Menu
CHIP Speedtest

YouTube chce omezit „toxická“ videa

27.01.2019 05:28 | Michal Černý
YouTube chce omezit „toxická“ videa

Sociální síť YouTube chce omezit šíření „toxických“ videí na své platformě. Má v úmyslu kontrolovat, jak často se konkrétní videa zobrazí v uživatelských doporučeních. Společnost oznámila tento záměr na blogu v pátek. Uvedla, že chce zamezit šíření tzv. „hraničního obsahu“, který ohrožuje standardy komunity.

„Začneme omezovat doporučení hraničního obsahu, nebo takového obsahu, který může nebezpečným způsobem dezinformovat uživatele," uvedla společnost. „Například se jedná o videa propagující zázračnou léčbu vážné nemoci, tvrzení o plochosti Země, nebo videa obsahující zjevně nesprávná tvrzení o historických událostech, například o 11. září 2001.“ To je jenom několik příkladů širokého pole témat, na něž se nová politika bude vztahovat. Podle postu na blogu mají nová omezení zasáhnout méně než jedno procento videí na platformě.

Sociální média se již dříve ocitla pod tvrdou kritikou v roli šíření dezinformací a extremismu. V listopadu loňského roku oznámila sociální síť Facebook plány na omezení zobrazování senzacechtivých a provokativních postů v News Feed. YouTube pracuje na svojí nové politice už asi jeden rok, a podle představitelů společnosti to nemá co do činění s podobnou změnou Facebooku. Páteční oznámení záměru je však teprve v raném stadiu, společnost nezačne filtrovat hraniční obsah ihned.

Snazší říct, než udělat

Problém spočívá v tom, že algoritmus doporučení videí na YouTube byl mnoho let trénován na co největší svobodu pro uživatele. Chtějí-li se tedy uživatelé dívat na videa s konspiračními teoriemi, které jsou zjevně vzdálené pravdě, algoritmus pravděpodobně bude odvádět na falešnou cestu stále více z nich.

O implementaci nové politiky je však snazší mluvit, než jí realizovat v praxi. Po celém světě budou potřeba hodnotitelé, kteří budou odpovídat na sérii otázek týkající se videí. Jejich odpovědi potom budou použity pro trénování algoritmů YouTube, aby byl takový obsah detekován v budoucnosti. Sesterská společnost Google používá podobné procesy k odhadu relevance vyhledávání.

Na druhou stranu mohou nové metody vyvolat kritiku, že sociální sítě se snaží praktikovat cenzuru. YouTube však nechce videa ze sítě mazat, ale mají být stále dostupná ve výsledcích vyhledávání. „Věříme, že díky této změně dosáhneme rovnováhy mezi udržováním platformy pro svobodné šíření názorů a odpovědností k uživatelům,“ uvádí se na blogu.

michalcerny.media@seznam.cz


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení