Menu

Nový superpočítač, nové aplikace, nové služby: toto jsou nové plány Microsoftu

21.05.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový superpočítač, nové aplikace, nové služby: toto jsou nové plány Microsoftu

Nový superpočítač, nové aplikace, nové služby: toto jsou nové plány Microsoftu | foto: CHIP

Na své konferenci, která byla kvůli současným omezením pouze digitální, Microsoft oznámil řadu plánovaných inovací pro nadcházející měsíce. Kromě nového superpočítače pro aplikace s umělou inteligencí bylo také oznámeno mnoho nových funkcí.

Konference Microsoft Build je obvykle každoročním zahájením řady významných událostí, které prezentují americký technologický průmysl a jeho globální převahu. Konferencí se účastní od 30 do 60 tisíc návštěvníků, kteří sledují vývojářské přehlídky Microsoftu, Facebooku (F8), Google (I/O), Oracle (Openworld), Salesforce (Dreamforce) nebo Apple (WWDC). Třídenní konference Microsoftu byla zahájena v úterý.

Na velké konference jsou pravidelně rezervovány kongresová centra, hotely a restaurace ve městech, ke kterým patří San Francisco, Las Vegas nebo Orlando. Vstupné se rychle vyšplhá na částku dvou tisíc USD i více, a to bez ubytování v předražených hotelových pokojích. Když šéf Microsoftu Satya Nadella nebo Applu Tim Cook hovoří před tisíci účastníky, oslavují je jako rockové hvězdy.

Tento rok je ale všechno jinak. Velká konferenční centra po celém světě zejí prázdnotou a všechny akce jsou na několik měsíců zrušeny. Microsoft také oslavuje pouze digitálně. V průběhu 48hodinového maratonu jsou pořádány videokonference, přednášky a prezentace produktů, dokonce přizpůsobené různým časovým pásmům. Sotva bude někdo v Evropě vstávat uprostřed noci, aby si poslechl technologické nadšence. Zaregistrovalo se více než 100 tisíc účastníků. Nicméně zdarma.

Úvodní video generálního ředitele tentokrát trvalo pouze 21 minut. Nadella, sám v kanceláři, popsal softwarové vývojáře jako "digital first responders", první digitální linii v realitě nemocnic a důležitých oblasti průmyslu a hospodářství. Technologie je dnes dostupná pro všechno, od aplikací pro dohled a sledování procesů po požadavky na plánování nebo statistické vyhodnocení šíření viru prakticky v reálném čase. A to je jen začátek, říká Nadella. A mělo by to být od Microsoftu.

Microsoft je jedním z vítězů koronavirové krize

microsoftplans1

CEO společnosti Microsoft, Nadella, oznámil plánované inovace na 20 minutové videokonferenci.

Nadella mluvil dobře. Microsoft je jedním z velkých vítězů v technologické branži. Stále je poptávka po cloudové platformě Microsoft Azure, pro kterou nyní existuje několik vylepšení včetně nového superpočítače pro aplikace s umělou inteligencí. Zákazníci mají přístup k podpoře 285 tisíců jader CPU, 10 tisíců grafických procesorů sdružených v síti Azure včetně konektivity s rychlostí 400 gigabitů za sekundu pro každý grafický server. Díky tomu jsou aplikace s umělou inteligencí rychlejší, přesnější a chytřejší. V souladu s dobou je k dispozici první cloud speciálně pro lékařské účely.

Platforma pro týmovou spolupráci se také rozšiřuje. Aplikace pro video a hlasové konference, a výměnu dat zaznamenala od začátku března zdvojnásobení počtu uživatelů na celém světě, kterých je nyní 75 milionů denně. Konkurenty, jako například Slack, nechal Microsoft daleko za sebou a svou nabídkou pro uživatele se více zaměřil na video službu Zoom, která zažívá velký boom.

Teams, jako hlavní téma konference Build 2020, bude spojovacím článkem mezi službami Microsoftu, jako například Office nebo Windows 365, a lidmi v kancelářích či na domácích pracovištích, ve výrobě nebo v ordinacích lékařů. Prostřednictvím Teams bude možné plánovat přes video konference a semináře aktivity botů, inteligentních programů pomoci v první linii, které pomohou organizovat například směny v nemocnicích, sledovat dostupnost respirátorů nebo zásoby toaletního papíru.

Cloud Azure: Microsoft chce "světový počítač"

Mezitím dosáhl počet zařízení s operačním systémem Microsoft Windows 10 více než jedné miliardy. Podle Microsoftu se zvýšila doba denního používání Windows 10 oproti roku 2019 o 75 procent. "Máme nástroje k vybudování světa, ve kterém chceme žít", říká sebejistě Nadella.

Tím se Microsoft odlišuje od současných poražených, jejichž obchodní modely koronavirovou krizí zkolabovaly. Poskytovatel přepravních služeb Uber například v pondělí oznámil druhé kolo propouštění během několika dní. Konkurent Uberu Lyft a také platforma pro pronájmy bytů Airbnb ve velkém měřítku snižují počet zaměstnanců, podobně jako pracovní platforma ZipRecruiter a webový poradce a pomocník cestovatelů, TripAdvisor. Starý princip co nejrychlejšího růstu bez ohledu na ziskovost či ztrátovost a honem rychle jít na burzu už v krizi nefunguje.

Do údolí digitální budoucnosti tak zmizela nejen třpytivá oslňující představení. Sillicon Valley musí projít přerodem. Stejně jako nástupce Steva Ballmera, Nadella, znovu objevil 45letého obra Microsoft, který všichni odepisovali už na přelomu tisíciletí. Během konference Build Nadella jasně ukázal, že s jeho vedením Microsoft rozhodně nechce ustoupit do druhé řady. Naopak, už v roce 2019 označil Cloud Azure jako "světový počítač". A nyní ho chce implementovat.

mohlo by vás také zajímat: tento nástroj od microsoftu by měl znát každý

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení