Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak šetřit akumulátor mobilu: co opravdu pomáhá a pět velkých chyb, kterých se vyvarujte

Jiří Palyza 17.11.2023
Zdroj: Freepik

O správném nabíjení baterií smartphonů koluje celá řada mýtů. Některé z nich už dávno neplatí, a pokud kdy dávaly smysl, bylo to už před mnoha lety. Co je tedy správné a co ne? A jak bychom se měli k akumulátorům ve svých mobilech chovat, aby nám vydržely v nejlepší kondici?

Kapitoly článku

Určitě jste to zaslechli už mnohokrát: neúplné nabíjení poškozuje baterii. Nebo: baterii rychle zničíte častým připojováním a odpojováním nabíječky. Takto už to u dnes nejrozšířenějších akumulátorů s technologií Li-ion dávno nebude. Obě uvedená moudra patří do skupiny zastaralých mýtů o bateriích. Jak je to tedy správně?

Paměťový efekt způsobuje ztrátu kapacity

Mobil se zobrazeným stavem nabíjení na displeji
U akumulátorů postavených na technologiích s lithiem můžete na paměťový efekt zapomenout.
Zdroj: Amanz/Unsplash

Jeden z častých mýtů přetrvává ohledně "paměti" baterie, která ovlivňuje její kapacitu. V té souvislosti lidová doporučení tvrdila, že baterie by měla být před nabíjením vždy úplně vybitá. To ale neplatí pro akumulátory moderních digitálních zařízení, kam patří i smartphony. Dnes zpravidla využívají technologii Li-ion, které tímto efektem netrpí. Naopak hlubokým vybitím Li-ion akumulátoru bychom jej mohli zcela spolehlivě zničit.

Pravidlo úplného vybití před opětovným nabíjením platilo dříve, kdy se používaly nikl-kadmiové akumulátory. Ty pokud byly nabíjeny příliš brzy, tedy s vysokou zbytkovou kapacitou, ji postupně ztrácely.

Špatné nabíječky: k nabíjení mobilu musím používat vždy jen přiloženou nabíječku

Nabíjecí adaptéry v síťové liště
Od doby, kdy se většina smartphonů nabíjí pomocí USB kabelu, chybu neuděláte. Navíc: stále více výrobců už nabíječky ke svým mobilům nepřikládá.
Zdroj: Toa Heftiba/Unsplash

V případě současných smartphonů, které se ve většině případů nabíjejí pomocí USB kabelu, nic takového jako nevhodný napájecí adaptér neexistuje. Požadovaný tok energie, tedy výši nabíjecího proudu, si řídí elektronika smartphonu, a napájecí adaptér mu v nejlepším případě dokonale vyhoví.

Mohlo by vás zajímat

V běžných případech se spustí standardní nabíjení, které akumulátor mobilu nemůže ohrozit. Proto můžete používat většinu typů napájecích USB adaptérů, a dokonce nabíjet iPhony pomocí nabíječek pro Android. Ne všechny smartphony a adaptéry však podporují stejné technologie rychlého nabíjení. Poškození nehrozí, jen bude nabíjení trvat déle.

Napoprvé nechte úplně nabít

Smartphone se stavem nabití akumulátoru na displeji
Pokud byste baterii mobilu pravidelně nabíjeli na 100 %, paradoxně jí můžete uškodit.
Zdroj: Onur Binay/Unsplash

První nabíjení nového chytrého telefonu nemusí trvat nijak zvlášť dlouho, dokonce jej ani nemusíte nabít na 100 %. Moderním lithium-iontovým akumulátorům je jedno, zda je napoprvé nabijete naplno, nebo ne.

Mohlo by vás zajímat

Mýtus opět přetrvává z minulosti, kdy se hojně používaly akumulátory s technologiemi založenými na niklu. V jejich případech bylo nutné je při prvním nabíjení nechat až na 100 % kapacity, anebo provést několik cyklů úplného nabití a opětovného vybití.

Tímto způsobem se akumulátory "zformátovaly" na maximální kapacitu, kterou byly schopny poskytnout. Toto cyklování se používalo i v případech, kdy se akumulátory začaly rychleji vybíjet a jejich kapacita citelně poklesla.

Příliš časté přerušované nabíjení baterii škodí

iPhone bez krytu s pohledem na vnitřní uspořádání
Do současných smartphonů se osazují akumulátory s lithiem. Na přerušované nabíjení nejsou citlivé.
Zdroj: Tyler Lastovich / Unsplash

Akumulátory vydrží jen určitý počet nabíjecích cyklů. Současné baterie, osazované do většiny mobilů, zpravidla vydrží 500 cyklů, než jejich kapacita klesne pod 80 % udávané hodnoty. Nabíjecí cyklus se ale může skládat z několika fází přerušovaného nabíjení.

Je nutné nabíjet vždy na 100 %

Poškozená baterie mobilu
Vinou přehřátí může dojít k trvalému poškození akumulátoru, v extrémních případech i vzniku požáru. Obzvlášť citlivé jsou články Li-Pol.
Zdroj: Steven Robertson (strobe.cc)/Foter

Není. Ideální úroveň nabití akumulátoru je v rozmezí 30 až 70 %. Několik krátkých nabíjecích fází může být z dlouhodobého hlediska pro baterii dokonce lepších než každé nabíjení na 100 %.

Pokud by zůstatková kapacita akumulátoru klesla pod 20 %, spěchejte nabíjet. Pokles pod tuto úroveň není z dlouhodobějšího hlediska pro kondici akumulátoru dobrý. A pokud jeho stav nabití přesáhne 90 %, můžete jej s klidným svědomím odpojit.

Mohlo by vás zajímat

Také je dobré mobil při nabíjení nechat v klidu. Pokud byste jeho výkon zatěžovali při současném nabíjení například sledováním filmů nebo hraním her, může dojít k vyššímu zahřívání. A to bateriím zrovna moc nesvědčí.

Zdroj: Android Authority, TUV


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud