Menu

Zveřejněna hesla z 500.000 WiFi routerů: na co by si měli uživatelé dát pozor

21.01.2020 16:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zveřejněna hesla z 500.000 WiFi routerů: na co by si měli uživatelé dát pozor

Zveřejněna hesla z 500.000 WiFi routerů: na co by si měli uživatelé dát pozor | foto: CHIP

Hackeři používají ovládnuté WiFi routery a servery k budování botnetů. Nyní byly na internetu zveřejněny IP adresy a hesla více než půl milionu zařízení a jsou volně přístupné. Existují však opatření, kterými se uživatelé mohou chránit.

Jedno ze základních pravidel bezpečnosti je změna výchozího hesla WiFi routeru. Hackeři stále zkouší (a úspěšně) získat přístup k domácím zařízením, jakými jsou WiFi routery nebo prvky chytré domácnosti. Často si za to ale mohou samotní uživatelé. Podle informací amerického zpravodajského serveru ZDNet byl nyní zveřejněn seznam s přihlašovacími údaji k více než 500.000 zařízení. Patří k nim WiFi routery, servery a prvky inteligentních domácností z celého světa. Hackeři používají přístupové údaje k vytváření botnetů, které poté slouží k útokům na webové stránky. Děje se tak prostřednictvím protokolu Telnet, pro který se přihlašovací údaje získávají a který zprostředkuje neomezený přístup ke směrovačům a dalším zařízením.

Podle informací ZDNet byl seznam vytvořen skenováním nechráněných zařízení na internetu a následným vyzkoušením standardních nebo častých hesel. Portál spolupracuje s bezpečnostními experty, kteří okamžitě informují postižené poskytovatele a zákazníky. Jsou však opatření, která pomáhají každému uživateli zabezpečit jejich WiFi síť a všechna inteligentní domácí zařízení proti podobným útokům.

inssider-logo
inSSIDer Home (nejnovější freewarová verze) 3.1.2.1
„inSSIDer Home“ analyzuje dostupné sítě WLAN ve vašem okolí.

 

Bezpečnost u WiFi routerů

passleak0

U zařízení je důležité, aby dostávalo pravidelné updaty firmwaru.

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení