Menu
CHIP Speedtest

Microsoft začíná radikální transformaci: Windows jsou pro něj stále méně důležité

04.04.2018 21:09 | Milan Loucký
Microsoft začíná radikální transformaci: Windows jsou pro něj stále méně důležité

Windows byly základním kamenem společnosti Microsoft a po celá desetiletí žil softwarový gigant z operačního systému pro PC. Ale časy se změnily a nyní generální ředitel Microsoftu Satya Nadella downgraduje roli Windows ve společnosti.

S rozsáhlou transformací společnosti se Microsoft odklání od minulosti, kde byly Windows hlavním pilířem podnikání. V budoucnu se zaměříme spíše na cloudové služby a umělou inteligenci, sdělil Satya Nadella.

Softwarový gigant je nyní rozdělen na dvě hlavní nové oblasti, jak oznámil generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella ve čtvrtek. Jeden se zaměří na cloudové služby a umělou inteligenci, druhá na „zážitky“ a zařízení. Jedná se o jednu z nejradikálnějších přestaveb ve více než čtyřicetileté historii Microsoftu.

Dlouholetý CEO společnosti Terry Myerson opouští Microsoft

Terry Myerson (na úvodním snímku), který je ve společnosti Microsoft již přes 20 let, předtím spravoval velkou divizi odpovědnou za zařízení Windows i tablety Surface. Ovšem trh s počítači neustále klesá se vzestupem chytrých telefonů, a operační systém Windows nehraje dřívější ústřední roli v oblasti počítačového podnikání. Systém Windows se neuchytil v chytrých telefonech, a to ani poté, co Microsoft koupil společnost Nokia, aby tak dala další impuls mobilnímu operačnímu systému.

Satya Nadella v uplynulých letech pracoval na rozšíření podnikání Microsoftu mimo systém Windows, což položilo základ pro růst softwarové skupiny. Jedním z jejích hlavních směrů byly cloudové služby, které poskytují software, data a výpočetní kapacitu z internetu jako cloudové aplikace. Inteligentní cloud a inteligentní zařízení určily další fázi inovací, napsal Nadella e-mailem svým zaměstnancům.

Microsoftu přináší cloud stále více peněz

Kurs, nastolený Nadelou, byl úspěšný, přičemž výnosy z cloudové platformy společnosti Microsoft se v posledním čtvrtletí téměř zdvojnásobily a její kancelářský software Office 365 rostl o více než 40 procent. Divize PC, která zahrnovala také Windows, získala ale přírůstek jen dvě procenta, něco přes 12 miliard dolarů.

Nicméně, akciový trh plány přestavby společnosti Microsoft přijal dobře: jeho akcie hned ve čtvrtek v New Yorku posílily téměř o dvě procenta.

Konec systému Windows?

Plánovaná transformace společností společnosti Microsoft signalizuje začátek nové éry. Po celá léta byly Windows hlavou společnosti, systém byl všudypřítomný. Ale s nárůstem mobilních zařízení se věci změnily. Ačkoli Microsoft se už roky snaží transformovat Windows do mobilního věku, z velké části je ale neúspěšný. A tak především systém Windows zůstává desktopovým produktem a stolní počítače ztrácejí čím dál tím větší význam.

Proto je logické, že se Microsoft bude v budoucnu soustřeďovat i na další oblasti – například na velmi důležité podnikatelské prostředí a lukrativní obchodní cloud nebo Artificial Intelligence (AI, umělou inteligenci), které mohou změnit všechny aspekty našeho života.

Pro fanoušky Windows to ale není příliš pozitivní zpráva. Určitě zpočátku nepocítíme žádné zásadní změny, Microsoft určitě vývoj operačního systému nezastaví. Ale pokud Microsoft devalvuje Windows interně, musíme počítat s tím, že nové funkce a velké nové změny ve Windows v nadcházejících letech budou už spíše vzácností.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání