Menu

Snadné řešení pro slabší počítač: pokud nezvládne Windows 11, nabízí se skromnější alternativa

02.02.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Snadné řešení pro slabší počítač: pokud nezvládne Windows 11, nabízí se skromnější alternativa

Snadné řešení pro slabší počítač: pokud nezvládne Windows 11, nabízí se skromnější alternativa | foto: CoxinhaFotos/Pixabay

Hardwarové požadavky Windows 11 nejsou zrovna skromné a ne každý počítač je zvládne. Pokud máte starší počítač a chcete ho používat i nadále, mohl by se vám hodit nenáročný Linux Lite.

Hardwarové požadavky systému Windows 11 jsou poměrně vysoké. Ti, kdo chtějí i nadále používat starší zařízení, mohou zkusit alternativu: Linux Lite. Ten je založen na Ubuntu LTS, je velmi úsporný a chce usnadnit práci zejména uživatelům, kteří zvažují přechod od systému Windows.

V aktuální verzi Linuxu Lite 5.8 byly opraveny především četné menší chyby, ale vývojáři se také zaměřili na design. K dispozici je řada nových pozadí plochy a upravených ikon. Jinak jsou všechny potřebné nástroje jako vždy už součástí instalace systému.

linuxlite-logo

Linux Lite (64 bit) 5.8

CHIP hodnotí Dobrý

Linux Lite je předkonfigurovaný tenký Linux, založený na Ubuntu.

https://www.linuxliteos.com/download.php

 

Linux Lite: systém pro uživatele, kteří zvažují přechod od Windows

ll-1

Tenký, nenápadný a snadno použitelný systém Linux Lite má ucelenou koncepci. | Zdroj: Linux Lite

Podobně jako i jiné linuxové distribuce si můžete Linux Lite snadno vyzkoušet v režimu live. Pokud si ISO soubor se systémem vypálíte na DVD, nebo si například pomocí balenaEtcheru vytvoříte spouštěcí USB flash disk, můžete si Linux Lite otestovat na vlastním hardwaru bez nutnosti instalace. Základní systém Windows tím není nijak ovlivněn.

Jakmile byste se rozhodli nový systém instalovat, nastoupí jednoduchý instalátor, známý z prostředí Ubuntu. Ihned po instalaci se zobrazí praktická nabídka s nápovědou, která pomůže s nastavením. Týká se to například načítání aktualizací, instalace ovladačů nebo vytváření bodu zálohy systému.

balenaetcher-logo

balenaEtcher – Image na USB a SD kartu 1.7.3

CHIP hodnotí Dobrý

S freewarem balenerEtcher (dříve známý jako Etcher) můžete snadno přenášet image soubory Windows, Linuxu, Macu a dalších operačních systémů na USB flash disky a paměťové karty.

https://www.balena.io/etcher/

 

Tenký a s dobrou výbavou

ll-2

Softwarové vybavení je dobré a uživatelé si mohou snadno instalovat i vlastní oblíbené nástroje. | Zdroj: Linux Lite

Desktop Xfce, který je součástí instalace, je vstřícný pro začátečníky v prostředí Linuxu. Podobně jako i jiné linuxové distribuce a jak jsme nakonec i z linuxového prostředí zvyklí, Linux Lite disponuje dobrou softwarovou výbavou. Obsahuje internetový prohlížeč, grafický editor GIMP, kancelářskou sadu LibreOffice i multimediální přehrávač VLC. Součástí systému je dobrá základní sada nástrojů, které téměř není co vytknout.

Vynikající je také podpora ovladačů a systém uživatelům také pomáhá s konkrétními nastaveními a funkcemi. Jedinou nevýhodou je, že podobně jako v případě Ubuntu je k dispozici ke stažení pouze 64bitový obraz systému.

Hardwarové požadavky

Minimální Doporučené
CPU 1 GHz 1,5 GHz
RAM 768 MB 1 GB
Paměťové úložiště 8 GB 20 GB
Rozlišení 1024 x 768 px 1366 x 768 px

 

Ideální pro starší hardware

Úsporný systém, jako je Linux Lite, je ideální pro provoz staršího hardwaru. I když si pořídíte nový notebook a přejdete na Windows 11, můžete svůj dosavadní počítač s Linuxem Lite využívat i nadále. Možná nakonec Linuxu přijdete na chuť.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na David Klement : Já třeba takový mám, ale internet je tam nepoužitelný i s Antix linuxem, který si vezme ne 600 mb jako tenhle linux lite, ale asi 150 mb ram. Swappování na hdd bylo neskutečně pomalé. Spíš mi to přijde vhodné na stroje s 2 gb ram, tam už by to mělo fungovat bez problémů i bez swappování. Pak je ale otázka, zda chtít to prostředí xfce, které mi přijde funkčností někde na úrovni Windows xp, a ne třeba stále podporované Windows 10 nebo kde plasmu, které mají pouze lehce vyšší nároky. Ale pro nějaké konzervativní uživatele by to nemuselo být špatné.

  Reagovat na komentář

  Starý hardware.

  Reakce na David Klement : Těžko polemizovat o použitelnosti OS na starším HW, když každý považuje za starý HW něco nekonkrétně specifikovaného. Např. pro mě je starý, tedy pro osobní počítač už nedostačující HW, na kterém plynule nepřehrajete HD video a na načtení webové stránky musíte neúměrně dlouho čekat.

  Reagovat na komentář

  Požadavky?

  Nevím, ale podle mě jsou reálné požadavky W11 nižší než u W10. Pokud pominu tpm 2.0 a umělé odříznutí pár let starých procesorů, tak není problém je provozovat na 7 let starém hardware a běží rychleji než W10. Tak starý notebook mám doma a není s tím problém. Je tedy pravda, že tenkrát to bylo dělo, i7, 16GB RAM, ssd.
  Ten Linux lite je zajímavý, ale to že cílí na cca 1GB RAM a je jen x64 to se trochu rozchází, ale nevadí. Problém u takového počítače už nebude to, že je na něm schopný nějaký OS běžet, ale otevřete první stránku na webu a obsah ho pošle do věčných lovišť a ani blokování reklam už moc nepomůže.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení