Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google chce propojit miliardy Android zařízení pro hledání ztracených věcí

Pavel Trousil 21.05.2023

Síť pro „Najdi moje zařízení“ chce Google do budoucna značně rozšířit a bude také podporovat více lokátorů a dalších zařízení. Snadno pak najdete sluchátka, nebo třeba klíče, či peněženku s Bluetooth trackerem, pokud kolem nich projde někdo s Android telefonem.

Kapitoly článku

V současné době funkce Najít moje zařízení od Googlu pomáhá najít ztracená elektronická zařízení, ale jen ta, která mají možnost určování polohy a jsou připojená k internetu. Takže si přes tuto funkci lze vyhledat třeba chytrý telefon.

Ovšem zajímavá by samozřejmě byla možnost vyhledávat zařízení, která jsou offline nebo nemají funkci určování polohy, jako jsou sluchátka, lokátory, hodinky apod. Google chcete proto ještě letos v létě přijít s vylepšenou aplikací Najít moje zařízení, která umožní rychle a bezpečně lokalizovat vaše zařízení a věci pomocí prozvonění kompatibilních zařízení nebo zobrazení jejich polohy na mapě v aplikaci - i když jsou offline. Nová síť využije více než miliardu zařízení se systémem Android po celém světě, aby pomohla lokalizovat ztracené věci s Bluetooth. Podobně jako to má Apple nebo Tile.

najdi-nahled

Přes "Najdi moje zařízení" zatím najdete třeba smarphone s GPS připojený k síti. V budoucnu najdete třeba i klíče s trackerem, pokud kolem nich projde někdo s Android telefonem. | Zdroj: screenshot Google Najdi moje zařízení.

Pokud si tedy například ke klíčům, peněžence, nebo batohu připojíte Bluetooth tracker (lokátor) od firem Tile, Chipolo a Pebblebee (nabízí jak trackery na klíče a tenké trackery ve formátu kreditní karty) pak byste je mohli najít prostřednictvím sítě Najdi moje zařízení, pokud kolem nich projde někdo s Android zařízením, který je do této sítě zapojen. K ekosystému Najdi moje zařízení se podle Googlu brzy připojí i Sony a JBL se svými sluchátky.

Google upozorňuje, že síť Najdi moje zařízení byla vytvořena s ohledem na soukromí uživatelů. Data o poloze získaná hromadně ze sítě jsou end-to-end šifrována, takže Google je nemůže zjistit ani použít k jiným účelům.

Upozornění na neznámé sledovací zařízení

Sledovací Bluetooth zařízení, označovaná jako trackery, nebo lokalizátory, jsou sice praktická, ale přinášejí také možnost šmírování. Proto ještě letos v létě spustí Google v systému Android funkci upozornění na neznámé sledovací zařízení v okolí. Takže telefon vás automaticky upozorní, pokud zjistí, že se s vámi pohybuje neznámý tracker.

tags1-nahled

V budoucnu vás chytrý telefon upozorní, pokud se ve vaší blízkosti objeví neznámé lokalizační zařízení. | Zdroj: Google blog

Sledovací zařízení si pak můžete zobrazit na mapě, abyste zjistili, kde bylo objeveno a že s vámi třeba cestuje, a můžete na něm nechat přehrát zvuk, který vám pomůže ho lokalizovat. Aplikace také zajistí ruční skenování, aby mohli uživatelé aktivně neznámé sledovače vyhledávat. Upozornění na neznámý lokalizátor funguje s běžnými Bluetooth trackery, včetně Apple AirTags a všech trackerů kompatibilních se sítí Najdi moje zařízení.

Zdroj: Google blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud