Menu
CHIP Speedtest

Microsoft PowerToys pro Windows 10: legendární nástroje z doby Windows 95 jsou zpět

07.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Microsoft PowerToys pro Windows 10: legendární nástroje z doby Windows 95 jsou zpět

Od verze Windows 95 existovala sada nástrojů PowerToys, která nabízela celou řadu praktických funkcí. Ve Verzi Windows Vista ale byla odstraněna. Nyní je zpět – pro Windows 10.

Prostřednictvím open source projektu přichází Microsoft zpět s oblíbenými praktickými utilitami pro vylepšování Windows. V tuto chvíli jsou už k dispozici ke stažení dva nástroje ve verzi preview.

PowerToys, to byly opravdu skvělé věci. Kolekce nástrojů od Microsoftu provázela Windows od verze 95 až po XP. Myšlenkou byla možnost vylepšení Windows v různých maličkostech. Mnoho uživatelů později nepochopilo, proč s tím Microsoft přestal, ale díky GitHubu skvělá věc opět ožívá. Microsoft zahájil open source projekt, který by měl přinést PowerToys pro Windows 10. Nyní už jsou k dispozici ke stažení první preview verze sady nástrojů. Zahrnuty jsou dva prográmky s názvy Shortcut Guide a FancyZones, další budou následovat podle postupu vývoje.

Microsoft PowerToys 0.11.0 Preview velmi dobrý
Praktické utility ze systému Windows 95 jsou nově k dispozici pro Windows 10. Prvními vlaštovkami je dvojice FancyZones a ShortcutGuide.  stáhněte si

První PowerToys od Microsoftu

powertoys1

Podle přání Windows zobrazí klávesové zkratky, které jsou k dispozici.

První nástroj s názvem FancyZones rozšiřuje ve Windows 10 zabudovanou funkci rozdělení obrazovky (split screen). Její pomocí si rozdělíte svá okna do zón. Ať už vedle sebe, kaskádovitě přes sebe nebo zcela podle vašich požadavků, FancyZones vám usnadní rozvržení zcela podle vašeho přání. Pouze pokud používáte více obrazovek není použití nástroje zatím moc jasné.

Ještě praktičtěji vypadá druhá utilitka. Shortcut Guide, průvodce klávesovými zkratkami, aktivujete stisknutím a podržením klávesy Windows po dobu minimálně jednu sekundu. V průhledovém zobrazení ukáží Windows 10 aktuálně použitelné klávesové zkratky.

V současnosti se pracuje na dalších PowerToys. Jeden z nich se nazývá Maximize To New Desktop Widget (MTND). Pokud přesunete kurzor myši nad ovládací prvky okna, zobrazí se po zvětšení další doplňková tlačítka. Pokud na ně kliknete, můžete nejen okno maximalizovat, ale také přesunout na novou plochu. Několik dalších nápadů už Microsoft použil, např. novou verzi výběrových dialogů, monitor akumulátoru nebo skupinové přejmenovávání souborů.

Dopřejte si více pohodlí

everything-64bit

Everything je rychlou alternativou vyhledávání pro Windows.

S PowerToys Microsoft teprve začal, tam si budeme muset na další nástroje ještě chvilku počkat. Nicméně už teď si můžete svá Windows optimalizovat pomocí jiných menších nástrojů. Zde je několik tipů.

Vyhledávání ve Windows je jedním z příkladů funkce, která postrádá jakékoliv pohodlí. Často pracuje velmi líně a občas dává i špatné výsledky. Mnohem rychlejší je malý nástroj s názvem Everything. Více pohodlí při různých nastaveních týkajících se ochrany dat nabízí O&O ShutUp10. S jeho využitím už nemusíte procházet všechna nastavení ochrany osobních údajů, stačí jen myší odsouhlasit nabízené návrhy.

Everything 1.4.1.935 dobrý
Díky štíhlému vyhledávači Everything najdete během pár sekund na svém počítači každý soubor.  stáhněte si
O&O ShutUp10 v1.6.1402 dobrý
Šikovný bezplatný nástroj typu anti-spy pro Windows 10.  stáhněte si

PowerToys: zkrášlení oken

windows-verschonen

Poutač pozornosti: průhledný Hlavní panel od TranslucentTB je okouzlující.

Vzhled vašich Windows vylepší drobný detail, který vaší plochu učiní jednoznačně nepřehlédnutelnou. TranslucentTB podle přání zprůhlední váš Hlavní panel – jemný detail s velkým vizuálním efektem. A nabízí i mnoho dalších maličkostí, např. v souvislosti se vzhledem ikon programů v nabídce Start. Dlaždice nástrojů Microsoftu obvykle vypadají dobře, ale programy třetích stran vzhled často ničí. S pomocí TileIconifier jim vtisknete ideální vzhled.

TranslucentTB 4.0 Hotfix3 dobrý
Bezplatný nástroj propůjčí Hlavnímu panelu Windows průhledný vzhled.  stáhněte si
TileIconifier 2.2.6776 dobrý
Pomocí bezplatného nástroje TileIconifier můžete přizpůsobit dlaždice nabídky Windows 10 Start podle vlastního vkusu. stáhněte si

Více bezpečnosti pro Windows

keepass

Ve Windows chybí správce hesel, jako např. KeePass.

Také v oblasti bezpečnosti mohou PowerToys do budoucna mnoho nabídnout. Ve Windows např. chybí správce hesel, který generuje zabezpečená hesla a spravuje je pro různé služby. Instalací KeePass jim můžete tuto funkci snadno dodat.
Dalším bezpečnostním tématem je Firewall ve Windows. Jeho detaily jednoduše nastavíte pomocí nástroje Windows Firewall Control. Také komprimační utilitka 7-Zip patří do skupiny "více bezpečnosti". Nástroj dle potřeby šifruje komprimovaná data – funkce, která se k Windows velmi hodí.

KeePass 2.42.1 velmi dobrý
KeePass je silný nástroj pro správu a generování hesel v jednom a je k dispozici zdarma. stáhněte si
Windows Firewall Control 6.0.2 dobrý
Pomocník pro snadnou konfiguraci a aplikaci Windows Firewallu.  stáhněte si
7-Zip (64 bit) 19.00 velmi dobrý
64bitová verze komprimačního programu také zvládá formát RAR. stáhněte si

Windows už vás nemusí tolik nervovat

windows-entnerven

Recuva se pokusí obnovit odstraněné soubory.

Někdy Windows dokáží lézt pořádně na nervy. Například pokud chcete odstranit soubor a přístup k němu je uzamčen. Ačkoliv má tato ochrana za cíl chránit systémové soubory a zabránit tak poškození systému Windows, můžete s její aktivací setkat i v jiných případech. Freeware Unlocker vám v každém případě cestu uvolní.

Co se také může stát a je velmi nepříjemné, smazání souborů bez možnosti obnovy. Jednoduše vynecháte Odpadkový koš a soubor trvale smažete kombinací [Shift]+[Del]. Ve Windows ale neexistuje žádná funkce, která by smazané soubory vrátila zpět. Malá pomůcka Recuva se o to postará a omylem smazané soubory obnoví. Existuje také poptávka po systémových nástrojích. Ve Windows je např. složité vytvořit bootovací USB disk prostřednictvím příkazového řádku. Nástroj Rufus však předvede, jak snadné je při podobných úlohách využívat GUI.

Unlocker (64 bit)1.9.1 velmi dobrý 
Speciálně pro 64bitové počítače: freeware Unlocker nemilosrdně maže i uzamčené soubory.  stáhněte si
Rufus 3.6 Final dobrý
S pomocí nástroje Rufus můžete rychle formátovat USB disky i jako bootovací.  stáhněte si
Recuva 1.53.1087 velmi dobrý 
Freeware Recuva umí ukládat data a obnovit smazané soubory z pevného disku, SSD, MP3 nebo digitální kamery. stáhněte si

Uživatelé Windows měli svého času PowerToys velmi v oblibě. Trvalo to dlouho, ale konečně se Microsoft k tomuto konceptu užitečných doplňků vrací. Většina z nich byla velmi užitečná. Na definitivní verzi PowerToys pro Windows 10 si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, ale do té doby si svá Windows 10 můžeme sem tam vylepšit pomocí nástrojů třetích stran. Je mezi nimi mnoho smysluplných doplňků.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení