Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak zjistit, zda funguje dálkový ovladač?

Pavel Trousil 13.05.2023

Dálkový ovladač přestal ovládat a vy nevíte, zda je problém v něm, nebo v zařízení, které má ovládat. Jednoduchým trikem snadno zjistíte, zda ovladač funguje. Pomůže chytrý telefon, nebo fotoaparát. A máme pro vás i další tipy, jak ho vyzkoušet a zprovoznit.

Kapitoly článku

Když přestane fungovat dálkový ovladač televizoru, je to nepříjemné, ale můžete si ho opravit sami pomocí několika jednoduchých kroků. Za to, že se dálkový ovladač najednou zdá nefunkční, obvykle mohou znečištěné kontakty.

Oprava dálkového ovládání: nejprve zjistěte příčinu

Nejprve byste měli zjistit, zda je dálkový ovladač skutečně rozbitý. Pokud tlačítko na dálkovém ovladači přestane reagovat nebo reaguje špatně, často hrají roli jiné faktory.

1. Může se také stát, že jsou baterie v dálkovém ovladači vybité. Vyjměte baterie a otestujte je pomocí zkoušečky baterií. V případě potřeby baterie vyměňte.
2. Vyzkoušejte, zda dálkový ovladač opět funguje, a to tak, že infračervený snímač v horní části dálkového ovladače přidržíte přímo a blízko senzoru na televizoru. Pokud dálkový ovladač nyní funguje, mají patrně baterie jen málo energie.
3. Zapněte fotoaparát chytrého telefonu a držte dálkový ovladač před jeho objektivem a stiskněte na něm tlačítko. Pokud dálkový ovladač funguje, snímací čip fotoaparátu mobilního telefonu to zachytí - infračervené paprsky dálkového ovladače začnou na displeji blikat modrým světlem. Lidské oko sice není schopno infračervené světlo vnímat, ale senzor každého digitálního fotoaparátu infračervené světlo vlnových délek 940 až 950 nanometrů zachytí.
4. Zejména starší dálkové ovladače již nefungují správně, pokud jsou znečištěny prachem nebo špínou. Pokud tedy váš dálkový ovladač nejeví známky života, je třeba jej otevřít a vyčistit.
5. Pokud níže uvedené řešení nepomůže, měli můžete si zakoupit stejný ovladač, nějaký kompatibní, nebo tzv. univerzální. Vyzkoušet můžete i ovládání přes chytrý telefon.

Zapněte na smartphonu aplikaci Fotoaparát, n amiřte objektiv na dálkový ovladač a stiskněte na něm nějaké tlačítko. Snadno zjistíte, jestli funguje. | Zdroj: Chip


Návod: Jak svépomocí opravit dálkový ovladač

Než dálkový ovladač vyhodíte a koupíte si nový, vyplatí se pokusit opravit ten starý.
1. Chcete-li dálkový ovladač opravit, nejprve jej otevřete. Vyjměte baterie a podívejte se, zda pod nimi nejsou šroubky. Ty případně odšroubujte. Kryt z boku například plastovou kartou otevřete.
2. Poté zkontrolujte vnitřek dálkového ovladače a elektroniku, zda nejsou znečištěné. Obvykle jsou mírně znečištěné kontakty nebo vodivá gumová podložka.
3. Nyní budete potřebovat trochu octa nebo vody k vyčištění dálkového ovladače. Navlhčete hadřík, nejlépe z jemných mikrovláken, malým množstvím tekutiny. Nikdy nelijte ocet nebo vodu přímo na kontakty nebo gumovou podložku!
4. Následně gumovou podložku, kontaktní místa a elektroniku mírným tlakem otřete.
5. Nakonec nechte dálkové ovládání chvíli rozebrané a před opětovnou montáží jej nechte vyschnout.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud