Menu

Pozor na falešnou Balíkovnu: šmejdi z Bazoše mají nový zákeřný trik

19.05.2023 18:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na falešnou Balíkovnu: šmejdi z Bazoše mají nový zákeřný trik

Pozor na falešnou Balíkovnu: šmejdi z Bazoše mají nový zákeřný trik | foto: Freepik

Internetová tržiště mají veskrze bohulibý záměr – umožnit běžným lidem nabídnout k prodeji své nepoužívané věci. Jenomže tam řádí šmejdi a hyeny, kterým není proti srsti okrást vás o vaše úspory. Bohužel nejde o přebytečné strašení – již v minulosti jsme si ukázali, že platformy jako Bazoš nejsou bezpečné a ukazuje to i nový trik inzertních podvodníků.

Několik podvodníků mne samotného oslovilo na Facebook Marketplace a Bazoši se zájem o odkup starých sluchátek, která nepoužívám. Člověk protřelý praktikami podvodníků odhalí šmejda okamžitě podle několika jasných prvků:

  • facebookový profil je jasně falešný, jméno i fotka vymyšlené
  • čeština není jeho mateřštinou – dopouští se překlepů, špatných překladů, nerozumí rozdílům mezi ženský a mužským rodem
  • je naléhavý, hned po třech zprávách chce zařizovat objednávku a vyžaduje vaše kontaktní údaje 

Podvod s Balíkovnou

V minulosti jsme si ukázali, že podvodníci se nejčastěji vydávají za zájemce o zboží, které nabízíte. Namísto osobního odběru ale navrhnou, že sami objednají kurýrní službu. Nejčastěji DPD, DHL, ale setkali jsme se i se Zásilkovnou.

V novém podvodu zločinci z Bazoše využívají jméno Balíkovny, expresní výdejní služby pod hlavičkou České pošty. Ta sama na oficiálních stránkách před podobnými podvody varovala již zkraje května.

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Nejprve vám internetový hochštapler pošle odkaz na falešný web „Jak funguje Balíkovna“, následně od vás vyloudí kontaktní údaje a pak už jen čeká, až mu potvrdíte platbu přes e-mailový odkaz. 

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Tak daleko jsme tentokrát nedošli, podvod se totiž až moc podobá všem, před kterými jsme varovali v minulosti. Šejdíř vám nakuká, že pro vyplacení se musíte přes jeho odkaz přihlásit do internetového bankovnictví – vy vyplníte údaje a podvodník s nimi už naloží podle svého uvážení –  tedy že vám vybílí konto.

Proto znovu doporučujeme – nikdy neplaťte nic předem. Pokuste se s kupci nebo prodávajícími domluvit na osobním předání, popřípadě využijte služby Zásilkovny s dodáním na dobírku. Jinak riskujete, že přijdete o všechny své peníze, které už vám nikdo nevrátí.

Zdroj: Autorský text, Česká pošta

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    tezko

    Reakce na Dodo: „Když převezmu správu nad bankovním účtem, tak i dokážu v bankovnictví vyměnit telefonní číslo pro potvrzování plateb.“
    To tezko. I ke zmene kontaktní adresz ci tel cisla musim nejak potvrdit svou identitu. bey pristupu k tomu telefonu ci emailu to nemam jak udelat..

    Reagovat na komentář

    Když převezmu správu nad bankovním účtem, tak i dokážu v bankovnictví vyměnit telefonní číslo pro potvrzování plateb.

    Reagovat na komentář

    Když převezmu správu nad bankovním účtem, tak i dokážu v bankovnictví vyměnit telefonní číslo pro potvrzování plateb.

    Reagovat na komentář

    dobirka uz taky casto neni dobirkou

    Reakce na Lubomir : poslal jsem si něco z eshopu na dobírku, do vyzvedavaciho automatu (jako jdou Alzaboxy). Jenže teprve z mailove vyzvy k vyzvednuti zbozi jsem se dozvěděl, ze nejdriv musim zaplatit kartou po internetu (coz ze zasady nechci dělat) a teprve pak muzu jit k automatu a dvířka se otevrou! Jakapak je tohle dobirka?

    Reakce na Lubomir :

    Reagovat na komentář

    Koment

    Já bych to neřešil pokud jsou někteří lidé tupý a platí za něco dopředu tak je to jen jejich blbost že zásady nikdy nic neplatí dopředu když kupují přes internet vždy na dobírku a pokud to nejde u obchodníka tak si to seženu jinde kde to jde na dobírku

    Reagovat na komentář

    Reakce na Lukáš: Viz tento předchozí příspěvek: https://www.chip.cz/…akerny-trik/#…

    Ty ale nepíšeš o nebezpečí Bazoše – ten portál samotný není ničím nebezpečný – ten nijak neubližuje – nebezpečná je ta slaboduchost uživatele. Nebo rovina uvažování, které jsi tu předvedl.

    Mimochodem, když jsi použil jako příklad Aukro, tak i tam proti tomu nejsi chráněn – jejich opatření, která se jen za bezpečnostní maskují a ve skutečnosti jsou spíše účelové vzhledem k neadekvátní až nehorázné provizní politice, se dají obejít a pokud budu trochu kreativní a protistrana stejně hloupá, tak to z ní vylákám úplně stejně – jen trochu oklikou.

    Já nechci žít ve světě, kde mi SW určuje s kým se můžu kontaktovat a s kým ne jenom aby nikdo neobešel provizní systém a kde v důsledku toho lidi blbnou čímdálvíc. Ať si to každý obhajuje jak chce, ale to je to skutečné nebezpečí, JEHOŽ DŮSLEDKY UŽ JASNĚ VIDÍME, a pokud to někdo nechápe, tak na tom není rozumově o moc lépe, než ten ubožák, kterému vybílí účet:

    Reagovat na komentář

    Nebezpečí bazoše

    Reakce na Ventero: Nebezpečí Bazoše, ale i dalších zastaralých inzertních portálů tkví v tom, že zprostředkovávají pouze výměnu informací mezi prodávajícím a kupujícím, což už ale v dnešní době instantní globální komunikace prostě nestačí. Pokud chceme zajistit poctivost obou stran, je potřeba zapojit do procesu nezávislého a důvěryhodného garanta transakce, který prodávajícímu vystaví potvrzení o přijetí platby od kupujícího, ale prostředky uvolní teprve až kupující potvrdí příjem zboží. Navíc v jednoduchém inzerátu prodávající zveřejňuje své kontaktní údaje čímž se vystavuje riziku jejich zneužití. Ideálně by měl garant transakce zpřístupnit osobní údaje prodávajícího nejdříve až po přijetí platby. Samozřejmě, kdo není duševně slabší tak na takovéhle triky nenaletí, ale kdo se chce tomuto riziku úplně vyhnout, tak používá služby ebay, aliexpress, aukro, atd., které využití zmíněných opatření umožňují už dlouhá léta.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Benik3: Evidentně jsi to nepochopil. To že tato platforma neumožňuje zabezpečenou transakci, neznamená, že je nebezpečná – mícháš, spolu s autorem, jablka a švestky. Ale což, dodnes jsou lidé, kteří míchají okurku a rajče do zeleniny.
    Stránky umožňují prodávajícímu nabízet a kupujícímu prodejce kontaktovat – nic míň, nic víc – na tom není nic nebezpečného. Ne více, než když jsi jdu koupit cokoliv do jakéhokoliv obchodu – to, že mě tam může prodavač ošidit o peníze, přeci neznamená, že je ta trafika nebezpečná ..
    V tomto směru je lidem nebezpečná jen jejich vlastní finanční negramotnost či ignorance – tedy hloupost.
    Vlastně je to naopak, platformy, které vše maximálně zabezpečují a protektivně vodí za ručičku, tak ty jsou v konečném důsledku skutečně nebezpečné, protože snižují mentální a sociální schopnosti populace a i díky tomu se daří provádět tolik naprosto průhledných podvodů.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Bob: Přesně.

    Reagovat na komentář

    Marketplace

    Stejný způsob snahy o podvod funguje i na Marketplace.

    Reagovat na komentář

    Platba předem je běžná

    Není pravda že na dobírku je to bezpečné, jak vím že v balíčku není kámen místo objednané věci?

    Reagovat na komentář

    Reakce na Petr : Kdo platí předem, riskuje že mu žádné zboží nedorazí. „Zákazníci“ známých podvodníků Kuny nebo Novosáda by mohli vyprávět. Nejbezpečnější je dobírka nebo osobní převzetí.

    Vlastností platby předem také je, že menší české e-shopy někdy posílají zboží přednostně zákazníkům s dobírkou, aby nezrušili objednávku. Zákazníky s platbou předem berou už jako jisté a zboží jim zasílají později.

    Reagovat na komentář

    Podvody

    Zajímavé vždy když na nějaký podvod upozorním na tiktok vždy se to někde objeví jako novinka

    Reagovat na komentář

    Novinka

    Tak tady někdo těžce zaspal dobu.

    Reagovat na komentář

    A ty jsi co za Tatara?

    A aby bylo jasno tak rus se s tímhle fakt nebude zabývat. Ty jsi tou rusofobií taky posedlej. Pravděpodobně máš na mysli ukrohovna.

    Reagovat na komentář

    Každého problém

    Je to pořád dokola. Buď je člověk úplně blbej a posílá osobní údaje komukoliv, nebo platí předem . Pokud bude v tomto případě okraden,je to jenom jeho vlastní hloupost a dobře mu tak. Aspoň se mu rozsvítí ta žárovka co má v hlavě.

    Reagovat na komentář

    Tak u mne

    Byla vetdina rusky mluvicich poxvofniku, zkouseli to ale jak muze nekdo kdo prodava byt donucen neco platit nechápu. Me staci napsat zezbozi posilam pouze po zaplaceni predem a ceskou postou a mam klid.

    Reagovat na komentář

    Top šmejd

    Za mě top šmejdi jsou od Avastu. Ti se vám dostanou na konto v bance aniž by jste cokoli tušili. Měl jsem od nich placenou službu kterou jsem nějaký čas nevyužíval. Po změně PC a karty mi při zúčtovacím období začali chodit maily že se něco pokazilo platba neproběhla atd. Mám už nějaký čas nastaveno platbu kartou na netu a třetím stranám na nulu. A ejhle, za dva dni mi banka poslala oznámení že si Avast strhnul ca 1700kc. Kouknu na bankovnictví a Mal limit 3500, tak mi řekněte jak je toto možné?

    Reagovat na komentář

    Platba

    Nějak pořád nechápu jak ten podvod „dokončí“ Ok dostanou se do IB/údajům karty a autorizací platby provedou jak? V ČR asi žádná banka už nefunguje bez 3D secure. Převody někam do zahraničí budou vyhodnoceny jako podezřelé a neprojdou ani pod limitem. Případně xx plateb za sebou.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Ventero: je nebezpecny, protoze neobsahuje zadne zabezpeceni prodavajiciho nebo kupujiciho. Dokonce ani historii inzeratu. Oproti tomu se kouknete jak funguje treba Vinted…

    Reagovat na komentář

    jednoduše

    každého kdo nabízí že pošle pro zboží kurýra a on provede pladbu na účet,odradím od podvodu jednoduše. Sory, nevlastním nikde žádné konto, platby provádím cash, stejně tak inkasuji platby, vyjímka je ,že potencionální podvodník by měl poslat peníze složenkou, což on však neučiní. Takhle jsem znechutil několik podvodníků

    Reagovat na komentář

    Neni treba internetovych smejdu

    Internetovy smejdi jsou zlo ale nejvic s vama vydrbe stejne pravnik v kravate.Vid Move.In s.r.o.
    Proc resit par korun na bazosi kdyz stovky tisic s pozehnanim statu okrade Kohutova a jeji pravnik.

    Reagovat na komentář

    Alahuagbar

    Na mě to taky zkoušeli X krát. Nejlépe funguje jasně pošli kurýra dostane zboží nebo prachy do ruky a už se nikdo neozve ‼️

    Reagovat na komentář

    Autor je šmejd (vtip)

    Protože má chybu v článku zrovna v místě, kde popisuje chyby v češtině ;)

    Ale vážně: jasně, zkoušeli to na mě mnohokrát, ale ono to je tak průhledné, že otravnější jsou spíš skuteční lidé, kteří za věc s cenovkou třeba 5000 nabízejí 2000 apod.
    Mě naopak překvapilo, jak často mně někdo je ochotný poslat i 20000 Kč předem. Ale je fakt, že jsem poměrně známý na foto a mobilových diskuzích, možná to hraje roli.

    Reagovat na komentář

    Teď jsem

    Na bazoši koupil auto… Divný že mě nikdo neojebal… Když jsou lidi tupý co by kdo chtěl…

    Reagovat na komentář

    Reakce na Jika: Dekuji za reakci a varovani.
    Take jsem se s tim setkal, ale prumerne rozumnemu cloveku to dojde, kdyz se sam sebe zepta, proc a na co by mel cokoliv komukoliv poskytovat. A jak jste zminila – tech varovani je vsude spousta. Coz je dobre a proto je i dobre, ze o tom autor pise. Jen to nelze uvest takovymto zavadejicim a vsechny strany poskozujicim zpusobem.

    Reagovat na komentář

    Bazoš

    Reakce na Ventero: Dobrý den,mám osobní zkušenost s podvodníky,kteří zneužívají inzerce přes Bazoš.Chci prodat nevhodně koupené nové šaty.Podala jsem inzerát na Bazoš a hned se mi ozvaly dvě zájemkyně o koupi. Ani jedna z mého města.Obě mi navrhly,že vyplní dokumenty pro zásilkovnu nebo balíkovnu s tím,že jsem měla zadat číso účtu nebo dokonce ID karty.Nikdy nikomu neposkytuji podobné údaje a nestalo se tak ani nyní.Hned mi bylo jasné,že jde o podvod.Pořád nás na všech stranách před podobným jednáním varují,Dávejte i na to opravdu pozor.A poslední věc : z Bazošu po uveřejnění inzerátu přislo na toto téma varování.Bazoš za nic opravdu nemúže.

    Reagovat na komentář

    Jinak je ale fajn, že se ta hloupější část populace na tato rizika upozorňuje – to děláte záslužnou činnost. Jen si prosím dávejte pozor na nepravdivá slovní spojení a označení.

    Reagovat na komentář

    Prosím autora, aby neplácal nesmysly,

    typu, že Bazoš apod. není bezpečná platforma. Nevím o ničem, co by z toho dělalo nebezpečnou platformu. Něco pouze inzerujete skrze tyto stránky a ta vám poskytne možnost vzájemného kontaktu – na tom není nic nebezpečného. Nebezpečné je až hloupé jednání inzerenta, kterému nedojde, proč by vůbec něco takového mělo probíhat přes jakoukoliv bránu a s jakýmikoliv údaji k účtu atd. Inzeruji – někdo mě kontaktuje – domluvím se s ním buď, že pošlu na dobírku nebo oproti poslaným penězům na účet převodem. Žádné nebezpečí vybílení účtu nehrozí a nelze proto označovat takové stránky za nebezpečnou platformu.

    Být provozovatelem této platformy, tak by se mi nelíbilo, že někdo kazí dobré jméno a požadoval bych odškodnění. Také poškozujete mnoho poctivých inzerentů, když takto strašíte potenciální prodejce, ale i kupce, protože „nebezpečná platforma“ si může leckdo vysvětlit po svém, a ti se pak bojí třeba i kontaktovat někoho, kdo inzeruje, protože celé je to přece „nebezpečná platforma“ Nebezpečná platforma je mnohem více Facebook, Twitter nebo i třeba Youtube – na to jsou studie – ale ne Bazoš, Sbazar či cokoliv podobného!

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení