Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Volvo EX90 přijde s LiDARem a špičkovou úrovní bezpečnosti

redakce 23.09.2022

Ve své historii automobilka Volvo řešila bezpečnost vždy. Nejinak je tomu i u chystané novinky.

Kapitoly článku

S modelem EX90 je Volvo tak trochu tajnůstkářské. Než odhalí jeho finální podobu, bude se dělit se světem postupně o nejrůznější detaily. A první na řadě byly bezpečnostní systémy.

LiDAR v hlavní roli

Volvo bude sbírat o svém okolí spoustu dat prostřednictvím pěti radarů, osmi kamer, 16 ultrazvukových senzorů a především jednoho LiDARu, který bude monitorovat situaci před autem. Automobilka se chlubí, že na čtvrt kilometru vidí LiDAR chodce, přičemž nepotřebuje ke své činnosti světlo (což je pravda, protože LiDAR používá pulsy laserového paprsku).

Sníží šanci, že dojde k nehodě

Vůz, respektive jeho řídící jednotka bezpečnostního systému (kterou mimochodem dodala Nvidia) si vytváří obraz o dění kolem celého vozu, nicméně díky včasné detekci překážek před sebou je schopen adekvátně reagovat. Automobilka uvádí, že to o 15-20 % snižuje šanci, že dojde k nehodě se závažnými následky. A o 9 % se snížilo riziko, že vůbec k nějaké kolizi dojde.

Ohlídá i řidiče

Tím to ale nekončí, protože dvojice kamer v interiéru hlídá i řidiče samostného. Systém umí rozpoznat jeho stav, tedy třeba jestli není opilý, zdrogovaný nebo nepozorný či ospalý. V případě potřeby ho samozřejmě upozorní prostřednictvím hlášky na displeji. Jestliže řidič usne nebo zkolabuje, vůz sám zastaví při straně vozovky a přivolá pomoc.

Elektromobily Volvo umí

K bezpečnosti Volvo vypustilo video, nicméně nic zásadního se tam neobjevilo, takže dost možná nezbývá, než si počkat do 9. listopadu, kdy by mělo dojít k finálnímu odhalení. Jedno je ale jisté už teď – EX90 bude čistý elektromobil a ve variantě se spalovacím motorem ho automobilka nabízet nebude. Seveřané tak do světa bateriových vozů vstupují relativně pozdě, za to ale se vší parádou, ostatně jejich první elektrické auto, model XC40, je velmi vysoko hodnocený v testech a srovnáních. Což se s prvotinou ne úplně často povede.

Zdroj:Volvo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud