Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Po letech nedostatku polovodičů: situace je zcela opačná a zásoby čipů není kde udat

Jiří Palyza 30.12.2022

Kvůli celosvětovému nedostatku polovodičů a čipů byl dlouho i propad v dodávkách elektronických zařízení. Mezitím se ale karta obrátila a výrobci mají plné sklady. Oslabený zájem vede ke snižování jejich výrobních plánů.

Kapitoly článku

V důsledku koronavirové krize prudce vzrostla poptávka po elektronických zařízeních pro domácí kancelář a volný čas. Kromě toho také došlo k prudkému rozmachu těžby kryptoměn, což dodatečně zvýšilo poptávku zejména po výkonných grafických kartách. Kvůli celosvětovým výpadkům se ale výroba a dodávky prakticky zastavily. V důsledku toho u mnoha zařízení vznikly komplikace při sestavování, což se následně promítlo do dlouhých čekacích dob. Svou významnou roli sehrál globální nedostatek čipů.

Mezitím se ale karta obrátila. Podle informací Wall Street Journalu mnozí výrobci čipů mají nyní plné sklady. Ty jsou mnohdy na nejvyšší úrovni za posledních deset let. Navíc řada z nich musí propouštět své zaměstnance, protože prudce klesá prodej.

Klesající poptávka: výrobci čipů už těžko hledají odbytiště

board

Po letech, kdy výrobci čipů nebyli schopni plně uspokojit poptávku trhu, nyní mají přeplněné sklady a chybí jim odbyt. | Zdroj: Ioannis Karathanasis/Pixabay

Důvodem nastalé situace je klesající poptávka spotřebitelů. Kvůli vysoké inflaci lidé utrácejí méně peněz za spotřební elektroniku a další digitální zařízení. Místo toho své peníze šetří na zvýšené platby za energie, potraviny a další nezbytné výdaje.

Jednou z výjimek je automobilový průmysl. Toho jsme nakonec svědky i u domácí automobilky z Mladé Boleslavi. Ta má stále odstavené velké množství nedokončených automobilů z důvodu stále chybějících čipů. Dále je zde patrný trend elektromobility, který také vytváří velkou poptávku po polovodičových součástkách a čipových sadách. I zde se ale objevují první náznaky uvolnění situace.

Zdroj: Wall Street Journal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud