Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak vypadá podle umělé inteligence Babiš, Zeman nebo Pekarová Adamová?

Jakub Fišer 13.04.2023

Fotky nejvýznamnějších politiků v České republice pravděpodobně znáte. Jejich obličeje sledujete v televizi, na internet i v denním tisku. Jak si ale představuje našeho premiéra nebo bývalého prezidenta umělá inteligence?

Kapitoly článku

S využitím neuronové sítě Midjourney jsme nechali vytvořit, lépe řečeno přetvořit, obličeje známých českých politiků, ať už současných, tak i minulých. Nutno poznamenat, že u některých se AI trefila dokonale. Jinde už tolik ne, ale aspoň je o zábavu postaráno.

Prezidenti podle AI

Jak se ukázalo, největší znalost má umělá inteligence co do našich bývalých prezidentů. Zatímco Václava Havla pozná pravděpodobně úplně každý, u Václava Klause je to trochu horší. AI mu totiž přidala kila navíc. Zato Miloš Zeman po kúře umělou inteligencí spíše zhubnul a podobá se pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi.

Babiš, Fiala a další

Vcelku laškovně si Midjourney pohrálo i s představiteli minulé vlády. Opět se ukazuje, že „když jednomu ubere, druhému přidá“. Jak jinak si vysvětlit, že ex-ministryně financí Alena Schillerová je podle AI mnohem štíhlejší a v obličeji i mladší, než ve skutečnosti. Andrej Babiš taktéž vypadá jako směsice několika tuzemských politiků, rysy tam ale jsou.

Alena Schillerová | Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Alena Schillerová | Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Vzhledem k tomu, že umělá inteligence obecně špatně interpretuje události z blízké minulosti (třeba ChatGPT), není divu, že politiky současné vládní garnitury nemá moc v malíku. Profesorský obličej premiéra Petra Fialy určitě poznáte, nemůžeme se ale zbavit dojmu, že vypadá trochu jako předseda senátu Vystrčil či slovenský ex-premiér Matovič.

Zřejmě nejbizarnějším politikem je podle Midjourney Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj ve Fialově vládě. Toho umělá inteligence vůbec neznala, musel jsem jí pomoci obrázkem. Výsledek je i tak hrozitánský. Obrázkem jsem musel pomoci i při vytváření předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Co na práci umělé inteligence říkáte, líbí se vám? Záměrně připomínám, že jsme se nesnažili vytvářet co nejpřirozenější podoby tuzemských politiků. Příkaz jsme zadávali vždy velmi podobný: jméno politika a jeho funkci. Tedy například „Miloš Zeman, bývalý prezident České republiky“.

Zdroj: Midjourney


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme