Menu

Google nyní skenuje všechna vaše hesla: rozšíření pro Chrome chrání před úniky

03.10.2019 06:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google nyní skenuje všechna vaše hesla: rozšíření pro Chrome chrání před úniky

Google nyní skenuje všechna vaše hesla: rozšíření pro Chrome chrání před úniky | foto: CHIP

Bezplatný plugin Kontrola hesel od Google spustí alarm, pokud je některý z vašich účtů ohrožen krádeží dat. Nyní jej Google zabudoval přímo do Chromu.

S hesly má mnoho uživatelů těžkou práci. Je jich jednoduše moc. Jedno z řešení, aby hesla byla v bezpečí, je použít některý z password manažerů. K nim patří např. KeePass. Druhou možností je používání samostatných hesel k různým přístupům do aplikací a profilů. Problémem jsou neustálé úniky hesel z velkých portálů, po kterých už nejsou bezpečná.

Existuje však řešení. Od začátku roku nabízí Google pro svůj prohlížeč Chrome rozšíření pro kontrolu hesel, Password Checkup. Varuje ve chvíli, kdy uživatelé používají heslo, které bylo součástí úniků dat. Podle informací Google byl zásuvný modul stažen více než milionkrát a téměř polovina uživatelů byla upozorněna ohledně manipulace s jejich hesly a ohrožení.

Statistiky Google  hovoří jednoznačně. Zvlášť ohrožené jsou zábavní weby, jako např. Netflix. Nebezpečná hesla se zde používají opakovaně a vícenásobně, což s sebou nese velké riziko. Postiženy jsou i zpravodajské weby a e-shopy.

Rozšíření Kontrola hesel velmi dobrý
Google nabízí zdarma doplněk pro Chrome s názvem Kontrola hesel. Umožňuje kontrolu, zda byly přihlašovací údaje napadeny. stáhněte si

Zásuvný modul prohlížeče kontroluje hesla

plugin-spravce-hesel

Bezplatný nástroj Google vás automaticky varuje, pokud se přihlašujete odcizenými údaji.

Bezplatné rozšíření kontroly hesla se dá zcela jednoduše instalovat do každého prohlížeče Chrome přes internetový obchod Chrome. Nástroj poté sleduje uživatelské jméno a heslo pro všechna přihlášení. Pokud už heslo není bezpečné díky známému úniku dat, budete upozorněni.

V tomto kroku nástroj prohledává databázi s více než čtyřmi miliardami odcizených přihlašovacích údajů. Google zdůrazňuje, že v žádném případě nemůže číst soukromá data uživatelů. K tomu účelu jsou data v několika krocích anonymizována a šifrována. Už uniklé přístupové údaje software rozpozná automaticky.

Ještě v tomto roce by měla být Kontrola hesel přímo integrována do Chromu. To poskytne uživatelům kontrolu hesel v reálném čase, aniž by museli instalovat samostatný doplněk. V experimentální verzi prohlížeče Google Canary lze najít parametr, prostřednictvím něj se dá Kontrola hesla jednoduše aktivovat. Pokud si to chcete otestovat, zadejte do adresního řádku prohlížeče Chrome "chrome://flags" a poté dejte vyhledat "Password Leak Detection". Nalezený parametr pak jednoduše nastavte na "Enabled" a restartujte prohlížeč.

Google Chrome Canary dobrý
Silně experimentální sestavení Chrome Canary ve 64bitové verzi umožňuje vyzkoušet nejnovější funkce prohlížeče. stáhněte si

Google Správce hesel bude bezpečnější

spravce-hesel

Ověření hesla prostřednictvím online Správce hesel.

Ještě před tím, než se doplněk stane nedílnou součástí prohlížeče Google Chrome, můžete své přístupové údaje kontrolovat pomocí šikovného online Správce hesel password.google.com. Uživatelé si tak mohou zkontrolovat svá hesla porovnáním s hackerskou databází, zajistit si své online účty v případě možných duplikací a na požádání vygenerovat jedinečná hesla.

Bravo, Google

Google nabízí praktický bezpečnostní nástroj s rozšířením o kontrolu hesel. Myšlenka začlenit tuto funkcionalitu brzy do prohlížeče Chrome jako jeho standardní funkci také dává velký smysl. Běžný uživatel tak obdrží včas varování v případech, pokud by jeho hesla byla nezabezpečená.

Uživatelé Firefoxu získají podobný nástroj v podobě Firefox Monitoru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení