Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelům náhle zmizela data z Disku Google: pátrá se po příčině

Jiří Palyza 29.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Mnoho uživatelů cloudového úložiště Disk Google hlásí náhlou ztrátu svých souborů. Data zničehonic zmizela. V některých případech jde i o soubory, které byly uloženy v roce 2019.

Kapitoly článku

Na diskuzních fórech společnosti Google se hromadí stížnosti uživatelů, kterým zmizela data z Disku Google. V několika případech jim cloudová služba dokonce ohlásila, že Disk byl obnoven do stavu před několika měsíci, později přidané soubory chybí a historie provedených úprav neobsahuje ani uložení, ani smazání souborů.

V prvním příspěvku, který se na toto téma objevil, uživatel hlásil, že přišel o všechny své soubory uložené od května tohoto roku. Podobně na tom byli i jiní uživatelé. Jeden z postižených dokonce přišel o všechna data, uložená od roku 2019. Týká se to nejen souborů, které byly uloženy na Disku Google, ale také všech dat, která se na cloudové úložiště dostala v rámci backupu při synchronizaci s počítačem.

Docela smůla: zatím není jasné, zda půjde ztracené soubory obnovit

Logo Google Disku na displeji smartphonu
Celá věc je opředena záhadou. Google doposud neupřesnil, kolika uživatelů se ztráta dat týká a co ji vlastně způsobilo.
Zdroj: ijeab/Freepik

Google o stížnostech ví a tvrdí, že na řešení pracuje. Dodává: "Tento problém v současnosti prověřují naši produktoví inženýři. Čekáme na analýzu příčin a návrhy způsobů jejich řešení."

Doposud ale také není jasné, jaké procento uživatelů je tímto problémem dotčeno a zda se u všech problém projevuje stejně. V některých případech stačilo k Disku Google přistoupit z jiného zařízení a vše bylo v pořádku. Také se prozatím neví, zda se podaří u ostatních uživatelů soubory obnovit.

Mohlo by vás zajímat

Pro všechny, kdo využívají cloudové úložiště Disk Google a ukládají si tam například důležité informace a soubory, jde o jasný vzkaz. Určitě je vhodné nespoléhat pouze na cloud. Je nanejvýš důležité si zálohy pořizovat i na fyzické úložiště, například extrerní disk.

Člen týmu podpory Disku Google také upozorňoval, aby uživatelé neklikali na tlačítko "Odpojit účet" v aplikaci Disk Google pro desktop. Varoval také před mazáním nebo přesouváním složky s daty aplikace, která se nachází na cestě:

  • Windows: %USERPROFILE%\AppData\Local\Google\DriveFS
     
  • macOS: ~/Library/Application Support/Google/DriveFS  

Zdroj: The Verge, Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud