Přejít k hlavnímu obsahu
časopis
Prolistovat ukázku

Únor 2023

Únorový Chip v prodeji od 19. ledna 2023.

Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.

čtenář

Pokud nechcete každý měsíc myslet na koupi časopisu, objednejte si rovnou cenově výhodné předplatné! Navíc dostanete dárek dle výběru.

chci předplatné

Co se v tomto čísle dočtete

Počítač jako nový

PDF z Chipu 2.23

Po určité době používání se výkon počítačů většinou začne pozvolna snižovat. Spuštění systému Windows pak trvá přibližně půl věčnosti a aplikace se spouštějí ještě déle nebo začnou zamrzat či rovnou padat. Z teoretického hlediska by počítač opět zrychlit nová instalace operačního systému a aplikací. Ne každý se ale může nebo chce pouštět do reinstalace a kompletního nastavování celého systému, což může ve výsledku zabrat i pár hodin času. V tomto článku zvolíme jiný přístup. Ukážeme vám, jak šetrně postavit počítač zpátky na nohy. Nejprve vyladíme systém Windows, odstraníme brzdy operačního systému a vyhledáme skrytý malware. Poté se podíváme na nejdůležitější software a ukážeme si, jak jej opět zrychlit. Nakonec vám představíme i moderní linuxovou distribuci, která zrychlí jakýkoli hardware, i když je z pohledu Windows beznadějně zastaralý.

Výhodné nákupy na začátku roku 2023

PDF z Chipu 2.23

Připravili jsme pro vás spolehlivé žebříčky založené na obsáhlém mnohostranném prověřování všech zařízení v naší testovací laboratoři a přinášíme vám tipy na výhodné nákupy ve světě technologií - od notebooků, tabletů a routerů přes televizory až po komponenty chytré domácnosti. Prověřili jsme přes 400 zařízení ze kterých si můžete vybrat to, které vám nejlépe padne z hlediska funkcí i finančních možností.

Souboj nových procesorů od AMD a Intelu

PDF z Chipu 2.23

Některé bitvy se nikdy neomrzí, i když se opakují stále dokola. Souboj o výkonnostní trůn mezi procesory pro osobní počítače je jedním z takových případů, zvláště když AMD i Intel nedávno uvedly na trh nové generace svých čipů. Ty nabízejí ještě větší výkon, vyšší taktovací frekvence, více jader a podporu zcela nových technologií, jako je PCI Express páté generace (PCIe 5.0) a superrychlé operační paměti typu DDR5.

Nové procesory AMD Ryzen řady 7000 nesou krásné a umělecké kódové označení „Raphael“, třináctá generace procesorů Intel Core pak nese název „Raptor Lake“. Jako obvykle uvedli oba výrobci nejprve procesory nejvyšší a vyšší střední třídy. Levnější základní procesory budou následovat v nejbližší době.
 

Lepší zabezpečení vašeho smartphonu

PDF z Chipu 2.23

Není překvapivé, že má mnoho lidí obavy o bezpečnost svých mobilních telefonů. A netýká se to jen citlivých aplikací pro bankovnictví nebo různých digitálních peněženek. Koneckonců je celkem obtížné posoudit, zda jsou všechna data v mobilním zařízení opravdu dostatečně chráněna. Stále znovu jsme nuceni zamýšlet se třeba nad otázkou zabezpečení proti neoprávněnému odposlechu. A opravdu platí, že se nikdo nemůže napíchnout na moje data, když si vyměňuji důvěrné informace? A co sledování? Chytrý telefon přece shromažďuje nepřeberné množství informací – kdo k nim vlastně má přístup?


Obsah časopisu:


Starší čísla


všechna čísla

doporučujeme


články odjinud