Menu

Databáze ukradených účtů

19.02.2019 12:50 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Databáze ukradených účtů

Databáze ukradených účtů | foto: CHIP

Sony, Yahoo, Adobe nebo Mall – velké množství přihlašovacích údajů už bylo za posledních několik let ukradeno ze známých i méně známých on-line služeb. 

Pokud si chcete zkontrolovat, zda patříte mezi takto postižené uživatele a vaše přihlašovací údaje jsou zkompromitované, ověřte si to na stránce „Have I Been Pwned“ (www.haveibeenpwned.com). Po zadání svých přihlašovacích údajů se dozvíte, zda nejsou v databázi ukradených informací. Do řádku »email address« zadejte svou e-mailovou adresu a následně klikněte na »pwned?«.

pawned-nahled

V případě, že jste byli postiženi únikem dat, objeví se zpráva »Oh no — pwned!« a informace o tom, o jaký únik dat šlo. V tomto případě doporučujeme si změnit heslo. Pokud váš e-mail není v databázi zcizených údajů, objeví se zpráva »Good news — no pwnage found!«. V současné době jsou v databázi informace o 6 474 028 664 postižených účtech ze 340 webů. Chcete-li být informováni v případě, že byste se v této databázi objevili, klikněte na »Notify me«.

pawned2-nahled

Podobnou funkci, jako stránka „Have I Been Pwned“ plní nová služba společnosti Mozilla, která se jmenuje Firefox Monitor. Mozilla Foundation se taj snaží zastavit odliv uživatelů svého prohlížeče Firefox. Ti většinou přecházejí na webový prohlížeč Chrome a těžko se vracejí zpět k Firefoxu. Na rozdíl od minulosti se vývojáři bezplatného prohlížeče Firefox chtějí stále více věnovat otázce bezpečnosti a ochrany dat, namísto sázek na méně podstatné funkce, jako byla třeba možnost prohlížení off-line. Výsledkem snahy vývojářů je právě nový Firefox Monitor, který je k dispozici na monitor.firefox.com.

firefox-monitor-nahled

Na této webové stránce si mohou uživatelé ověřit, zda se jejich e-mailová adresa v posledních letech nestala součástí datových úniků. Údajně má nyní k dispozici informace o téměř šesti miliardách hacknutých účtů. Na stránce Firefox Monitor si také můžete zdarma objednat službu, která vás bude informovat, pokud se do databáze zcizených účtů, například z internetových obchodů nebo fór, dostanete.

firefox-monitor2-nahled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení