Menu
CHIP Speedtest

WorldWide Telescope: bývalý projekt Microsoftu vás provede vesmírem

15.07.2020 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
WorldWide Telescope: bývalý projekt Microsoftu vás provede vesmírem

Vzpomínáte ještě na Microsoft WorldWide Telescope? Nyní jde o open sourcový projekt a je řízen Americkou astronomickou společností. Kdo chce, může se toulat vesmírem přímo v prohlížeči, podobně jako v aplikaci Google Sky.

Po několikaleté přestávce v aktualizacích se intenzivně pracuje na novém klientu WorldWide Telescope pro Windows. Projekt WorldWide Telescope má své kořeny v aktivitách Microsoft Research a umožňuje brouzdat vesmírem prostřednictvím počítače. Poprvé se objevil v roce 2008, ale o sedm let později, v roce 2015, se Microsoft rozhodl v projektu nepokračovat. Na základě tohoto rozhodnutí byl zdrojový kód publikován na platformě GitHub. Od roku 2016 se znovu nadechl, otěže pevně převzala AAS (American Astronomical Society) a projekt byl přejmenován z Microsoft WorldWide Telescope na AAS WorldWide Telescope. Existuje v podobě webové aplikace, kterou lze snadno použít v prohlížeči, ale také klienta pro Windows.

Stáhněte si: AAS WorldWide Telescope

wwt-webapp-logo

WorldWide Telescope Web-App (dříve Microsoft WorldWide Telescope)

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„WorldWide Telescope“ původně pochází od společnosti Microsoft, ale nyní pokračuje jako projekt s otevřeným zdrojovým kódem a umožňuje toulky vesmírem přímo z vašeho prohlížeče.

Stáhněte si
Výhody
jednoduché ovládání
předem připravené cesty
wwt-webapp-logo

WorldWide Telescope (dříve Microsoft WorldWide Telescope) 5.5

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S bezplatným open source softwarem „WorldWide Telescope“ se můžete podívat do hlubin vesmíru.

Stáhněte si
wwt-webapp-logo

WorldWide Telescope Beta 6.0.11

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nejnovější betaverze aplikace „WorldWide Telescope“ vám nabízí možnost nahlédnout z vašeho počítače hluboko do vesmíru.

Stáhněte si
Výhody
podobné jako Google Earth for Space
úchvatné obrázky
vzdělávací charakter

Cestování po hvězdách v prohlížeči

wwt1

Nejjednodušší metodou, jak si vyzkoušet WorldWide Telescope, je webová aplikace.

Nejsnazším způsobem seznámení s WorldWide Telescope je jeho prohlížečová verze. Zadáte pouze URL adresu a v browseru se vám zobrazí aplikační prostředí. Lze použít Chrome, Firefox, ale samozřejmě také Microsoft Edge. Přivítá vás krátký úvodní text, který vysvětluje základní operace s prostředím. Je velmi intuitivní, můžete se pohybovat a přibližovat pomocí myši, fungují ale také klávesy plus, minus nebo skrolovací šipky. Přidržením klávesy [Ctrl] můžete objekty i otáčet.

Panel nabídek zpřístupňuje nejdůležitější funkce. Lze procházet Sluneční soustavu nebo prohlížet obrázky z Hubbleova teleskopu. Zajímavé jsou také tématické výlety, jakými jsou například mise Apollo nebo černé díry.

Pracuje se na novém klientu pro Windows

wwt2

Klient pro systém Windows nabízí více funkcí, než verze pro browser.

Jako alternativa k prohlížečové verzi projektu WorldWide Telescope je k dispozici také klient pro Windows. Stabilní verze je několik let stará a pracuje se na její aktualizaci. K dispozici ke stažení je beta verze s číslem označení 6. To co ji odlišuje od webové verze je zvýšení možností nastavení a plynulejší provádění operací, což je vysoce pravděpodobně způsobeno podporou DirectX11.

Zábavný open source nástroj pro objevitele

Řízení podobného projektu je náročné na zdroje a Microsoft velmi pravděpodobně nenašel žádný způsob, jak jej refinancovat. Bylo dobrým rozhodnutím jej změnit na projekt s otevřeným zdrojovým kódem. Každému, kdo se zajímá o vesmír, můžeme AAS WorldWide Telescope doporučit.
Podobný projet nabízí i Google, a to pod názvem Google Sky.

mohlo by vás také zajímat: takhle jste svůj desktop ještě neviděli – mini freeware změní pozadí pracovní plochy windows


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení