Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Smartphonu je dnes 25 let, ale polovina uživatelů neumí svůj mobil chránit

redakce 02.11.2017

Model IBM Simon se veřejnosti představil 2. listopadu 1992. S érou smartphonů přišly i nové kybernetické hrozby.

Čtvrt století od první veřejné prezentace slaví právě dnes historicky první smartphone na světě. Model IBM Simon byl veřejnosti představen 2. listopadu 1992 a necelé dva roky poté se dostal do nabídky prvního mobilního operátora. Americká společnost Bell South jej začala prodávat v srpnu 1994, už dva roky před známějšími mobilními telefony značky Nokia.

„Ačkoli IBM Simon vydržel na trhu pouhý půlrok a prodalo se jen 50 tisíc přístrojů, nikdo mu již neodepře prvenství mezi chytrými telefony,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

IBM Simon fungoval v analogové síti AMPS prostřednictvím modemu s minimální rychlostí 2400 bit/s a dostupný byl pouze na americkém trhu. První prototyp nesl označení Angler, název IBM Simon začal používat až od roku 1993. Z dnešního pohledu šlo o poměrně velký a těžký přístroj: jeho rozměry byly 200 x 64 x 38 mm a hmotnost půl kilogramu jej rozhodně nepředurčovaly k nošení v kapse. IBM Simon měl operační paměť 1 MB, 16bitový procesor a monochromatický dotykový LCD displej s úhlopříčkou 4,56 palce (110 x 36 mm), díky němuž se obešel bez klávesnice.

„První smartphone dokázal odesílat faxy a e-maily a měl i první aplikace jako kalendář, plánovač, kalkulačku, poznámkový blok nebo světový čas,“ vyjmenovává možnosti tehdejsí absolutní novinky na americkém trhu Miroslav Dvořák. Využíval operační systém ROM-DOS, který byl kompatibilní s MS-DOS. Cena prvního chytrého telefonu byla na tehdejší dobu poměrně vysoká, v přepočtu 17 tisíc korun při úvazku na dva roky nebo 21 tisíc korun bez úvazku. „Zajímavé je, že společnost IBM pro tento telefon vyvinula placenou aplikaci DispatchIt, která umožňovala firmám vzdálený přístup k databázím zákazníků a řídit zaměstnance v terénu. Cena této aplikace byla vyšší než samotný smartphone,“ dodává Dvořák.

Tvůrce prvního smartphonu vůbec neřešil otázku zabezpečení telefonu před kybernetickými útoky. Bezpečnost uživatelů a jejich osobních dat začala ve větší míře reflektovat až společnost Apple při vývoji svého iPhonu, který se od roku 2007 stal hlavním motorem celosvětového rozvoje a prodeje smartphonů. „Odpovědí na iPhone byl operační systém Android, který dnes využívá většina chytrých telefonů na světě. Zároveň je však z bezpečnostního hlediska nejčastějším terčem útoků,“ konstatuje Miroslav Dvořák.

S tím, jak se uživatelé postupně přesouvají při používání internetu z počítačů a notebooků na mobilní zařízení, stávají se tato zařízení stále častějším terčem útoků kyber zločinců. Z nedávného průzkumu společnosti ESET ale vyplynulo, že uživatelé tyto hrozby opomíjejí a chytré mobilní telefony a tablety před internetovými hrozbami nechrání. Smartphone vlastní již 94 % procent českých studentů, bezpečnostní software má na něm nainstalován ani ne polovina. „Chytrým telefonům svěřujeme stále více citlivých osobních, ale i pracovních dat. Riskovat jejich únik a zneužití se nemusí vyplatit,“ varuje Miroslav Dvořák.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud