Menu
CHIP Speedtest

Pozor, uživatelé Androidu: lichvářské aplikace vás mohou přijít až na tisíce

17.01.2020 12:00 | Jiří Palyza
Pozor, uživatelé Androidu: lichvářské aplikace vás mohou přijít až na tisíce

V případech běžných aplikací se jedná o částky v řádu desetikorun, maximálně stovek. V případě podvodných aplikací je splatná částka až 80.000 Kč ročně. Vývojáři nenabízejí lichvářské aplikace pouze ve formě ročního předplatného, ale jako týdenní nebo měsíční. Na první pohled může být placená částka nízká, ale např. za různé věštící aplikace, taroky a křišťálové koule můžete klidně zaplatit i 1400 Kč týdně, což je něco málo přes 70.000 Kč ročně.

Aplikace, ve kterých byl podvod původně objeven, už byly z obchodu Play odstraněny. Experti Sophosu ale varují před novou vlnou fleecewarových aplikací. Co je problém: aplikace samy o sobě nejsou malwarem, fungují zcela normálně. Sotva by ale uživatelé platili tisíce ročně za skener QR kódu nebo screen recorder.

Jedná se o následující aplikace

Následující aplikace v obchodu Play používají techniku lichvářských plateb:

V posledních měsících se v obchodu objevovalo stále více takových aplikací. Uživatelé by si tedy měli dávat pozor i u dalších aplikací, stahovaných z obchodu Play. Chcete-li zjistit, zda jste se přihlásili k odběru konkrétní aplikace, můžete se přesvědčit v obchodu Play, části "Moje předplatné". Pokud máte nějaké aktivní, pomůže pouze jediná věc: předplatné okamžitě ukončete a požádejte přes obchod Play o vrácení peněz. Pokud byl nákup proveden před více než dvěma hodinami, musíte to provést prostřednictvím prohlížeče a obvykle dostanete peníze zpět.

Nový způsob...

... jak provádět podvody v obchodu Play. Na rozdíl od aplikací, které obsahují adware nebo trojské koně, nelze aplikace jako např. QR skener nazvat malwarem. Poskytují totiž přesně takové služby, jaké žádá uživatel, pouze za extrémně nafouklou cenu. A je také zřejmé, že ne každý uživatel na trik skočí. U aplikací s počtem stažení více než 100 milionů a více je však velmi pravděpodobné, že se pár jedinců s vysokou fakturou setká – zvlášť u případů, kdy aplikace pravděpodobně manipulují s číslem vysokého počtu stažení aby působily serióznějším dojmem.

Je také znepokojivé, že se v obchodu Play objevuje stále více takových aplikací. V nedávných případech adwaru Google jednal poměrně rychle a škodlivé aplikace s obchodu Play odstranil. Uživatelé by však nyní měli být ostražití více, než kdy jindy. Před stažením by vždy měli zkontrolovat recenze a před spuštěním a nastavením si pečlivě přečíst veškerý text. Jenom tak se mohou vyvarovat pozdějším překvapením.

Přečtěte si také , které tři nebezpečné aplikace je dobré hned odstranit.


Předchozí část článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení