Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvodníci na Bazoši přitvrzují: máme ukázku nových zákeřných triků

Jakub Fišer 29.08.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Po krátké odmlce jsme opět zamířili na Bazoš – a nestačili jsme se divit. Množství podvodníků reagujících na vaše zprávy je vesměs stejné, jejich postupy jsou však mnohem zákeřnější a viditelně sofistikovanější. Dokazuje to jediné – šmejdi sledují, jak na ně média upozorňují a snaží se tomu přizpůsobit.

Kapitoly článku

Inzertní portál Bazoš.cz je velmi oblíbený pro prodej prakticky jakéhokoliv zboží: může jít o auto, elektroniku, oblečení, nebo hudební nástroje.

Podvodníkům je totiž úplně jedno, snaží se vás dostat do pasti, kdy nabídnou, že si pro zboží pošlou kurýra, peníze zaplatí rovnou a vy si je „vyzvednete“ přihlášením do internetového bankovnictví. Jde ale pouze o jeden z podvodů – ten, před kterým jsme informovali v minulosti, tedy že po vás chtějí zaplatit nízkou částku za poštovné, ale pak vám seberou údaje k platební kartě, zůstává i nyní.

Šmejdi mají nové zbraně

Nový, výše zmíněný typ podvodu, nás však zaujal svou precizností a zákeřností, kterou se odlišuje od těch předchozích. Na inzerát nám odepsal uživatel s českým telefonním číslem, viditelně žena, kontaktovala nás na platformě WhatsApp.

Nepožadovala slevu, což je první mírné upozornění, že může jít o podvod. Okamžitě požadovala poslání přes GLS, uvedla totiž, že je z Vlašimi, a tak nemá pro osobní schůzku čas. Když jsme kontrovali s tím, že využijeme raději služeb Zásilkovny, odmítla, že umí pouze GLS. Nicméně po stránce spisovné češtiny a gramatiky byl podvod takřka „neprokouknutelný“.

Podvod na Bazoši

Některými zprávami nás podvodníci opravdu překvapili | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Legrační a děsivé zároveň to začalo být ve chvíli, kdy zničehonic podvodník na druhé straně napsal tuto zprávu: „Teď mi často chodí zprávy od podvodniků a já se bojím, protože jsem jim kdysi naletěla. Potřebuji váš e-mail a číslo, na které vám zavolá kurýr.“

 

Mohlo by vás zajímat

Jak je patrné, podvodníci zneužívají mediálního pokrytí, které před nimi varuje, aby získali důvěru své oběti. „Podvodník by přece nepsal, že ho podvedli“, řeknete si. Pokud s domluvenou dopravou souhlasíte, přijde vám na e-mail webová stránka, která napodobuje web GLS.

Pozor na podvody na Bazoši

Znovu ale musíme uznat, že web je zpracovaný velmi precizně. Kromě špatného odkazu a lehce zvláštního písma si totiž nepozorná oběť nemusí ničeho všimnout. Podvodníci falšují adresy, jména a pro přidání věrohodnosti dokonce odkazují v patičce webu na skutečné položky z webu dopravní společnosti GLS.

Podvody na Bazoši

Podvodná stránka à la GLS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Pak už následuje ohraná píseň. Pro potvrzení platby musíte vybrat svou bankovní společnost, pak budete vyzváni k přihlášení do internetové samoobsluhy a tam vlastně celý podvod končí. Jakmile se přihlásíte, podvodníci okamžitě získají přístup k vašemu účtu.

Jak s těmito novými, chytřejšími triky bojovat? Předně doporučujeme nastavit si u přihlášení ke své bance dvoufaktorové ověření. Dále nevěřte na to, že vám nějaký kurýr přiveze peníze a odveze si zboží. Pokud možno, využívejte vždy služby Zásilkovny na dobírku, anebo klasickou výměnu hotovosti za zboží při osobním setkání.

Zdroj: Autorský text, Bazoš


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud