Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tipy pro Windows: jak rychle spouštět Správce úloh a k čemu jsou dobré alternativní DNS servery

redakce 30.07.2023

Chytrý nástroj ViVe Tool je velmi oblíbený mezi uživateli, kteří již aktualizovali svůj systém Windows 11 na verzi 22H2. Díky alternativnímu DNS serveru můžete surfovat bezpečněji. Nastavíte si to snadno.

Kapitoly článku

Pomocí šikovného nástroje ViveTool je možné aktivovat funkce, které sice jsou už integrovány do operačního systému, ale ještě nejsou běžným způsobem k dispozici. Patří mezi ně například i možnost spustit Správce úloh klepnutím pravým tlačítkem myši na Hlavní panel.

Nejprve rozbalte zazipovaný software, například do složky „C:vivetool“. Do vyhledávacího pole zadejte „cmd“, v pravé polovině seznamu výsledků klikněte na „Spustit jako správce“ a zavřete okno „Řízení uživatelských účtů“ tlačítkem „Ano“.

vivetool

Rychlá zkratka: Microsoft přidal do Windows 11 odkaz pro rychlý přístup ke Správci úloh. Aktivovat si jej ale musíte sami. | Zdroj: ViveTool

V příkazovém řádku přejděte do složky, kde je uložen soubor „ViVeTool.exe“, k čemuž slouží příkazy „cd /“ a „cd vivetool“. Pak zadejte příkaz „vivetool.exe /enable /id:36860984“ a potvrďte jej klávesou [Enter]. Po chviličce se zobrazí zpráva „Successfully set feature configuration(s)“ a bude nutné restartovat počítač.

Po spuštění Windows klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na hlavním panelu, budou nyní k dispozici dva příkazy: „Nastavení hlavního panelu“ a nová položka „Správce úloh“. Chcete-li tuto změnu zrušit, postupujte úplně stejně, ale zadejte příkaz „vivetool.exe /disable / id:36860984“, stiskněte [Enter] a restartujte počítač.

Změna DNS serveru pro DNS-over-HTTPS

dns

Bezpečněji na internetu: v internetovém prohlížeči Edge si můžete sami nastavit alternativní DNS severy pro bezpečné připojení k webovým serverům. | Zdroj: MS Edge

Standardní webový prohlížeč systému Windows podporuje funkci DNS-over-HTTPS (DoH), takže požadavky na DNS jsou směrovány přes zabezpečený protokol https namísto http. Ve výchozím nastavení používá Microsoft Edge veřejný server DNS Googlu, ale můžete si vybrat i jiného poskytovatele nebo zadat IP adresu ručně.

Otevřete prohlížeč Edge, klikněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a přejděte na „Nastavení“. Případně můžete do adresního řádku zadat příkaz „edge://settings/profiles“. Po kliknutí na volbu „Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby“ v levém sloupci sjeďte dolů do sekce „Zabezpečení“.

U položky „Pomocí zabezpečeného serveru DNS určete, jak se mají vyhledávat síťové adresy webů“ označte předvolbu „Zvolte poskytovatele služeb“, klikněte od okna „Zadejte vlastního poskytovatele“ a vyberte některý z navrhovaných DNS serverů jako „Cloudflare (1.1.1.1)“, „OpenDNS“ nebo „CZ.NIC ODVR“. Pokud chcete použít alternativní službu, zadejte IP adresu požadovaného serveru DNS.

Obdobným způsobem si můžete DNS-over-HTTPS nastavit i u dalších prohlížečů. Například v Chrome odpovídající možnost najdete v "Nastavení/Ochrana soukromí a zabezpečení".

Zdroj: ViVeToolTheWindowsClub


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud