Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Brzy se Windows budou zamykat automaticky, jakmile opustíte počítač

Josef Mika 23.04.2023

Systém Windows bude brzy schopen pomocí speciálních senzorů rozpoznat, zda stále sedíte u počítače. Pokud ne, plocha se může automaticky uzamknout. Co mnoho lidí neví: Tuto rutinu si můžete nastavit prostřednictvím svého smartphonu už nyní.

Kapitoly článku

V aktuálním Insider Preview systému Windows 11 integroval Microsoft nová nastavení soukromí a rozhraní API pro senzory přítomnosti. Pokud jsou v používaném zařízení nainstalovány kompatibilní snímače přítomnosti, mohou uživatelé v nastavení soukromí řídit přístup k programům.

Windows prostřednictvím senzorů rozpoznají, zda někdo sedí před zařízením, nebo ne, a mohou pak automaticky spouštět určité funkce. Pokud se zvednete ze židle a odejdete od počítače, může se automaticky vypnout obrazovka a uzamknout pracovní plocha Windows.

Automatické zamykání Windows prostřednictvím mobilního telefonu

parovani

Spárujte mobilní telefon s počítačem s Windows prostřednictvím Bluetooth. Zdroj: Windows/Nastavení

Co mnoho uživatelů Windows neví: Dynamický zámek je k dispozici už od verze Windows 10. Pomocí této funkce se mobilní telefon spáruje s počítačem se systémem Windows. Pokud se smartphone vzdálí z bezprostřední blízkosti počítače, ten se automaticky uzamkne.

Aby tato funkce fungovala, je potřeba spárovat mobilní telefon s Windows počítačem prostřednictvím rozhraní Bluetooth. Aktivujte na počítači a mobilním telefonu funkci Bluetooth a v „Nastavení Windows“ přejděte do „Zařízení | Bluetooth“. Klepnutím na „Přidat zařízení“ spárujte mobilní telefon a počítač.

Aktivace dynamického zamykání

autozamek

Dynamický zámek lze aktivovat prostřednictvím nastavení Windows.. Zdroj: Windows/Nastavení

V Nastavení v části „Účty“ najdete položku „Možnosti přihlášení“. Tam přejděte na položku „Dynamický zámek" „a aktivujte zaškrtávací políčko před položkou „Umožnit systému Windows automatické uzamčení zařízení, když jste pryč“.

Nyní byste měli vyzkoušet, zda to funguje. Vezměte mobilní telefon a poodejděte od počítače s Windows. Po opuštění bezprostřední blízkosti by měl systém Windows automaticky plochu uzamknout.

Funkce bohužel slouží k uzamčení počítače pouze v případě, že jste to nezapomněli udělat sami, například stisknutím kláves [Windows] + [L]. Automatické přihlášení prostřednictvím mobilního telefonu nefunguje. Počítač pak musíte po návratu odemknout sami pomocí hesla, kódu PIN nebo funkce Windows Hello.

Zdroj: Microsoft Windows Blogs


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud