Menu

Po dilematu s Androidem: další velká rána pro Huawei

11.09.2020 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po dilematu s Androidem: další velká rána pro Huawei

Po dilematu s Androidem: další velká rána pro Huawei | foto: Janitors/Foter.com

Americká vláda dále zpřísňuje omezení pro výrobce smartphonů, Huawei. V důsledku nového nařízení už nesmí čínskému koncernu prodávat čipové sady a displeje ani Samsung. Kromě Samsungu ukončily obchodní vztahy s Huawei i další společnosti z oblasti polovodičů a displejů. Co bude dál?

Poté co v polovině srpna vyšlo najevo, že od 15. září 2020 bude zastaven prodej čipových sad od TSMC výrobci Huawei, se situace ještě zhoršila. Podle informací z korejských zdrojů přeruší k tomuto datu své dodávky i technologičtí giganti Samsung a SK Hynix.

Ačkoliv ani jedna z těchto společností není americkou korporací, obchodní omezení vůči Huawei se vztahuje i na jejich dodávky. Platí totiž pro produkty, které obsahují americké technologie. A to jsou v těchto případech čipy. Vláda USA zpočátku neomezila obchod s polovodičovými výrobky. Nyní se ale omezení směrem k Huawei opět zpřísňují, a proto s čínským výrobcem musí přerušit obchodování i společnosti jako Samsung, TSMC a další.

Pro Samsung by ukončení dodávek polovodičů společnosti Huawei mohlo mít výhody i nevýhody: na jedné straně výrobce oblíbených smartphonů Galaxy přijde o důležitého zákazníka pro čipové sady, na druhou stranu to ale oslabí významného konkurenta na trhu smartphonů.

Huawei: existuje také riziko ztráty dodavatelů displejů

huaweinext1

Samsung, LG a další: Huawei by v příštích dnech mohlo opustit mnoho důležitých dodavatelů hardwarových komponent. | Zdroj: THAM YUAN YUAN/Pixabay 

To ale ještě není vše. Podle informací korejského portálu Chosun Biz (píše o tom SamMobile) Huawei ztrácí i podporu dvou hlavních hráčů v oblasti displejů. Výrobci Samsung a LG už nebudou v budoucnu dodávat čínskému výrobci displeje OLED. Například modely Huawei P40 a P40 Pro aktuálně používají displeje od Samsungu.

I v tomto případě jsou důvodem zpřísněná omezení, nařízená vládou USA. Displeje totiž obsahují čipy, které používají americké technologie. Jakákoliv polovodičová technika či zařízení, pocházející od amerických společností, by musela být před realizací prodeje společnosti Huawei schválena vládou USA.

Zatím není jasné, jak hodlá takové výpadky v dodávkách hardwaru Huawei řešit. Pokud chce i nadále hrát důležitou roli na trhu smartphonů, bude se muset spolehnout především na výrobce a dodavatele z Asie, a to zejména z Číny.

mohlo by vás také zajímat: byl odhalen nový patent samsungu – výrobce pracuje na revoluční technologii displejů

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Dopyt

    Dobrý deň, neviem, či to súvisí s Vašim článkom, ale neviem nikde zistiť, či časopis Počítač pre každého bude ešte naďalej vychádzať. Posledné číslo 15/2020 vyšlo 9.7.2020. Odvtedy ho nemôžem nikde dostať. Obrátila som sa s touto otázkou na Mediaprint SR, ale neodpovedali mi. Keďže dovtedy som si sťahovala programy z PPK cez Vás – Chipp-app.cz/ppk, tak dúfam, že mi v tomto pomôžete. Časopis PPK si kupujem už od samého začiatku, vyhovuje mi preto, že články sú písané pre nás laikov a pomáhajú nám. Preto mi veľmi chýba. Dúfam, že tento výpadok je spôsobený momentálnou situáciou, spôsobenou corona vírusom, a že bude neskôr opäť vychádzať. Pokiaľ sa týka Vášho časopisu CHIP, aj ten si kupujem podľa jeho obsahu, ktorý mi vyhovuje. Je však pre väčších odorníkov a mnohým veciam nerozumiem. Budem Vám vďačná, ak mi odpoviete. Vopred ďakujem. Monika Fialová

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení