Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zklamání Microsoftu: uživatelé nechtějí Windows 11 ani zadarmo

Jiří Palyza 09.06.2023

Z celosvětového pohledu jsou Windows 10 nejpoužívanějším operačním systémem. Běží na sedmi z deseti počítačů. Nejnovější varianta redmondského systému, Windows 11, naopak stále výrazně zaostává.

Kapitoly článku

Mnoho uživatelů nechce Windows 11 ani zadarmo a stále zůstávají u Windows 10. Nebo dokonce ze starších verzí přecházejí nejprve na desítky, což není úplně podle představ Microsoftu.

Potvrzují to i pravidelné měsíční statistiky webu Statcounter, které ukazují, které verze Windows jsou nejpoužívanější a kolik zastaralých počítačů je stále mezi uživateli.

Na velkém množství počítačů s Windows stále běží desítky

w11search

Windows 11 si z celkového koláče verzí systému od Microsoftu ukusuje přibližně čtvrtinu. Stále se ale ani zdaleka nepřibližují desítkám. | Zdroj: Microsoft

Aktuální rozložení jednotlivých verzí ukazuje, že v celosvětovém měřítku desítky běží na 72 procentech počítačů. Windows 11 sice neustále roste, ale v současné době zastupuje žalostných 23 %. Pro nejnovější verzi se tak rozhodl ani ne každý čtvrtý uživatel.

Pokud bychom se podívali jaká je situace u nás doma, zjistíme, že podíl uživatelů Windows 10 je podobný: 71,9 % všech počítačů s Windows stále používá desítky a pouze necelých 23 % přešlo na jedenáctky.

Konec podpory Windows 10 je ale daný: Microsoft nás dotlačí k rozhodnutí

statcounter

Vývoj podílu jednotlivých verzí Windows z pohledu jednoho roku: Windows 10 stále jasně převažují. | Zdroj: Statcounter

U starších verzí Windows, byť to jsou už desítky, je dobré hlídat časový interval, po který je Microsoft vybavuje bezpečnostními aktualizacemi. Zpravidla to je v případě soukromých uživatelů po dobu roku a půl, firemní uživatelé mají podporu delší zpravidla o jeden rok, tedy 30 měsíců.

Pokud se blíží konec intervalu bezpečnostních aktualizací, je dobré popřemýšlet u upgradu na novější verzi. Nicméně Microsoft už počítá s tím, že podpora Windows 10 definitivně skončí v říjnu 2025. Od této doby desítky přestanou dostávat bezpečnostní aktualizace.

Verze Windows Konec podpory pro soukromé uživatele Konec podpory pro firemní uživatele
Windows 10 22H2 14. října 2025 14. října 2025
Windows 10 21H2 13. června 2023 11. června 2024

 

Uživatelé Windows 10 mají na řešení stále čas, ale donekonečna jej odkládat také nelze. Ti, kdo nechtějí utrácet za novější a výkonnější hardware, na kterém by už Windows 11 byly pravděpodobně instalovány jako součást výbavy, samozřejmě mohou u desítek zůstat. Problém je v tom, že bez pravidelných bezpečnostních aktualizací se systém časem stane zranitelný.

windowsupdate(1)

Pokrok nezastavíš: toto je jistě důvod, proč stále velké množství uživatelů zůstává u desítek. | Zdroj: Windows 10/Služba Windows Update

Existují i varianty instalace Windows 11 na hardware, který není oficiálně Microsoftem pro tento systém podporován. V takovém případě je také riziko, že takto neoficiálně instalovaný systém bude bez pravidelných Patch days.

V případě, kdy by se vám ani jedna z těchto cest nezdála vhodná, ale rádi byste svůj stávající počítač zachovali při životě, je možnost přejít na Linux. Existuje mnoho distribucí, které jsou vybavené vstřícnou grafikou a pro domácí používání postačí. Zajímavou alternativou je například brazilský projekt Linuxfx, jehož grafika silně připomíná Windows 11. Dlouhodobě nejstahovanější distribucí je MX Linux, ale určitě stojí za prozkoumání i Ubuntu, případně Debian. Pokud byste o přechodu na Linux vážně uvažovali, doporučujeme prohlédnou si žebříček nejstahovanějších distribucí, který udržuje DistroWatch.com.

Je ale fér dodat, že můžete čas od času narazit na drobné problémy s nekompatibilitou souborových formátů, například dokumentů, občasné komplikace s ovladači, případně nestabilní Wi-Fi připojení. Jinak ale pro běžnou činnost na internetu, domácí agendu a multimédia by rozšířené distribuce měly fungovat. Navíc je u nich výhodou dobrá podpora komunity, takže případná řešení lze dohledat.

Zdroj: StatcounterMicrosoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud