Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Naléhavé varování pro hráče: často inzerovaný software obsahuje nebezpečný malware

Pavel Trousil 05.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Stahování, ze kterého se pro uživatele PC může rychle stát noční můrou: přečtěte si, na co si hráči nyní musí dát velký pozor.

Touha užívat si hry pro PlayStation 4 na osobním počítači vede v současnosti k vážnému bezpečnostnímu riziku. Údajný software, který tuto možnost slibuje, se totiž ukázal jako nebezpečný malware. Podle varování centra AhnLab Security Intelligence Centre (ASEC) si při stažení údajného emulátoru PS4 do počítače nainstalujete cryptominer XMRig CoinMiner.

Uživatelé internetu, kteří hledají emulátor, často narážejí na euforické příspěvky na blozích, kde se píše o splněném snu hraní her pro PlayStation na počítači. Jakmile však kliknete na tlačítko pro stažení, začnou problémy: Místo herní zábavy si nevědomky nainstalujete malware, který váš počítač promění v důl na kryptoměny.
 

emul
Domovská stránka , která poskytuje údajný emulátor pro hry na PlayStation.
Zdroj: ASEC

Malware začne pracovat, jakmile je údajný instalační soubor spuštěn. Pomocí příkazů prostředí PowerShell se zkopíruje do systému uživatele, integruje se hluboko do Windows a vytvoří si místo v plánovači úloh. Jeho cílem je nepozorovaně pracovat při každém spuštění systému a zneužívat výpočetní výkon počítače k těžbě digitálních měn.

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli tento přístup není nový, v současné době zažívá renesanci. Kyberzločinci s oblibou využívají zejména falešné aplikace, jako jsou hry, kancelářské programy a emulátory, aby nalákali nezkušené uživatele do své pasti. ASEC proto důrazně doporučuje používat ke stahování softwaru pouze důvěryhodné zdroje, aby se minimalizovalo riziko nákazy malwarem, jako je XMRig CoinMiner.

Zdroj: ASEC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud