Menu
CHIP Speedtest

Načechrejte svá Windows 10: nástroje, kterými naladíte každý detail

26.08.2019 12:00 | Jiří Palyza
Načechrejte svá Windows 10: nástroje, kterými naladíte každý detail

Jednou ze silných stránek Windows je, že si bastlíři mohou přizpůsobit jejich každý detail. Ne vždy je při tom hned nutné sahat do registru.

Představíme vám bezplatné nástroje, pomocí kterých si nastavíte svá Windows 10 přesně podle přání. Podobně jako předchozí verze i Windows 10 lze přizpůsobit takřka v každém detailu. To se líbí mnoha uživatelům, ale často to vyžaduje zásah do registru, protože ne pro všechno mají Windows nastavení v grafickém rozhraní. A pokud ano, neznamená to, že potřebnou funkci snadno najdete.

Pokud chcete změnit pouze jeden detail nebo chcete prozkoumat více možností, můžete použít ladicí nástroje, které seskupují oblíbená nastavení Windows a vy je pak máte snadno po ruce. Podíváme se na pětici vylepšení Windows s různými přednostmi. Než však začnete s vlastními experimenty, raději si pořiďte zálohu. Vytvoříte ji např. pomocí programu Aomei Backupper.

Aomei Backupper dobrý
Bezplatný program pro rychlou a bezpečnou zálohu systému. stáhněte si

 

Ladění optiky: Winaero Tweaker

winaero-tweaker

Zlepšení vzhledu a ovládání zajistí Winaero Tweaker.

Nástroj Winaero Tweaker upravuje Windows v oblastech, jako je optika, ovládací prvky nebo pro speciální úlohy, jako např. spouštění Windows. Nástroj nabízí opravu bohaté možnosti nastavení, každý si v něm najde to své. Co je opravdu vychytané, můžete si vyladit takové detaily, jako např. šířku skrolovacích lišt nebo vložení dialogu pro šifrování do kontextového menu.

Winaero Tweaker 0.15.1 velmi dobrý
Fanoušci ladění Windows získají všechny nástroje v jednom bezplatném programu. Lze použít pro Windows 7, 8/8.1 a 10. stáhněte si

 

Ladění panelu nástrojů: 7+ Taskbar Tweaker

7-taskbar-tweaker

Nástroj 7+ Taskbar Tweaker je specialista na panel nástrojů.

Je úplně jedno, co máte v plánu s hlavním panelem či panelem nástrojů. Vaši požadovanou aktivitu 7+ Tasbar Tweaker na hlavní panel umístí, pokud ji systém zná a je schopen provést. Pouhým kliknutím tak můžete např. změnit nabídku ikona na hlavním panelu nebo skrýt tlačítko Start. Pokud byste chtěli tyto detaily nastavit samostatně v registru, bude vám to pravděpodobně chvíli trvat. 7+ Taskbar Tweaker to zvládne kliknutím myší. Navíc nabízí mnoho dalších možností např. pro seskupování ikon, nebo odhaluje další nepoužívané funkce, jako např. přípínání objektů.

7+ Taskbar Tweaker 5.7 uspokojivý
Pomocí nástroje 7+ Taskbar Tweaker je možné přizpůsobit hlavní panel Windows 7, 8.x a 10 vašim potřebám.  stáhněte si

 

Detailní ladění: Ultimative Windows Tweaker 10

ultimative-windows-tweaker

Více než 200 možností: Ultimate Windows Tweaker přináší spoustu malých detailů nastavení.

Minimalistický nástroj Ultimate Windows Tweaker nezabere více než 1MB datového prostoru, běží bez nutnosti instalace a je hned od začátku opatrný při práci. Jako první věc automaticky vytvoří bod obnovení systému. Vlastní možnosti přizpůsobení jsou rozděleny do karet Hlavní panel, Průzkumník, Ovládací rozhraní a Speciality Windows 10. K dispozici jsou ale také vlastní sekce s důrazem na výkon, bezpečnost nebo kontextové menu. Struktura by mohla být lepší a ke škodě chybí možnost vyhledávání. Takže ve více než 200 vylepšení se musíte zorientovat sami. Ale stojí to za to. Například můžete rychle skrýt tlačítka na hlavním panelu nebo odpojit uzamčení obrazovky pouhým kliknutím myši.

Ultimate Windows Tweaker 10, v4.6 uspokojivý 
Bezplatný nástroj optimalizuje Windows 10 a nabízí také mnoho možností pro osobní nastavení.  stáhněte si

 

Přísnější ochrana dat: ShutUp10

shutup10

Bezpečnost v detailu: ShutUp10 nabízí mnoho bezpečnostních nastavení.

Pokud chcete Windows 10 přidat v oblastech ochrany dat a soukromí, doporučujeme vaší pozornosti nástroj O&O ShutUp10. Pak je tento pomocník ze skupiny nepostradatelných po každé instalaci Windows 10. Hned po spuštění poskytuje smysluplné návrhy na kompromis mezi ochranou dat a uživatelským pohodlím. Ochranu ale můžete nastavit i mnohem přísněji. Také pokud se chcete nadobro zbavit Cortany, s pomocí ShutUp to provedete velmi snadno.

O&O ShutUp10 v1.6.1402 velmi dobrý
Bezplatný anti-spy nástroj pro Windows 10.  stáhněte si

 

Ladění Windows Defenderu

configuredefender

ConfigureDefender snadno zpřístupňuje nastavení Windows Defenderu.

Nastavení v programu Windows Defender je velmi obtížně dostupné prostřednictvím prostředků, jakými jsou skupinové zásady nebo registr. ConfigureDefender se snaží této role chopit. První pokus není špatný, i když jednotlivým bodům chybí bližší vysvětlení a uživatelské rozhraní působí poněkud zastarale. Přesto aktuální verze stojí za pozornost zejména zkušených uživatelů, kteří chtějí zlepšit zabezpečení programu Windows Defender nebo snadněji přizpůsobit a nastavit jeho detaily.

ConfigureDefender 2.0.0.1 uspokojivý
ConfigureDefender vám usnadní přístup k různým možnostem přizpůsobení programu Windows 10 Defender.  stáhněte si

 

Ladicí nástroje provází často špatná pověst a je fakt, že mnoho z nich je nepoužitelných. Pomocníci nabízí mnoho možností nastavení, což vám umožní podrobné přizpůsobení vašich Windows. Některé z nich ale představují riziko špatné konfigurace. Výše uvedené nástroje zahrnují širokou škálu možností nastavení a spojují je s funkcemi, které jsou jinak přístupné pouze v registru. Přesto buďte opatrní a raději upravujte jen několik nastavení najednou.

 

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení