Nové funkce pro Windows 10: nezapomeňte vyzkoušet tyto tři zcela nové nástroje od Microsoftu | foto: CHIP

Windows rozhodně nejsou vybavené dokonale, ale Microsoft v současnosti dodává zdarma některé nástroje, které můžete použít k rozšíření nabídky funkcí.

Je zajímavé, že nové nástroje Microsoft poskytuje jako open source a vyvíjí je velmi dynamicky. Jednou ze silných stránek Windows je jejich flexibilita. Bez ohledu na to, co potřebujete udělat, Windows to zvládnou buď pomocí zabudovaných nástrojů, nebo existují dodatečné programy, které lze použít k realizaci požadované funkce. Vývojáři mimo Microsoft jsou také kreativní, ale držet se nástrojů přímo od Microsoftu není vůbec špatná strategie. Obvykle se snadno integrují do Windows.

V několika posledních dnech Microsoft na své konferenci Build některé nové nástroje s otevřeným zdrojovým kódem představil. Doporučujeme vyzkoušet tyto tři z nich.

1. Programový launcher PowerToys Run

programmlauncher1

PowerToys nyní nabízí i launcher Run.

Run je nový vlastní louncher programů pod Windows 10. Je součástí PowerToys, v současnosti obsahujících sedm nástrojů, které jsou navrženy pro upgrade funkcí systému v různých oblastech. Launcher spustíte pomocí kombinace kláves [Alt]+[Space] a na obrazovce se objeví okno se vstupním řádkem. Tím lze volně pohybovat pomocí myši a poskytuje návrhy pro zadání prvních písmen z názvu vyhledávaného programu. Pro kolik z nich má Launcher napovídat, lze nastavit. Standardem jsou první čtyři.

Systém inteligentního dohledávání odpovídajících položek je rychlý způsob spouštění požadovaných programů. Zadáte-li například "fi", Launcher vám okamžitě nabídne Firefox, Filmy & TV nebo jiné nástroje, které začínají na zvolený řetězec znaků. Vybraný program jednoduše vyberete a spustíte pomocí [Enter]. Spouštěč nabízí i další možnosti. Dvě ikony zobrazující se u nalezených programů vám umožňují programy spustit v režimu správce nebo otevření složky, ve které se nachází. Kromě rychlého spouštění programů lze Launcher využít také jako jednoduchou kalkulačku. Při zadávání znaků pro dohledávání programu lze také použít zástupné znaky, například "*".

Stáhněte si: Microsoft PowerToys

powertoys-logo

Preview Microsoft PowerToys 0.18

CHIP hodnotí Velmi dobrý

PowerToys, praktické malé nástroje známé ze systému Windows 95, nyní přicházejí do Windows 10. Aktuální verze preview zahrnuje nástroje FancyZones, File Explorer Preview, Image Resizer, Keyboard Manager, PowerRename, PowerToys Run and Shortcut Guide.

Stáhněte si

 

Výhody
nové vydání známých nástrojů z Windows 95
obsahují praktické nástroje
Nevýhody
stále ve vývoji a v některých situacích nestabilní

2. Nový příkazový řádek Windows Terminal

windowsterminal

Windows Terminal kombinuje různé nástroje příkazové řádky.

Nový nástroj pro práci s příkazovým řádkem, Windows Terminal, rozhodně není důležitý pro všechny uživatele Windows. Ti, kdo s ním nikdy nepracovali, z něj velmi pravděpodobně nebudou mít ani do budoucna žádný prospěch. Pokud si ale příležitostně spouštíte CMD nebo Powershell, nebo dokonce používáte Windows subsystem pro Linux, určitě vám Windows Terminal přijde vhod.

Nejdůležitějším argumentem pro práci s Windows Terminalem je možnost mít pod jednou kapotou více formátů pro práci s příkazy, které dříve byly samostatné. Jednoduše tak otevřete novou kartu, kde budete mít Powershell nebo klasický příkazový řádek. Microsoft do Windows Terminalu dodal také několik nových zajímavých funkcí, například si do značné míry můžete upravit optiku programu a podobně i ovládání pomocí klávesnicových zkratek.

Stáhněte si: Windows Terminal

windowsterminal-logo

Windows Terminal - Windows 10 App 1.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

„Windows Terminal“, nový příkazový řádek Windows 10, je nyní k dispozici ke stažení zdarma z Microsoft Store.

Stáhněte si

 

Výhody
Powershell a příkazový řádek integrovaný do jednoho prostředí
praktické využívání záložek

3. Obchod Microsoft Store z příkazového řádku

microsoftstore

Příkaz Winget stahuje a instaluje zvolené nástroje.

Nový klient Windows Package Manager také není určen všem uživatelům, ale ukazuje, co Microsoft zvládne připravit v krátkém čase. Jedná se o správce instalačních balíků, který můžete použít k instalaci softwaru z příkazového řádku. Linux to uměl vždy. Pomocí příkazu "winget search" můžete zobrazit, které nástroje lze instalovat. Zahrnuty jsou známé nástroje, jako například komprimační program 7Zip, přehrávač médií VLC, editor obrázků GIMP, poznámkový blok Evernote, vyhledávač Everything, Blender a další.

Pomocí příkazu "winget install vlc" nainstalujete přehrávač médií VLC. Program je ještě poměrně čerstvý, verze 1.0 bude vydána teprve za rok. V plánu je, že budou k dispozici různé zdroje instalačních balíků, prostřednictvím kterých budete moci instalovat potřebné programy. Aby se zabránilo proniknutí malwaru, Microsoft zavedl kontrolu SmartScreen a existují také statické analýzy a porovnání hodnot hash. Už nyní je ale využití příkazu Winget zábavnější než Microsoft Store zabudovaný do Windows.

Stáhněte si: Windows Package Manager

windowspackagemanager-logo

Windows Package Manager (Preview) 0.1.41331

CHIP hodnotí Dobrý

Preview verze nabízí první pohled na nové řešení správce instalačních balíků společnosti Microsoft.

Stáhněte si

 

Výhody
možnost použít různé příkazy
vyhledávání a instalace nástrojů
open source nástroj

Skvělé nové funkce pro Windows zdarma

Řada nových nástrojů pro Windows 10 od Microsoftu je důkazem, že operační systém má stále vysokou prioritu. Správce instalačních balíků je úplně čerstvým přírůstkem s doposud sice omezenými možnostmi, ale pro pokročilé uživatele nabízející přidanou hodnotu.

Windows Terminal je také více zaměřený na zkušené uživatele. Proč byste měli používat pro příkazový řádek různé nástroje, když můžete mít vše pod jednou kapotou? Kromě toho má okno příkazového řádku vylepšený vzhled.

Obecně mají PowerToys smysl pro všechny uživatele, kteří postrádají v některých oblastech funkcí konkrétní nástroje. Kolekce programů sdružuje v současné době sedm zástupců, z nichž zejména programový launcher Run může získat díky své praktičnosti mnoho příznivců.

mohlo by vás také zajímat: tento nástroj Microsoftu by měl určitě znát každý

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení