Menu
Časopis Chip

Mobilní sítě na Slovensku

Mobilní sítě na Slovensku

Mobilní sítě na Slovensku | foto Chip

Poprvé jsme rozsáhle otestovali sítě mobilních operátorů na Slovensku.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 03/2021: Poté, co jsme v minulém vydání Chipu prozkoumali sítě v České republice, jedeme nyní na Slovensko. I zde se pro nás a našeho partnera společnost NET CHECK jedná o premiéru. Stejně jako v České republice se cesty po Slovensku uskutečnily za mimořádných okolností koronavirové pandemie. Díky tomu je přímé srovnání s výsledky v České republice poněkud obtížné, ale i tak naše dva testy přinášejí poměrně jasný obraz toho, jak si mobilní operátoři v obou zemích stojí.

Trh mobilních komunikací je na Slovensku rozdělen trochu jinak než v České republice. Na Slovensku také působí tři velcí síťoví operátoři – Orange, Telekom a O2 –, z nichž každý má dva až tři miliony zákazníků, existuje tu však i hráč, který na trh vstoupil mnohem později. Je jím operátor s příznačným názvem 4ka („štvorka“).

Naše hodnocení je založeno na rozsáhlé jízdě dvou automobilů vybavených profesionálním měřicím zařízením po celém Slovensku. Testeři našeho partnera společnosti NET CHECK najeli v zemi celkem zhruba 3 300 kilometrů, z toho 1 647 kilometrů na dálnicích a státních silnicích. Projeli 1 630 kilometrů různými městy, včetně čtyř velkých měst, čtyř měst s 50 až 100 tisíci obyvateli a devíti malých měst.

Další tým se dvěma měřicími systémy v batozích také podrobněji zkoumal kvalitu sítě v Bratislavě, Košicích a Žilině, a to pěšky a při cestování veřejnou dopravou. Zahrnovalo to více než 46 hodin, během nichž se sbíraly vzorky a určovala se kvalita mobilních sítí na nádražích, centrálních náměstích a v nákupních centrech.

Ve střešním boxu obou automobilů bylo umístěno dvanáct chytrých telefonů Samsung Galaxy S9 (tři na každého operátora). Na těchto smartphonech se prováděly testy, aby se zkontrolovala kvalita sítí při surfování na internetu a při volání. Výsledek? Testeři našeho partnera NET CHECK získali celkem 129 000 vzorků a vygenerovali z nich miliony testovacích dat.

A jak tedy jednotlivý operátoři na Slovensku dopadli a kdo má nejlepší a nejrychlejší síť? Vše se dozvíte v březnovém Chipu, který je v prodeji již od 24. února.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení