Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Stopka pro Windows 11: a to i přes ujištění, že je váš počítač kompatibilní

Jiří Palyza 12.12.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Před upgradem na Windows 11 stojí spousta uživatelů před překážkou, kterou bude nutné překonat: kompatibilitou počítače. Ale i když budou hardwarové požadavky Windows 11 splněny, ne všichni uživatelé budou moci bezplatně aktualizovat na Windows 11.

Rozruch kolem hardwarových požadavků Windows 11 na nějakou dobu utichl, ale toto téma jistě znovu vzbudí podrážděné reakce. Nároky Windows 11 se oproti předchozímu systému Windows 10 výrazně zvýšily. Uživatelům, jejichž hardware je nesplňuje, bude prozatím bezplatná aktualizace na Windows 11 zapovězena.

Postupně se ale ukazuje, že ne vždy stačí mít správný hardware. I když testovací nástroj Microsoftu udělí všem komponentím zelenou, někteří uživatelé i přesto zůstanou s prázdnou.

Kontrola hardwaru říká ano, přesto se žádný upgrade nekoná

Nástroj na hardwarovou kontrolu kompatibility s Windows 11
Navzdory mnoha zeleným odškrtnutím v průběhu kontroly nemusí být systém Windows 11 nabídnut okamžitě. Kromě nástroje od Microsoftu existují i další kontrolní programy. Například Windows 11 Requirements Check Tool poskytuje naprosto přesné informace.
Zdroj: Windows 11 Requirements Check Tool

Schéma by mělo fungovat vlastně úplně jednoduše: pomocí nástroje "Kontrola stavu počítače" od Microsoftu zjistíte, zda je váš počítač a jeho komponenty kompatibilní s Windows 11. Pokud kontrolou hardwaru projdete, měl by vám Microsoft nabídnout bezplatnou aktualizaci na Windows 11.

To ale nemusí být ve všech případech tak hladké. Microsoft k tomu vysvětluje:

"Pokud byl ve vašem zařízení zjištěn problém s kompatibilitou, který by narušil práci se systémem Windows 11, dočasně odložíme aktualizaci, dokud nebude problém vyřešen. Ochrana kompatibility zajišťuje, abyste při upgradu měli co nejlepší zkušenosti a aby vaše produktivita nebyla ovlivněna, pokud kritické aplikace nebo ovladače ještě nejsou kompatibilní."

Mohlo by vás zajímat

Microsoft proto neuvolní aktualizaci systému Windows 11, pokud jsou v systému nekompatibilní ovladače nebo programy, u nichž jsou známy problémy. Microsoft také na svých stránkách podpory uvádí možné brzdy aktualizace pro všechny podporované verze systému Windows.

Co můžete v takovém případě udělat? Zkontrolujte, která chyba se ve vašem případě vyskytla. Možná už program nebo aplikaci, který ji způsobuje, nepotřebujete a můžete jej s klidným svědomím odstranit.

Pokud by se ale vyskytly problémy s ovladači, je třeba prohledat stránky výrobce, zda nejsou k dispozici aktualizace. Pokud ano, provést jejich instalaci.

Zdroj: Learn.microsoft.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud