Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Když vám Wi-Fi jednoduše zmizí: proč router někdy záměrně přeruší spojení

Josef Mika 27.05.2024
Zdroj: storyset/Freepik

Už několik minut vám nefunguje Wi-Fi, zdánlivě bezdůvodně? Některé routery to však dělají zcela záměrně. Protože musí.

Kapitoly článku

Sítě Wi-Fi pracují v různých frekvenčních pásmech, běžně 2,4 a 5 GHz; Wi-Fi 6E a Wi-Fi 7 dokonce využívají pásmo kolem 6 GHz. U běžných sítí 5 GHz však existuje problém: tyto frekvence využívá také mnoho radarových systémů, například ty, které používá řízení letového provozu, armáda nebo meteorologická služba. A ty mají přednost.

Routery většiny výrobců nesmí těmto prioritním uživatelům překážet. Proto během provozu kontrolují, zda jsou příslušné frekvence volné. V případě dvojího obsazení se musí stáhnout.

Dotčené frekvence jsou 5,25 až 5,35 GHz a 5,47 až 5,725 GHz, což odpovídá Wi-Fi kanálům 52 až 64 a 100 až 140.

Až 10minutový výpadek Wi-Fi

Router rozhraní
Ne všechna zařízení jsou schopna plynule přepínat mezi Wi-Fi sítěmi.
Zdroj: AVM Fritz/Chip

Dynamická volba frekvence (Dynamic Frequency Selection – DFS) je součástí standardu Wi-Fi a jedná se o automatický mechanismus, který umožňuje routeru nebo přístupovému bodu automaticky měnit rádiovou frekvenci. Wi-Fi routery v pásmu 5 GHz musí během provozu neustále kontrolovat, zda se v něm nepohybují také privilegovaní uživatelé. 

Před použitím kanálu DFS (tj. kanálu o frekvenci 5 GHz sdíleného s radary) by router měl kanál prohledat po dobu 1–10 minut, aby určil, jestli je bez radarů. Pokud je v kanálu DFS detekován radarový signál, musí router alespoň na 30 minut tento kanál zablokovat a přepnout na jiný.

V rámci DFS pak router znovu vyhledá volné kanály, ale jak bylo řečeno, může to trvat až 10 minut. V těchto případech nejste ale vyloženě offline, protože existují i kanály, které jsou mimo radarová pásma, a většina Wi-Fi routerů také současně provozuje síť 2,4 GHz. Vaše zařízení je pak třeba odpovídajícím způsobem znovu přepojit.

Mohlo by vás zajímat

Ne všechna to však dokážou automaticky. Pro nepřerušovaný přechod z jedné sítě Wi-Fi do druhé je nutná podpora standardů 802.11k a 802.11v. Která zařízení tyto standardy podporují, můžete zjistit v rozhraní routeru většinou pod položkami "Wi-Fi" nebo "Bezdrátová síť". V části "Vlastnosti“ (Properties) uvidíte zkratky "11k" nebo "11v" pro příslušná zařízení.

Mimochodem, systém DFS standardně nelze vypnout, protože je vyžadován zákonem. Někteří výrobci však do svých routerů zabudovává systém DFS s nulovou čekací dobou. Tyto modely okamžitě aktivují 5GHz Wi-Fi, ale pouze na Wi-Fi kanálech 36 až 48, a zároveň kontrolují rozsah DFS pro prioritní uživatele. Jakmile se tak stane s předepsanou čekací dobou, systém přepne na vyšší kanály. Opakovače to však zpravidla nedokážou, což má za následek delší čekací doby.

DFS nastavení
Asus například ve svých routerech umožňuje zakázat automatický výběr kanálů DFS. Je to ale za cenu snížení šířky pásma.
Zdroj: Asus

Ve výjimečných případech, tj. pokud je radar detekován velmi často, se doporučuje nastavit rádiové kanály 36 až 48 ručně. Tím se zabrání deaktivaci frekvenčního pásma 5 GHz. Ale pozor, dosah a datová propustnost jsou na rádiových kanálech nad 48 výrazně lepší, proto se jedná pouze o řešení pro výjimečné případy.

V každém případě je užitečné dát vašim bezdrátovým sítím na různých frekvencích stejný název. Pak by mělo předávání fungovat i v případě detekce radaru. Mimochodem, zlepšení detekce radarů je čas od času také součástí aktualizací firmwaru. O důvod víc, proč svůj router pravidelně aktualizovat.

Zdroj: Asus, AVM, časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud