Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Objeveny bezpečnostní díry v zařízení Dell: jak se uživatelé mohou chránit

Jiří Palyza 12.05.2021

V mnoha počítačích, noteboocích a tabletech Dell byly objeveny závažné bezpečnostní chyby. Postižení uživatelé musí nyní reagovat sami, aby se nestali terčem kybernetických zločinců.

Uživatelé společnosti Dell by si měli dávat pozor: v bezpočtu stolních počítačů, notebooků a tabletů amerického výrobce se nachází ovladač pro aktualizace firmwaru, který obsahuje pět závažných zranitelností (CVE-2021-21551).

Zranitelnosti útočníkům umožňují rozšířit jejich práva v roli místních uživatelů zařízení, například převzít kontrolu nad počítačem. O zranitelnosti informuje firma Sentinel One, která problém objevila. V současné době však nic nenasvědčuje tomu, že by objevené zranitelnosti v postižených zařízeních zneužívali kyberzločinci. Přesto, pokud jste uživateli některého ze zařízení od výrobce Dell, neměli byste dlouho čekat, protože zde jsou určitá rizika.

Zranitelnosti Dellu: seznam dotčených zařízení je poměrně dlouhý

Vzhledem k tomu, že se problém týká stovek modelů vyrobených od roku 2009 do současnosti, mohou uživatelé nejprve vyhledávat ve dvou seznamech, připravených společností Dell pro jeho zařízení. Ty naleznou úplně dole na stránce výrobce s popisem problému a jeho řešením. Rychlejší způsob je pomocí klávesové zkratky [Ctrl]+[F] vyhledávat konkrétně podle názvu a čísla modelu.

Pokud v seznamu najdete svůj model, nejjednodušší okamžitou akcí je stáhnout a spustit nástroj poskytovaný výrobcem, který odstraní nebezpečný ovladač s názvem »dbutil_2_3.sys«.

dell-logo

Dell Security Advisory Update – DSA-2021-088 Version 1.0.0, A00

CHIP hodnotí Dobrý

Ovladač od společnosti Dell, který se používá od roku 2009, obsahuje několik závažných bezpečnostních chyb. Pomocí aktualizace můžete tyto problémy opravit.

Stáhněte si

 

Update asistent od Dellu může pomoci

dellvulnerability

Dell: uživatelé, kterých se to týká, musí sami přijmout opatření. | Zdroj: Matthew Fournier/Unsplash

Pokud by se uživatelé nechtěli nápravou zjištěné zranitelnosti z jakéhokoliv důvodu zabývat, mohou to také nechat na softwaru »Dell SupportAssist«, který by se o to měl postarat. Podle informací od výrobce to tento aktualizační asistent zvládne už od 10. května.

Instalace a použití průvodce aktualizací »Dell Security Advisory Update« se ale přesto doporučuje všem, kdo už odstranil nebezpečný ovladač pomocí výše uvedeného nástroje. Prostřednictvím průvodce je také možné získat nový, bezpečný ovladač pro aktualizace firmwaru, aniž byste riskovali, že omylem znovu nainstalujete zranitelný driver.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud