Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

ZPS X podporuje jako první formát HEIF

Pavel Trousil 28.11.2017

Grafický program Zoner Photo Studio X jako první na světě podporuje grafický formát HEIF. Zimní aktualizace obsahuje i řadu dalších novinek, jako například vylepšené retušovací nástroje.

S podporou formátu HEIF jako první přišel Apple u svých zařízení s iOS (konkrétně jde o smartphony iPhone 7 a novější). Uživatelé tak nově mohou ukládat fotografie v tomto formátu a mohou si je prohlédnout. Tím ale možnosti v podstatě končí. Zatím totiž neexistuje žádný grafický editor pro Windows, který by s obrázky v tomto formátu pracoval a neexistuje ani například plug-in pro Photoshop. Jako první nabízí podporu tohoto formátu právě Zoner Photo Studio X (časově omezená verze je zdarma ke stažení). Otevírat a ukládat tak můžete soubory s příponou .heic.

zpsx-vyhlazovaci-stetec-gif-nahled

V aktualizované verzi najdete i dva nové retušovací nástroje. Jde o Vyhlazovací štětec a Klonování struktury, které najdete v režimu Vyvolat. Jeden je opakem druhého a dohromady tvoří mocný tandem, se kterým na pár tahů myší zdokonalíte portréty, aniž by ztratily cokoli ze své přirozenosti.  Vyhlazovací štětec slouží pro retuše ploch (tváře, čelo) a vyrovná barevné přechody, ale zachová strukturu kůže. Nástroj Klonování strukturu potlačí vrásky, nebo vymaže jednotlivé vlasy a nahradí nežádoucí strukturu.

zpsx-polarizace-nahled

Nově také přímo v programu najdete polarizační filtr. Nová funkce například pomůže k vykreslení modré oblohy. Vylepšena byla i práce s vrstvami – uživatelé mohou vybrat zdrojovou vrstvu při klonování a retuši. A každou vrstvu je také možné zrcadlově převrátit.

 zpsx-heif-nahled

HEIF - nový formát mobilního webu

V době širokopásmového připojení by málo komprimované obrázky nebyly takovým problémem, ale při rychle rostoucím podílu mobilních zařízení při přístupu na internet a hojném využívání cloudových služeb málo účinná komprese souborů automaticky zvyšuje náklady na připojení. Nastal tedy čas pro nástup nového, efektivnějšího formátu obrazových souborů. Jmenuje se High Efficiency Image File Format, zkráceně HEIF, byl definován společností Moving Picture Experts Group (MPEG) a je založen na efektivním a už hojně využívaném videokodeku H.265.

Obrázek ve formátu HEIF je v podstatě statickým snímkem videa H.265. Soubor v tomto formátu s příponou „.heic“ má přitom velikost o 40 až 50 procent nižší při porovnání s JPEG nebo GIF při zachování stejných detailů. Abyste si udělali představu, co HEIC dokáže, podívejte se na stránku projektu nokiatech.github.io/Haif, kde jsou ukázky. Větší pozornost získal tento obrazový formát poté, co společnost Apple oznámila, že ho bude podporovat ve svých operačních systémech macOS High Sierra a iOS 11. Kompresní specialista HEIF byl navržen úplně jinak než JPEG. Technicky jsou tyto formáty sourozenci, ale všechny významné kompresní metody byly u verze H.265 podstatně vylepšeny.

 

HEIF může nahradit několik formátů

Jelikož formát HEIF může zkombinovat více obrázků do jednoho souboru, může nahradit i formát GIF. Na rozdíl od GIFu může navíc HEIF soubor obsahovat i krátké video se zvukem. Ohrožen je i formát PNG, jehož hlavní výhodou je podpora průhlednosti pozadí. Tuto funkci totiž HEIF také nabízí. Tento nový formát navíc podporuje jednoduché zpracování obrazu, jako je otáčení nebo ořez – bez použití dalších nástrojů. Se svou flexibilitou a efektivitou by byl formát HEIF ideálním formátem pro digitální fotoaparáty, videokamery a akční kamerky. Od výrobců těchto zařízení jsme se ale v tomto směru zatím nic nedozvěděli.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud