Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Chcete si nastavit každý šroub Windows podle svého? Máme tip na sbírku 200 skvělých nástrojů

Jiří Palyza 15.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Windows mají ve své výbavě celou řadu nástrojů, které lze využít pro jejich nastavení v různých oblastech. Pro někoho ale nemusejí být dostatečné. S bohatou sbírkou dvou stovek pomocníků si můžete seštelovat každý šroub systému od Microsoftu.

Kapitoly článku

Palubní nástroje Windows mají své limity. Pokud vám nestačí a chcete pro nastavování a ladění svých Windows více možností, vhodným řešením je NirLauncher. Jeho prostřednictvím získáte přístup k dvěma stovkám nástrojů pro Windows najednou. Pomohou vám s mnoha úkoly.

Zdroj obrázku: Prohlížeč Chrome

NirLauncher je rozsáhlá sbírka systémových nástrojů. Jen namátkou: obsahuje například Wireless Network Watcher, který zobrazuje zařízení připojená k síti Wi-Fi a celkově vám pomůže s analýzou síťového prostředí.

ProduKey se hodí pro případ zjištění instalačních klíčů z Windows a Office, a do třetice příkladů nelze nezmínit Mail PassView, který zjistí zapomenutá hesla poštovních programů.

Můžete se setkat s tím, že některé anitivirové skenery download označují jako virus, podobně také v případě internetových prohlížečů, například Chrome. Nemusíte mít ale obavy, nástroje neobsahují malware. NirSofer popisuje detaily k "false positive" hlášení na svém blogu.

Stačí rozbalit a začít

Prostředí agregátoru NirLauncher
NirLauncher zpřístupňuje z jednoho prostředí 200 různých nástrojů pro nastavování Windows. Vývojář NirSofer je shromáždil v průběhu několika posledních let.
Zdroj: NirLauncher

NirLauncher se používá velmi snadno. Rozbalte soubor ZIP, což můžete udělat i z USB flash paměti, a poklepáním na aplikaci ji spusťte. Ihned se zobrazí přehled mnoha nabízených nástrojů.

Vlastní Launcher, ale i jednotlivé programy lze používat jako přenosné. Není nutná jejich instalace. Pokud by vám nevyhovovalo anglické prostředí, můžete si stáhnout soubor s překladem. Je k dispozici i v českém jazyce. Jen není zaručeno, že v některých případech nemusí být překlad aktualizován na nejnovější verzi nástroje.

Jak používat nejlepší nástroje

Prostředí programu Wireless NetView
Není ve vaší síti nežádoucí vetřelec? Wireless NetView přehledně zobrazí všechna připojená zařízení, ale i intenzitu signálu Wi-Fi sítí v okolí.
Zdroj: Wireless NetView

Nyní stačí už jen spustit jeden z více než dvou stovek nástrojů. Lepší přehled poskytuje řazení do kategorií.

Pokud například hledáte nástroje pro zjišťování detailů o Wi-Fi síti, je pro vás správným výchozím místem oblast "Nástroje pro monitorování sítě".

Pokud aplikaci NirSoftu používáte poprvé, doporučujeme nějaký čas věnovat procházení jednotlivých kategorií. Pokud by se vám některý z programů zalíbil a chtěli byste si jej vyzkoušet, kliknutím na "Help file" se zobrazí stručný popis funkcí.

Skrytý God-Mode ve Windows

God-mode ve Windows 10
Speciální adresář ve Windows skrývá celou řadu funkcí. Dá se odemknout vytvořením adresáře se specifickým názvem.
Zdroj: Windows 10/GodMode

Samotná Windows nabízejí podobné prostředí, které také agreguje na jednom místě celou řadu nástrojů a funkcí pro nastavování systémů v mnoha oblastech. Jen je trochu problém, že je skryté a pokud byste jej chtěli používat, je potřeba jej jednoduchým postupem aktivovat.

Uděláte to tak, že si na pracovní ploše Windows vytvoříte novou složku a pojmenujete ji:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

V této složce pak najdete na jednom místě seskupených asi 250 nastavení systému Windows. A co je nejlepší – pomocí vyhledávacího okna můžete nastavení bleskově prohledávat. Bezplatný program Extended GodMode to dotáhne ještě o stupeň výš. Funkce sdružuje přehledněji a nabízí i rozšířené vyhledávání.

Zdroj: NirSoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud