Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bude iVysílání ČT placené? Televize pracuje na novém konceptu předplatného

Jakub Fišer 20.06.2024
Zdroj: Česká televize / oficiální press kit

Česká televize (ČT) rozhodla o tom, že chce zahrnout do seznamu plátců koncesionářských poplatků také uživatele mobilních telefonů a tabletů. Na první pohled logický krok, protože celá řada mladých uživatelů už vůbec nepoužívá televizi a vysílání ČT konzumuje primárně přes mobilní zařízení. V České televizi tak už nějakou dobu vzniká koncepce iVysílání coby předplatného pro registrované uživatele.

Kapitoly článku

ČT a koncesionářské poplatky

Česká televize rozhodla o tom, že od příštího roku se rozšíří povinnost platit koncesionářské poplatky i pro uživatele notebooků, tabletů a mobilních telefonů. Platit nebude muset každý uživatel za každý přijímač, ale vždy jednou za celou domácnost.

Jde o to, že tato zařízení jsou schopna reprodukovat televizní, respektive rozhlasové vysílání bez ohledu na způsob jeho příjmu. Tedy primárně přes internet. Navrch se poplatky ještě zvýší: o 15 korun za televizi (150 korun měsíčně) a o 10 korun za rozhlas (55 korun měsíčně).

Ve vysílání CNN Prima News se k novým pravidlům pro koncesionářské poplatky vyjádřil předseda Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund. Návrh totiž počítá s tím, že operátoři budou „bonzovat“ své zákazníky, zdali používají telefon či tablet. To podle předsedy APMS vůbec nedává smysl, všechna podstatná data ČT už dávno má díky Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ).

Mohlo by vás zajímat

iVysílání jako Netflix?

ČT tvrdí, že s novými pravidly koncesionářské poplatky přibude zhruba 600 tisíc plátců. Grund v rozhovoru na CNN Prima News vyzdvihl neortodoxní myšlenku, a sice umístit služby České televize tzv. za paywall. „Pokud má ČT pocit, že na iVysílání koukají neplatiči, může jej zítra dát za paywall a plátce vybavit přístupovými údaji,“ uvedl.

Jenže to nejsme moc daleko od pravdy. Česká televize již za dob ředitele Petra Dvořáka připravila systém registrace uživatelů do systému iVysílání. Registrovaní uživatelé aktuálně získávají výhody například v tom, že přijímač si pamatuje, kde v přehrávání skončili.

Nový ředitel Jan Souček už zcela vážně skloňuje „přechod na VOD službu“ a plánuje zavedení povinné registrace uživatelů, kteří chtějí sledovat iVysílání. Jakmile pak bude chtít někdo sledovat iVysílání, bude povinnen hradit koncesionářské poplatky. Uvedení do praxe a propojení registrovaných uživatelů s databází poplatníků však zabere nejspíš ještě minimálně pár let.

Zdroj: ČT, CNN Prima News, Lupa


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme