Menu

Varuje dokonce i FBI: tato Windows jsou časovanou bombou

14.08.2020 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Varuje dokonce i FBI: tato Windows jsou časovanou bombou

Varuje dokonce i FBI: tato Windows jsou časovanou bombou | foto: CHIP

I když se čísla snižují, starých Windows 7 stále běží docela velké množství, a to i půl roku po ukončení jejich podpory. Vede to k velkým bezpečnostním nedostatkům. Po šesti měsících bez aktualizací je každé zařízení se systémem vystaveno velkému riziku útočníků.

Varování ohledně Windows 7 vydala dokonce i FBI. I po ukončení podpory od Microsoftu je podle květnových čísel služby NetMarketShare tržní podíl Windows 7 stále kolem 23,3 procent. Od května hodnota alespoň klesla pod 25 procent, ale tento bezmála čtvrtinový podíl je stále znepokojivě vysoký. Dá se očekávat, že v budoucnu bude mít tento starý a nepodporovaný operační systém stále více nezáplatovaných bezpečnostních děr, které budou moci snadno zneužít útočníci. První závažné bezpečnostní nedostatky jsou už známé.

Nyní před použitím Windows 7 varovala i FBI. Americká bezpečnostní agentura ve výzkumném dokumentu uvedla, že nárůst kybernetických útoků na nechráněná zařízení s Windows 7 je více než pravděpodobný. Co je obzvlášť nebezpečné: podle studie stále používá Windows 7 více než 70 procent zařízení v sektoru zdravotnictví. Vyskytují se zde ale i starší verze Windows. Ačkoliv se jedná o údaje z USA, situace bude u nás pravděpodobně vypadat velmi podobně. Stejně vysoké riziko, že se stanou obětí kybernetického útoku, je i pro soukromé uživatele. Pokud tedy stále pracujete se systémem Windows 7, je vhodné přejít na modernější systém.

Windows 7: stále více bezpečnostních mezer

windows7bomb1

Windows 7: zastaralý a nepodporovaný operační systém stále používá více než 20 procent všech uživatelů PC. | Zdroj: CHIP archiv

Společnosti a organizace si mohou od Microsoftu zakoupit prodlouženou podporu a pokračovat v odběru placených aktualizací. Soukromí uživatelé však již k aktualizacím zabezpečení nemají přístup.

Riskují ale nejen společnosti, ale i státní úřady. A nejde jen o potenciální hrozbu kybernetického útoku. Podle expertů také porušují Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které stanovuje, aby se při zpracování osobních údajů dodržovalo používání nejmodernějších technologií.

Experti také poukazují na skutečnost, že podniky, lékaři nebo právníci, kteří zpracovávají a uchovávají osobní údaje, mohou v případě používání Windows 7 nebo Serveru 2008 jednat v rozporu s GDPR. V případě krádeže osobních údajů by to mohlo být zohledněno ve hrozbě uložení vyšší pokuty. Pojišťovny by se v takových případech mohly zdráhat s plněním pojistné události.

Přestože je systém Windows 7 obecně považovaný za zralý a je mezi uživateli oblíben, v nedávné době bylo ve starém systému objeveno rostoucí množství bezpečnostních děr. V roce 2010 jich bylo nalezeno pouze 64, v roce 2019 už 250 s oficiálně registrovanými problémy. Letos může tato hodnota opět stoupat.

Windows 7: strach z vln útoků

windows7bomb2

Zranitelnosti u Windows 7 už nejsou řešeny, soukromí uživatelé nedostávají bezpečnostní aktualizace. | Zdroj: CHIP archiv

Po ukončení bezplatné produktové podpory Windows 7 může nastat podobný případ, jakého jsme byli svědky po ukončení podpory pro systém Windows XP. V roce 2017 napadly šifrovací trojské koně WannaCry a Petya osobní počítače, na nichž nebyla opravena bezpečnostní chyba EternalBlue. Tehdy nebyly po dobu tří let k dispozici žádné aktualizace pro systém Windows XP, takže zbývající instalace byly obzvlášť zranitelné.

V této souvislosti se nové vlny útoků obávají i experti ze společnosti Eset. Slabé stránky systému, které už nejsou zdarma opravovány, mohou kybernetické útoky velmi usnadnit. Vývojáři malwaru už mají škodlivý kód pro známě chyby zabezpečení systému Windows připravené. Přechod na moderní operační systém je nevyhnutelný, a to pro společnosti, ale i soukromé uživatele. Kybernetičtí zločinci jen vyčkávají, aby poté zneužili zranitelnosti v systému Windows 7. Stále vysoký počet jejich uživatelů slibuje tučnou kořist.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod nebo drzý padělek? tato distribuce linuxu je alespoň po vizuální stránce věrnou kopií windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    "Pche" to je blbost

    Já používám win Xp pro a nic se nestalo a svět se nezhroutil nikdo mi nic nehacknul a první problém s virem jsem měl právě na windows 10.

    Jiří Dvořák

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.