Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Asus Zenbook S 13 OLED (UX5304) – co vše se vejde do notebooku tenkého jen jeden centimetr

Michal Bareš 19.05.2023

Nejtenčí notebook s OLED displejem kombinuje vysokou mobilitu s příjemným pracovním zážitkem. Navzdory malým rozměrům a nízké hmotnosti je osazen pohodlnou klávesnicí, na které lze tvořit i delší texty a displej je prostě parádní.

Kapitoly článku

Porty: HDMI i USB-A, ale jen tak tak

Asus Zenbook S 13 OLED je tak malý a lehký, že jej možná budete občas v batohu chvíli hledat, ovšem pohodlně nahradí větší pracovní notebook, tedy pokud dobře vidíte. Velmi dobrá zpráva je, že i bez USB-C rozbočovače k notebooku připojíte HDMI monitor a klasickou drátovou myšku, ale USB-A konektor je zde jen jeden. Potom je zde dvojice USB-C konektorů s podporou napájení a přenosu videa, dodávaný 65W USB-C adaptér má hmotnost 113 gramů.

20230518-103332-1

Přes extrémně tenké tělo se do notebooku Asus Zenbook S 13 OLED vejdou i porty klasické velikosti, foto: Michal Bareš, Chip

Spodní část hliníkového víka displeje slouží po otevření notebooku k lehkému nadzvihnutí klávesnicové části, díky čemuž se na počítači nejen příjemněji píše, ale má také lepší větrácí a hlavně se do USB-A konektoru vejde klasická tlustší flashka bez toho, aby se notebook na stole viklal.

Příjemná klávesnice s lehkým stiskem

Klávesnice je samozřejmě podsvícená, tentokrát má dokonce tři úrovně osvětlení různé intenzity. Tlačítka mají dostatečnou velikost a opravdu lehký a nízký chod, takže po pár minutách prsty na klávesnici kloužou jako po ledě. Odezva je přesná, překlepy jsme zaznamenali minimální. Levý Shoft je možná trochu menší, ale pravý Shift, Enter i Backspace mají prominentní velikost. Celkově se klávesnice mezi takto malými notebooky řadí ke špičce.

20230518-103242-1

Klávesnice a touchpad notebooku Asus Zenbook S 13 OLED, foto: Michal Bareš, Chip

Pod klávesnicí se nachází opravdu velký beztlačítkový touchpad, který podporuje gesta, ale nemá podsvícení a sekundární funkce, známé z jiných notebooků od Asusu.

Až 14 hodin na baterii

Notebook váží 1 044 gramů, což z něj sice nedělá nejlehčí přenosný počítač na trhu, ale snad žádný testovaný notebook s hmotností okolo jednoho kilogramu nám na baterii nevydržel tak dlouho pracovat, taže těch pár gramů navíc nad kilogram je dobře investovaných.

Při běžné práci s internetem, kancelářskými programy a občasném sledování videa zvládne notebook pohodlných 13 hodin, se staženým displejem by jistě dal i víc. Ve standardním testu PCMark 8 Work jsme naměřili sedm hodin a čtyři minuty nepřetržitého náročného provozu. Notebook tedy i na vysokou zátěž jistě vydrží celou pracovní dobu, s trochou opatrnosti i oněch zmíněných 13 až 14 hodin.

20230518-103324-1

Asus Zenbook S 13 OLED má v zavřeném stavu tloušťku jen 1 cm, foto: Michal Bareš, Chip

Výkon stačí na vše

Kromě slušné kapacity baterie (63 Wh) za to vděčí i velmi úspornému 1,7GHz procesoru Intel Core i7-1355U, který disponuje celkem 12 výpočetními vlákny, přesněji řečeno dvěma výkonnými jádry na maximální frekvenci 5 GHz s HyperThreadingem a osmi úsporným jádry na maximální frekvenci 3,7 GHz. Procesor řady raptor Lake je vyroben 7nm technologií a obsahuje grafickou kartu Iris Xe. Samozřejmostí je podpora externího displeje s až 8K rozlišením při 60 Hz, rozhraní Thunderbolt 4 i rychlé sběrnice PCIe 4.0. Rychlý běh notebooku podporuje 512GB SSD, kterému jsme v testu naměřili průměrnou přenosovou rychlost čtení na úrovni 4 335 MB/s a zápisu 2 852 MB/s.

Z hlediska výpočetního výkonu nás notebook při kancelářské práci ani náhodou nezdržoval, výsledky benchmarků jsou také v normě a dobré, jen při jejich instalaci jsme si museli v porovnání například s klasickými notebookovými procesory 13. generace Intel o pár minut déle počkat. Z hlediska výkonu také není určen pro náročnější úpravy videa nebo rendering. Samozřejmě tyto úlohy zvládne, ale pokud je děláte častěji, zvolte raději notebook s větším počtem výpočetních vláken a výkonnějšími jednotkami CPU. Integrovaná grafická karta nemá problém s přehráváním 4K videa a provozem jednodušších her, ale na náročnější 3D grafiku to samozřejmě není.

OLED displej: skvělý důvod pro nákup

Možná největším lákadlem notebooku Asus Zenbook OLED 13 je použitý zobrazovací panel. OLED displej je zkrátka na práci i sledování videa pohodlnější a příjemnější. V tomto případě má navíc dostatečnou svítivost 550 cd/m2, díky které je jeho obsah i přes lesklý povrch velmi dobře čitelný i venku na zahrádce. Oceňujeme i maximální ztlumení displeje, při kterém vás notebook nebude oslňovat ani v absolutní tmě. Barevné podání je perfektní, displej pokrývá plnou škálu barevného spektra DCI-P3 (HDR). Sebemenší problémy displej nemá ani se sledováním z ostřejších úhlů, takže panel, který lze sklopit až na úroveň pracovní stolu může pohodlně sledovat i více lidí, shromážděných okolo notebooku.

zenbook-s-13-oled-ux5304-ponder-blue-basic-08

Asus Zenbook S 13 OLED, foto: Asus

13,3palcový displej má vysoké rozlišení 2 880 x 1 800 bodů, takže zobrazovaný obsah je perfektně jemný. Displej je navíc z výroby barevně kalibrován tak, aby se jeho barevná přesnost pohybovala pod hranicí Delta E < 1. Při odpočinku nás potěšila vynikající kvalita integrovaných reproduktorů.

Při práci je notebook prakticky stále naprosto bezhlučný, ventilace se ozývá pouze při běhu náročnějších testů nebo občas při instalaci nových programů. Notebook se v zadní části spodní strany (u výdechu ventilace) výrazněji zahřál jen při běhu náročných a dlouhodobých testů CPU (Cinebench R23, 3DMark CPU Profile). 

Technická data

CPU / RAM Intel Core i7-1355U /1,7 – 3,7-5,0 GHz / 2+2P+8E / 16 GB
Grafika Intel Iris Xe
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13,3" / 2 880 x 1 800 / lesklý / nedotykový / OLED
SSD / HDD / ODD 1 TB / - / -
Výbava HDMI 2.1, 2x USB-C (TB4, PD), USB-A 3.2 Gen2, audio, Wi-Fi 6E, BT 5.3
PCMark 10 5 617 bodů
PCMark 8 Work 2 947 bodů / 7:04 h:m
3DMark WL / Cinebench R23 12 973 / 6 454 bodů
Rozměry a hmotnost 296 x 216 x 10-12 mm, 1 044 g
Cena 35 990 Kč
CHIP výborný (1,3)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud