Menu

Amazon chystá kontroverzní novinku: nechá mrtvé promluvit ze záhrobí

23.06.2022 14:40 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Amazon chystá kontroverzní novinku: nechá mrtvé promluvit ze záhrobí

Amazon chystá kontroverzní novinku: nechá mrtvé promluvit ze záhrobí | foto: Sammy-Sander / Pixabay

Společnost Amazon provozuje kromě jiného také hlasovou asistentku Alexu. Tu najdeme především v chytrých Bluetooth reproduktorech Amazon Echo, lze ji však používat i na telefonech a počítačích s Windows. A právě Alexy se týká poslední chystaná aktualizace.

Bizarní a vlastně i dost znepokojivou ukázku představil viceprezident firmy Rohit Prasad. Ten publiku představil příběh dítka, kterému Alexa předčítala před spaním pohádky hlasem nedávno zesnulého prarodiče. Technologie strojového učení prý potřebuje k vytvoření kompletní databáze “umělého hlasu” jen jednu minutu opravdové řeči konkrétní osoby.

“Umělá inteligence sice nemůže odstranit bolest ze ztráty, ale rozhodně může uchovat vzpomínky,” řekl Prasad. Zdali bude v blízké době možné, aby takto zkopírovaný hlas umělou inteligencí i sám vytvářel věty, a ne jen předčítal text (technologie text-to-speech), zatím zastoupení Amazonu nekomentovalo.

Nový deepfake budí strach

Bezpečnostní experti však před touto formou deepfake nástrojů důrazně zdvihají ukazováček. Podle mnohých tato technologie v rukou nepovolaných osob může spustit zcela novou vlnu podvodů, jako jsou například podvodné telefonáty běžným zákazníkům bankovních společností nebo pojišťoven.

V ohrožení jsou ale i velké nadnárodní korporace. Dostatečnou výstrahou budiž aféra z roku 2020 z Hong Kongu. Podvodníci s technologií deepfake hlasu dokázali oklamat manažera banky tím, že se přes telefon vydávali za ředitele této pobočky. Nechali si na vlastní účet převést těžko uvěřitelnou sumu 35 milionů amerických dolarů (skoro 822 milionů korun). K uklidnění veřejnosti, takto sofistikované podvody jsou velmi minimální, kyberzločinci totiž podle všeho nemají k dispozici tak kvalitní nástroje, s jakým se aktuálně vytasil Amazon. I tak ale může chystaná novinka americké firmy vzbudit velký rozruch.

Zdroj: Engadget, TechCrunch, Forbes

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení