Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec DVB-T vysílání se blíží

Pavel Trousil 24.04.2019

Vypínání DVB-T sítí začne již za 7 měsíců. V novém standardu DVB-T2 se čeští televizní diváci dočkají řady bezplatných programů v HD kvalitě. Komerční televize zůstávají.

Kapitoly článku

Koncem listopadu 2019 začne přechod na nový vysílací standard pozemního televizního vysílání DVB-T2. Jako první čeká oblast Prahy a středních Čech (Žižkovský vysílač a Cukrák) a bude postupně pokračovat v jednotlivých regionech až do poloviny roku 2020. Podle průzkumu jsou o tom lidé informovaní a 83 % z nich uvedlo, že tuto informaci má.

prechod1-nahled

Na přechod je připravena téměř polovina domácností – přijímač, který podporuje DVB-T2, vlastní 43 % domácností (před koncem roku 2018 deklarovala přijímač pro DVB-T2 zhruba čtvrtina domácností). Zhruba jeden milion domácností tedy ještě nákup nového televizoru nebo set-top-boxu čeká. Co se týká antén, ty není potřeba měnit. Jsou stejné jako pro DVB-T vysílání a nic jako „DBV-T2 anténa“ tedy neexistuje. Vysílače jsou také stejné, takže se s anténou ani nemusí hýbat. Situace může být odlišná u společných antén. Anténu není potřeba měnit, ale v některých případech bude nutné přidat tzv. vložku. Možnost příjmu DVB-T2 je možné vyzkoušet už nyní na přechodové síti.

prechod4-nahled

 

Obraz v lepší kvalitě

Skoro polovina lidí očekává od přechodu na nový standard možnost sledovat vysílání v HD kvalitě (46 %) a skutečně se dočkají. Česká televize již vysílá v nativním vysokém rozlišení 1920 x 1080p v přechodové sítí a ve Full HD 1920 x 1080p bude vysílat i ve své finální DVB-T2 síti. Ve vysoké kvalitě 1440 x 1080p budou vysílat i Barrandov, skupina Prima a Televize Seznam. Óčko. Šlágr a Nova budou vysílat v rozlišení 960 x 540p.

prechod2(1)-nahled

Diváci se tak mohou po dokončení přechodu na DVB-T2 těšit na většinu českých televizních stanic ve vysoké kvalitě. Celkem jim pozemní televizní vysílání nabízí více než 30 kanálů a jako jediné zůstává bezplatnou platformou. Navíc nabídne řadu interaktivních služeb, třeba zpožděné přehrávání, přístup do televizních archivů nebo propojení TV s internetem. Další informace najdete na www.dvbt2overeno.cz.

Prima nebude ve Full HD

Skupiny Prima zaslala doplňující informaci ohledně vysílání DVB-T2. Podle nich skupina Prima nikdy neplánovala na platformě DVB-T2 vysílat zdarma v kvalitě HD. Diváci tak v rámci pozemního vysílání DVB-T2 budou moci sledovat zdarma vysílání kanálů skupiny Prima ve kvalitě SD+. Nasmlouvané kapacity v DVB-T2 hodlá skupina Prima využít pro spuštění dalších kanálů, jako například CNN Prima News, nebo realizovat spuštění placené televize na této platformě prostřednictvím operátora, který dojedná podmínky napříč trhem a novou placenou televizní službu na trh uvede. Věří, že placený model může dobře fungovat. Placené HD vysílání kanálů skupiny Prima bude dále realizováno pouze prostřednictvím smluvních satelitních, kabelových a IPTV operátorů.

 

prechod3-nahled

 

Klíčové údaje

  • Terestriální vysílání využívá asi 60 procent televizních diváků
  • Povědomí o přechodu na DVB-T2 je vysoké – 83 % diváků o přechodu ví
  • Více než polovina domácností (63 %) nemá informace k termínům přechodu. Informace diváci získávají převážně z rozhlasu, televize, tisku a internetových médií.
  • Pouze 2 % diváků uvažují o změně platformy televizního příjmu (satelit, kabelová televize apod.)
  • ČT a CRA již vybudovaly celoplošné přechodové DVB-T2 sítě s pokrytím 99,9 %
  • Přechod na DVB-T2 začne v listopadu 2019, kdy bude ukončeno DVB-T vysílání v síti České televize, a to z vysílačů Žižkov a Cukrák. Postupně dojde k vypínání stávajícího vysílání DVB-T v dalších regionech, a to jak v síti ČT, tak i ve vysílací síti (multiplexu) Českých Radiokomunikací (CRA) a dalších operátorů.
  • Přechod by měl být kompletně dokončen do konce června 2020.
  • Doba sledování TV v roce 2018 byla 3:23 h
  • Podíl živého vysílání je 95 procent
  • CRA certifikovaly již více než 2 000 televizorů a Set Top Boxů

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud