Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Velká bezpečnostní díra ve Windows: technologie z doby dinosaurů půjde konečně ze systému pryč

Jiří Palyza 28.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

K automatizaci úloh ve Windows se už bezmála 30 let používá skriptovací jazyk VBScript. Kromě vývojářů a uživatelů je ale také častým nástrojem útočníků. Microsoft se konečně rozhodl tuto komponentu vyřadit, což je pro bezpečnost systému rozhodně dobré. Existují i lepší alternativy.

Visual Basic Scripting Edition Microsoft představil v roce 1996 a bez ohledu na to, zda jste jej chtěli používat či nikoliv, byl součástí výchozího nastavení Windows jako systémová komponenta. Nyní po mnoha letech se tuto zastaralou technologii Microsoft konečně rozhodl vyřadit z provozu.

Technologie od té doby urazily pořádný kus cesty a samozřejmě to platí i pro možnosti skriptování. JavaScript a PowerShell jsou dnes mnohem modernější.

Visual Basic Script představoval bezpečnostní riziko především pro internetový prohlížeč Internet Explorer a poštovní programy Outlook a Outlook Express. Zneužívala jej celá řada malwarových hrozeb prostřednictvím zmanipulovaných webových stránek a e-mailů.

Microsoft definuje tři fáze ukončení jazyka VBScript.

Plán pro postupné vypínání VBScritpu ve Windows

VBScript a jeho nastavení ve Windows 24H2
V úvodní fázi se VBScript bude instalovat jako volitelná součást systému Windows. Tento první krok nastane spolu s uvolněním nadcházející verze Windows 11 24H2.
Zdroj: Microsoft

Nejdůležitější zprávou je, že od příští verze Windows 11 24H2 bude VBScript přesunut do skupiny volitelných funkcí systému, ale stále se bude instalovat automaticky. Podle informací Microsoftu se jedná o první fázi postupného odebírání této technologie z Windows.

Druhá fáze nastane v roce 2027. VBScript sice stále bude součástí systému Windows, ale komponenta se už nebude instalovat automaticky.

Ve třetí fázi o něco později poté Visual Basic Script ze systému zcela zmizí.

Zdroj: Microsoft Tech Community

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud