Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Seznam.cz začíná budovat vlastní datové centrum

Pavel Trousil 19.11.2013

Společnost Seznam.cz začala budovat své vlastní datové centrum v Horních Počernicích. Jde o největší technologickou inovaci v historii této firmy a slibuje si od ní finanční úspory a snížení ekologického dopadu.

Celý projekt výstavby datového centra v Horních Počernicích nyní pokročil do fáze výběru dodavatelů jednotlivých technologií a stavby. První fáze výstavby bude dokončena koncem roku 2014. Postupně s dalším růstem firmy se pak rozroste i datacentrum. Do deseti let do něj Seznam.cz investuje 200 milionů korun výhradně z vlastních zdrojů. Bude zde zde prostor pro až 192 racků a vlastní laboratoř pro testování nových technologií. Jeho velkou výhodou bude úspora energie, zejména díky nové technologii chlazení a efektivnější provozní části datového centra.

dc1-nahled

Seznam.cz nyní pro svou činnost využívá datová centra externích dodavatelů. Vzhledem k rostoucím nárokům se zhruba před rokem rozhodl soustředit svůj hardware do vlastního centra. Za tímto účelem byl získán pozemek v Horních Počernicích, který je napojen na energetické i nezávislé datové sítě. Jako hlavní partner pro výstavbu byla vybrána společnost Altron, výběrová řízení na dodavatele dalších technologií právě běží. Finanční úspory z provozu vlastního datového centra začnou být patrné již v druhém roce provozu, celková návratnost je plánována v horizontu 6 – 8 let.

Datové centrum bude od začátku budováno tak, aby spotřebovalo co nejméně energie. Dosáhne toho nasazením moderních klimatizačních technologií a také vhodným výběrem používaného hardwaru. „Současná datová centra spotřebují přibližně 1,5–2× více energie, než kolik vyžadují jejich servery (tzv. ukazatel PUE – Power Usage Effectiveness). My to chceme srazit na hodnotu 1,2,“ odhaluje ekologickou stránku projektu Vlastimil Pečínka.

Pro chlazení bude využita technologie free-coolingu a teplých uliček, jejímž základním principem je oddělení teplého a studeného vzduchu tak, aby se vzájemně nemíchaly. V praxi to znamená, že všechny zdroje tepla budou soustředěny a uzavřeny u sebe, aby mohl být teplý vzduch efektivně odváděn. O další snížení energetické náročnosti se postará malá solární elektrárna, která v budoucnu vznikne na střeše datacentra. Seznam.cz bude mít své datové centrum kompletně pod kontrolou. Všichni lidé, kteří se budou starat o chod datového centra, budou interní zaměstnanci.

dc2-nahled

Seznam.cz nyní pro svou činnost využívá datová centra externích dodavatelů, v nichž provozuje svých 50 služeb na zhruba 2 400 kusech hardwarového vybavení. Díky virtualizaci je na nich v každém okamžiku spuštěno 8 400 operačních systémů využívajících 5 000 fyzických procesorů s 54 000 jádry. Pro hladký běh všech aplikací je připraveno 105 TB paměti RAM, k uložení dat slouží 17 500 pevných disků s celkovou kapacitou 13 PB (jeden petabajt představuje milion gigabajtů). Veškerý hardware Seznam.cz v jednom data centru pak měsíčně spotřebuje 200 MWh elektřiny.

Nové datové centrum bude využívat výhradně Seznam.cz a prostory a výpočetní výkon tedy jiným firmám nabízet nebude. Stěhování z datového centra dodavatelů bude jistě náročné. 13 PT dat se bude stěhovat patrně „fyzicky“. Jen stěhování emalu Seznamu, které proběhlo v minulosti, trvalo téměř rok a přesunuly se 4 PB dat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud