Mnoho webových služeb vyžaduje pro to, abyste je mohli naplno využívat, registraci. Čím častěji však svou e-mailovou adresu někam zadáte, tím větší je riziko, že se dostane do rukou spammerů. Vyřeší to jednorázový e-mail.
Security Copilot je název nového bezpečnostního asistenta podobného ChatGPT, který využívá umělou inteligencí a poznatky Microsoftu o hrozbách k rychlejšímu rozhodování při reakci na incidenty a pomáhá při vyhledávání hrozeb.
Oblíbené komunikátory, především WhatsApp, už nemusíte používat pouze na mobilním telefonu. Nabízejí také vlastní aplikace pro stolní počítače. Bezpečnostní experti je ale považují za nebezpečné a důrazně před nimi varují.
Podle soudního spisu došlo k úniku části zdrojového kódu platformy Twitter a byl zveřejněn na GitHubu. V Twitteru se snaží zjistit, kdo je za to zodpovědný.
Americký Google objevil bezpečnostní chybu u modemů společnosti Samsung, které se nachází v několika extrémně oblíbených zařízeních, bohužel nejen značky Samsung. V ohrožení mohou být teoreticky i majitelé některých telefonů Vivo či Pixelů od Googlu.
Nová aktualizace Windows 11 opět způsobuje potíže. Znovu se objevuje hláška o nepodporovaném hardwarovém zabezpečení, která se zobrazuje i na hardwarově kompatibilních počítačích.
Ochrana před podvodnými telefonáty (tzv. spoofingem) bude volitelnou, bezplatnou součástí firemních tarifů pro mobilní i fixní telefonní služby. Bezpečnostní opatření bylo testováno ve spolupráci s Policií ČR a Českou spořitelnou a bude se dále vyvíjet.
Pro pořizování screenshotů, snímků obrazovek, nepotřebujete žádný specializovaný software. Windows to zvládnou díky zabudovaným vlastním nástrojům. Bezpečnostní expert ale objevil obrovský problém.
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější ochranu v automatických obchodech před zloději. Umí odhalit nestandardní chování zákazníků, na které upozorní pult centrální ochrany či personál prodejny.
Bezpečnostní experti objevili desítky napodobenin webových stránek WhatsAppu a Telegramu, které cílí na uživatele Androidu a Windows. Falešné aplikace obsahují škodlivý kód, který krade kryptoměny a peněženky svých obětí.
Bezpečnostní experti objevili dvě zranitelnosti v technologii TPM 2.0, kterou využívají nejen počítače se systémem Windows. Útočníkům umožňují přístup k citlivým datům, včetně kryptografických klíčů.
Podvodníci využívající online a komunikační prostředí dokáží být nechutně kreativní. Jeden z jejich aktuálních fíglů se zaměřuje na pocit studu, protože německým uživatelům rozesílají údajné účty za využití telefonní sexuální linky. Účty vystavují falešné společnosti z ČR a požadují platby na české bankovní účty.
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou inteligencí. A objevují se samozřejmě i po uvedení nového chatu GPT-4. OpenAI zjišťovala, zda GPT-4 takové schopnosti má.
Mozilla oznámila, že přímo do prohlížeče Firefox integrovala Relay, což je systém ochrany e-mailů, který pomáhá uživatelům vyhýbat se sledovačům a spammerům. Nemusí tak použít skutečnou e-mailovou adresu, ale jen masku.
Chrome je už několik let vybaven integrovaným antivirovým skenerem, který dokáže jediným kliknutím počítač zbavit škodlivého softwaru. Google ale překvapil a tento skrytý nástroj z prohlížeče odstranil. Ve verzi 111 už nebude.
Platforma ChipMixer byla německými úřady zabavena kvůli praní špinavých peněz získaných z vydírání přes ransomware a za prodej drog. Šlo patrně o největší pračku peněz na darknetu. Vypralo se přes ni 2,73 miliard eur.
Kromě osvědčené strategie v podobě nebezpečných e-mailových příloh, zkouší útočníci obcházet zabezpečení i novými metodami. V Čechách nově zkouší propašovat malware prostřednictvím škodlivých skriptů v poznámkových souborech programu OneNote.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal VAROVÁNÍ před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok.
Falešné textové zprávy s cílem získat od lidí citlivé údaje se šíří mezi uživateli mobilních zařízení. Odesílatel SMS zpráv se vydává za Úřad vlády ČR. Úřad ale žádné zprávy tohoto typu nerozesílá.
Internetoví šmejdi dnes hledají jakoukoliv možnost, jak uživatele obelhat a připravit o peníze. Podvody se nevyhýbají ani pronájmům bytů a domů. I zde si dejte velký pozor, abyste nenaletěli. Co radí poskytovatel jednoho z největších inzertních portálů, Seznam.cz?
Mnoho uživatelů si často se sledováním vlastních dat mobilními aplikacemi příliš hlavu neláme. Přitom se stále častěji setkáváme s případy, kdy aplikace zneužívají různá oprávnění nad rámec svých potřeb. Co s tím a můžeme vůbec sledování aplikacemi omezit?
Prohlášení mnoha aplikací o ochraně osobních údajů v Google Play mají uživatele ujistit v pocitu bezpečí. Jak ale zjistila Mozilla, tyto informace jsou zcela zavádějící. Jsme tedy často špehování více, než jsme si mysleli.
Bezpečnostní odborníci aktuálně varují před populární aplikací pro Android a iOS která se jmenuje "Authenticator App: 2FA & MFA". Tato aplikace umožňuje útočníkům přístup k účtům jejich obětí. Uživatelé by měli rychle reagovat.
Podvodných volání je stále víc. Buďte obezřetní, když vám někdo zavolá jménem České spořitelny, České národní banky nebo jiných bank, případně jménem Policie ČR. Může jít o někoho, kdo se těmito institucemi nemá nic společného a pokouší vás připravit o peníze.
Začíná to SMS zprávou, nebo e-mailem. Končí to vybíleným účtem. Jak postupují internetoví podvodníci a na co byste si tedy měli dát pozor?
Externí SSD disk, který kombinuje vysokou odolnost vůči pádům a ochranu proti poškozením vodou nebo prachem se šifrováním obsahu a maximálním zabezpečením dat pomocí autentifikace v mobilní aplikaci smartphonu.
Final Cut Pro a další pirátské kopie aplikací pro macOS na Pirate Bay jsou plné dosud nezjištěného malwaru. Po infikování jsou zařízení od Applu využívána k těžbě kryptoměn bez souhlasu uživatele, tvrdí výzkumníci.
Na začátku války došlo k dramatickému nárůstu kybernetických útoků proti Ikrajině. Září 2022 ale přineslo zlom v kyberútočných strategiích. Nově čelí vlně útoků země NATO. Ve velkém ohrožení jsou i české organizace. V průměru čelí jedna česká společnost 1810 kyberútokům týdně.
Už s příchodem Windows 10 rezonovala debata o míře sledování uživatelů. Východiskem byl částečný ústupek Microsoftu a ve Windows zpřístupnil některá nastavení, která telemetrii omezují. Přesto je ale mnoho nastavení stále skryto hluboko v systému.
Nová studie zjistila, že chytré hodinky, fitness náramky a další nositelná zařízení mohou u lidí se srdečními implantáty vyvolat potenciálně smrtelný infarkt.
Společnost Activision potvrdila, že začátkem prosince 2022 došlo k narušení jejích dat poté, co hackeři získali přístup do interních systémů společnosti tak, že oklamali zaměstnance pomocí phishingové SMS.
V těchto dnech je k dispozici ke stažení bezpečnostní aktualizace Microsoftu v rámci únorového dne záplat. Obsahuje 75 oprav bezpečnostních chyb a je určena pro Windows, Office a další produkty. Mimo jiné opravuje devět kritických problémů.
Firmy sbírají naše data. Těží nás jako surovinu. Profilují, vyhodnocují naše chování, sledují preference, kontakty a náš pohyb. Data zpracovávají, prodávají třetím stranám, nabízejí k reklamním účelům. A to i v případě, kdy jejich služby nepoužíváme přímo. Dá se s tím vůbec něco dělat?
Experti porovnali Windows 11 se starší verzí XP. Zajímalo je, jaký objem dat systémy sledují. To, co zjistili, je znepokojivé.
Snad každý musí občas pracovat s PDF soubory. V browseru jsou k tomu dispozici vestavění pomocníci a stáhnout si můžete řadu bezplatných PDF prohlížečů. Technologie nejznámějšího programu Adobe Acrobat Reader bude od března 2023 integrována Microsoftem do systémů Windows 10 a 11.
Bezpečnostní experti v současné době varují uživatele platební platformy PayPal. V aplikaci se objevil nový druh podvodu. Nejde tedy už jen o phishing prostřednictvím e-mailu.
Nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byla Yahoo, která v žebříčku poskočila o 23 míst. Na druhé místo se posunulo DHL a na třetí klesl Microsoft. U nás se často napodobuje Česká pošta a ministerstvo.
Bezpečnostní experti objevili škodlivé modifikace hry Dota 2. Jsou k dispozici na Steamu a pro hráče oblíbené multiplayerové online bojovky znamenají vysoké riziko. Instalují škodlivý kód, který otevírá zadní vrátka mnohem nebezpečnějšímu softwaru.
Online bankovnictví je pohodlné a díky pokročilým aplikacím nabízí spoustu funkcí pro správu financí. Je ale důležité dbát na bezpečnost. Existuje celá řada malwaru, který se zaměřuje na krádeže peněz.
Škodlivý kód napadá servery Redis a zneužívá je k těžbě kryptoměn. Běžný antivirový kód je proti němu neúčinný.
Obliba bezkontaktních plateb vzrostla zvlášť v průběhu covidové pandemie. U pokladních terminálů lze stále častěji vídat zákazníky přikládající platební karty, mobily nebo hodinky. Je ale tento způsob placení bezpečný? Je možné, aby provádění plateb někdo hacknul a vykradl vám účet?
Často důvěrné a citlivé informace střeží jednoduché heslo. Až příliš častý případ - alespoň podle seznamu nejpoužívanějších hesel.
Společnost Dell upozorňuje na objevenou zranitelnost ve firmwaru svých zařízení. Řešení už měl na konci loňského roku, ale teprve nyní uvolnil záplaty, které rizika v systému BIOS zacelují.
Bezpečnostní expert odhalil novou formu podvodu na oblíbeném komunikátoru WhatsApp. Zločinci se snaží zmocnit uživatelských účtů v době, kdy jejich majitelé odpočívají. Metodu označuje za geniálně jednoduchou.
Bezpečnostní experti v současné době varují uživatele před některými webovými stránkami. Každý, kdo zde surfuje, riskuje instalaci malwaru, sledovacích programů a dalšího škodlivého softwaru.
CSIRT.CZ varuje před phishingovou kampaní s údajnou nabídkou neomezených dat. Odkaz v nabídce vede na podvodné stránky, na které z vás chtějí vylákat citlivé údaje.
Pozor. V současných dnech hrozí infekce počítačů s Windows. Už to není pouze prostřednictvím škodlivých příloh e-mailů nebo infikovaných programů, ale i jinou cestou. Opatrně s USB flash klíčenkami.
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu před sledováním skrytým v jiných aplikacích. Může běžet na pozadí a zvědavce omezit.
Google chce prostřednictvím nové funkce v internetovém prohlížeči Chrome dopřát uživatelům více soukromí. Browser umožní zamknout karty, které zobrazují osobní údaje.
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na přítomnost škodlivého kódu. Zkontroluje i podezřelou URL adresu. Použijte ji, než kliknete.