Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Webový procesor

redakce 16.03.2010

Společnost nVidia je známá především jako výrobce výkonných grafických procesorů (GPU). Vrhá se však i do dalších oblastí. Na letošním CeBITu byla k vidění nová verze mobilního „webového“ procesoru Tegra 250 (Tegra 2) a prototypy produktů, které na tomto procesoru budou založeny.

Procesor Tegra je určen pro malá mobilní zařízení, jako jsou „iPady“, tablety, smartphony nebo netbooky. Hlavní předností tohoto procesoru je podpora grafiky, přehrávání videa v rozlišení až 1080p a akcelerace Adobe Flash při rozumné spotřebě elektrické energie.
Procesor Tegra zatím využívá například multimediální přehrávač Zune HD od Microsoftu nebo Samsung M1, ale oznámeny už byly i další produkty, jako netbook Mobinnova Beam od AT&T, ViewSonic VTablet 101, ICD tablet od T-Mobile UK, Boxee Box od D-Linku (Internet TV set-top box) nebo navigace (s dalšími funkcemi) Mio Moov V780. Na CeBITu byl k vidění prototyp tabletu Compal, který zvládl přehrát Full HD video na připojeném televizoru.
Nová verze Tegry, založená na architektuře ARM, je podle výrobce asi 4x výkonnější, vyrábí se 40nanometrovou technologií, má dvě jádra a pracuje na frekvenci až 1 GHz. Na tomto procesoru se mohou provozovat různé operační systémy, tedy například Google Android, Windows Mobile, Chromium OS nebo Linux. I když to ředitel společnosti nVidia Jen-Hsun Huang popírá, spekuluje se také o tom, že se nVidia pustí i do výroby x86 kompatibilních procesorů.
Info: www.nvidia.com/page/handheld.html


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud