Menu

Výpadky Firefoxu: selhávání prohlížeče má nejasné pozadí, díky triku opět běží hladce

13.01.2022 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Výpadky Firefoxu: selhávání prohlížeče má nejasné pozadí, díky triku opět běží hladce

Výpadky Firefoxu: selhávání prohlížeče má nejasné pozadí, díky triku opět běží hladce | foto: fligtar/Foter.com

Mozilla vstoupila do roku 2022 s novým Firefoxem 96. Mnoho uživatelů se ale v současné době potýká s celkovým selháváním prohlížeče. Browser nelze používat, funguje velmi pomalu, při aktualizacích se seká a mnohým uživatelům padá s chybovým hlášením.

V uvedených případech obvykle pomáhá odpojit sběr telemetrických dat. Je ještě jeden tip, ten je ale potřeba brát s rezervou.

Pokud čtete tento text, pravděpodobně nepoužíváte prohlížeč Firefox. V současné době dochází k jeho výpadkům. Mozilla před pár dny uvolnila zbrusu nový Firefox 96. Podle mnoha oznámení uživatelů jim ale prohlížeč v poslední době přestal fungovat. Chyby se také mohou projevovat tak, že prohlížeč se spustí, ale buď není možné surfovat, nebo jsou odezvy velmi pomalé. V současnosti také nefunguje aktualizační služba a místo ní mnoho uživatelů dostává hlášení o selhání.

Co může pomoci: v nastavení Firefoxu přejděte do části »Soukromí a zabezpečení« a přejděte dolů na položku »Sběr a používání dat o Firefoxu«. Zrušte zaškrtnutí políčka pro shromažďování telemetrických dat »Odesílat Mozille technická data a data o interakcích«. Poté prohlížeč restartujte.

Uživatelé, kteří už přednastavený sběr telemetrických dat odpojili, ale hlásí, že Firefox stále neběží správně. Na internetu koluje tip na možné řešení. Zkuste jít do »about:config« a nastavte příznak »network.http.http3.enabled« na »false«. Pokud vám poté Firefox začne fungovat bez problémů, je to rychlé řešení. Toto nastavení byste ale neměli nechávat trvale. Vývojáři Firefoxu už nicméně řeší (https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1749908), jak se vypořádat s tím, kdyby uživatelé toto nastavení ponechali po delší dobu. Na oficiální stanovisko Mozilly k uvedeným problémům se stále čeká.

Protože vývojáři chtějí udržet tempo a dodávat novou verzi prohlížeče každé čtyři týdny, je na začátek května naplánován Firefox verze 100. Tato verze už prochází fází pečlivého testování.

V kalendáři vydání jednotlivých verzí prohlížeče (https://wiki.mozilla.org/Release_Management/Calendar) pro letošní rok jsou dokonce uvedena data až do verze Firefox 107, což by mělo být v polovině listopadu. Rámec je tedy už k dispozici, a to i pro verze ESR.

Firefox 96 nabízí především vylepšení, týkající se videa

ff96

Nová verze prohlížeče by měla obsahovat opravy podpory videa. | Zdroj: Firefox 96

Nyní je ale aktuální verze Firefox 96. Aktualizace řeší různé nedodělky, například s videem, které už by mělo fungovat bez problému. K dalším vylepšením patří:

– štíhlejší proces by měl zrychlit práci prohlížeče,
– nové předvolby cookie by měly zvýšit bezpečnost a odolnost vůči rizikům cross-site útoků,
– nová volba tisku umožňuje tisk sudých nebo lichých stránek,
– opravy chyb a problémů videí s WebRTC,
– bezpečnostní záplaty pro 18 zranitelností (https://www.mozilla.org/en-US/security/advisories/mfsa2022-01/).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Stížnost

    Jste ubojí a zřejmě polit. oriatovaní. Při textu diskuze a to u
    velmi klidné a naprosto slušném názoru – výpadek. Trhněte si nohou!

    Švrček DiT

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení