Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dobré rozšíření pro Windows firewall: bezpečnostní nástroj rozpozná nebezpečné programy

Jiří Palyza 18.11.2022

Spolu s antivirovými programy a pravidelnými aktualizacemi patří dobrý firewall k nejdůležitějším bezpečnostním prvkům ochrany Windows. Velmi užitečným nástrojem je v tomto ohledu GlassWire, který v nejnovější verzi detekuje škodlivé programy.

Kapitoly článku

U firewallů jsou nejdůležitějšími parametry ty, které jsou na první pohled skryté: co nejnižší zatížení systému a dobrá ochrana proti útokům. To už umí i zabudovaný firewall, který je součástí instalace Windows. Doplňkový nástroj GlassWire na to navazuje a nabízí spoustu informací v graficky atraktivním provedení, podstatně více možností nastavení a užitečné doplňkové funkce.

Kromě standardní verze vývojáři nabízejí také odlehčenou verzi, která je obzvlášť úsporná: GlassWire Lite údajně využívá ve srovnání se svým plnohodnotným bratrem asi jen třetinu kapacity operační paměti. Na pevném disku nebo SSD se také provádí pouze pět procent operací zápisu. Jinak je zachován téměř celý rozsah funkcí. U standardní verze by měli zůstat pouze uživatelé, kteří chtějí detailně sledovat hostitelské přístupy.

GlassWire: jaké jsou novinky verze 3

glasswire-1

Pomocí aplikace GlassWire proniknete do zabudovaného firewallu Windows. Nová verze detekuje anomálie a upozorní na potenciální problém. | Zdroj: GlassWire

Ústředním bodem firewallu je náhled na živý datový provoz. Zobrazuje, které programy a služby přistupují k internetu. Update na verzi 3 přináší především dvě nové praktické funkce:

GlassWire Score: pomocí aplikace GlassWire můžete programům povolit a zakázat přístup k internetu. U některých programů je správné nastavení jasné, například v případě nově instalovaného internetového prohlížeče. Někdy je ale tato otázka sporná. GlassWire Score analyzuje oblíbenost programů. Jde o to, že pokud je nějaký program spuštěn pouze na vašem počítači nebo na počítačích malého množství uživatelů, je vyšší pravděpodobnost, že se jedná o malware. V takových případech vás GlassWire upozorní. Pokud si ale jste jisti, že program neobsahuje malware, můžete jej označit jako bezpečný.

Rozpoznání anomálií: pokud počítač hodně využíváte ke své práci, obvykle to také provází vyšší internetový provoz. Ale jaká hodnota je v této souvislosti normální a co už je nad rámec zvyklostí? Nová funkce Traffic Anomaly Detection analyzuje váš datový provoz a pomáhá rozpoznat podezřelé programy, které na pozadí generují neobvykle vysoký provoz.

Obě hlavní novinky jsou vyhrazeny ale jen pro placenou verzi. Vyzkoušet si ji můžete na 7 dnů zdarma, roční předplatné pak stojí 24 USD.

Základ: programy pod kontrolou

glasswire-2

Přehledné: prostřednictvím lišty můžete mít přehled o tom, které běžící programy přistupují na internet. | Zdroj: GlassWire

Pokud chce některý z nových programů přistupovat k internetu, program uživatele okamžitě upozorní. Jsou k dispozici také alarmy v případě změn v souboru Hosts, pokusů o ARP spoofing nebo změn v nastavení proxy serveru. Alarmy si uživatelé mohou upravit v nastavení zabezpečení. V případě aktivace se v pravém dolním roku obrazovky na několik sekund zobrazí malé vyskakovací okno.

Počet zásahů od uživatele se program snaží minimalizovat. Rozpozná standardní programy, jako jsou internetové prohlížeče nebo messengery, a nechá je projít. Na kartě "Firewall" můžete upřesnit nastavení u jednotlivých programů, případně je zablokovat. Symbol plamene naznačuje, kdy je program firewallem blokován. GlassWire také umí kompletní blokaci všech nástrojů, a také nastavení funkce žádosti o povolení přístupu u nových programů.

Datový provoz stále na očích

GlassWire umí také zobrazit, jak vysoký je datový přenos u jednotlivých programů: příslušné informace najdete na vyhrazené kartě. Kromě celkového denního provozu lze volitelně zobrazit i provoz za týden nebo měsíc. GlassWire také uvádí samostatné hodnoty pro příchozí a odchozí síťový provoz.

Datové nároky je možné zobrazit v žebříčku a okamžitě je tak vidět, které programy mají největší spotřebu a na jaké servery míří největší datový provoz. Detailní zobrazení vám na první pohled také ukáže, kde jsou umístěné kontaktované servery. Je třeba hezky vidět, že Microsoft OneDrive se okamžitě připojí na servery v USA, i když tuto cloudovou službu ve Windows 10 nepoužíváte.

Ne všechny funkce jsou ale zdarma, bezplatná verze je ke škodě věci velmi omezená. Byly například zrušeny všechny funkce zabezpečení a zůstal pouze monitoring sítě a spotřeby dat. Nové funkce jsou tak dostupné pouze ve verzi Premium. Ta je k dispozici jen v rámci ročního předplatného.

Přidaná hodnota pouze v placené verzi

Nástroj GlassWire nejen dobře vypadá, ale má i několik funkčních vychytávek. Je dobrým rozšířením zabudovaného firewallu systému Windows. To však platí pouze pro prémiovou verzi; bezplatná verze postrádá všechny bezpečnostní funkce. Dokonce i nové funkce jsou nyní k dispozici téměř pouze v placené verzi, což free verzi dále znehodnocuje.

Všechny funkce verze Premium jsou k dispozici za cenu 24 USD/ročně. Sice to není moc, ale ani to nemusíte platit. Zabudovaný firewall Windows chrání dobře a další ochranu máte také k dispozici zdarma prostřednictvím nástroje Windows Firewall Control. GlassWire nabízí sedmidenní bezplatnou zkušební verzi pro všechny funkce Premium, po uplynutí termínu se ale vrátíte k velmi omezenému tarifu Free. Sami si tak můžete vyzkoušet, zda je v systému zahrnuta funkce, kterou byste jinak pod Windows postrádali.

Zdroj: GlassWireMalwarebytes.com/Binisoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud