Menu

Opět problémy ve Windows 10: dlouhotrvající chyba potlačuje bezpečnostní funkce

29.07.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Opět problémy ve Windows 10: dlouhotrvající chyba potlačuje bezpečnostní funkce

Opět problémy ve Windows 10: dlouhotrvající chyba potlačuje bezpečnostní funkce | foto: CHIP

Problémy s Windows 10 neberou konce. Microsoft v současné době řeší chybu, která ochromila dvě bezpečnostní funkce v současných verzích systému Windows 10. Jde o profi funkci Windows Sandbox a Windows Defender Application Guard.

Dokud nebude hotová oprava, uživatelům pomůže jednoduchý trik. Chyby v systému Windows často nejsou zásadním problémem, pokud k nim ale dojde v souvislosti s bezpečnostními funkcemi, je dobré jim věnovat pozornost. Microsoft v současnosti zkoumá chybu, která by mohla deaktivovat dvě funkce zabezpečení systémů Windows 10 Pro a Enterprise. Verze Windows 10 Home jí není ovlivněná. Chyba se vyskytuje v současných verzích Windows 10 čili 1903, 1909 a 2004.

Jedná se o Windows Defender Application Guard (WDAG) a Windows Sandbox, které v současné době zobrazí pouze zlověstnou chybovou zprávu "ERROR_VSMB_SAVED_STATE_FILE_NOT_FOUND (0xC0370400)" nebo "E_PATHNOTFOUND (0x80070003)" a službu zastaví.

Profesionální funkce selhávají

windows10bug1

Windows Sandbox poskytuje virtuální Windows pro bezpečnostní účely, nicméně v současnosti způsobuje problémy.

Windows Sandbox je chráněné prostředí, ve kterém uživatelé mohou testovat software ve virtuálních Windows. Pokud si nejste u konkrétního nástroje či programu jistí jeho bezpečností a důvěryhodností, lze jej otestovat v karanténě. Pointou tohoto řešení je, že karanténa nezanechává v systému žádné stopy a pokud ji zavřete, vše je jako předtím. Alespoň teoreticky, protože karanténa se vždy potýká s nějakými problémy.

Windows Defender Application Guard umožňuje uživatelům Windows aktivovat speciální režim pro Microsoft Edge. Tím vlastně dojde k izolaci nedůvěryhodných stránek dodanou funkcí, a ty poté lze bez ohrožení v prohlížeči otevřít. Ochrana Application Guard v programu Windows Defender zvyšuje ochranu zařízení před pokročilými útoky tak, že otvírá nedůvěryhodné weby v izolovaném okně prohlížeče Edge. Využívá metodu hardwarové izolace nedůvěryhodných webů, které otvírá v jednoduchém kontejneru, odděleném od operačního systému pomocí virtualizační technologie Hyper-V.

Pokud se ukáže, že nedůvěryhodný web je nebezpečný, zůstane izolovaný v zabezpečeném kontejneru ochrany Application Guard, takže zařízení a data uživatele na něm budou nadále chráněná. Prostřednictvím bezplatných rozšíření toho lze dosáhnout i ve spojení s prohlížeči Chrome a Firefox. Momentálně se ale kvůli chybě otevírají právě i nedůvěryhodné stránky, což s sebou nese potenciální bezpečnostní problémy.

Vyzkoušejte si: Windows Defender Application Guard

wdag-logo

Ochrana Application Guard pro Chrome v2.0.2003.2003

CHIP hodnotí Uspokojivý

Rozšíření zobrazuje nedůvěryhodné weby v samostatném okně Microsoft Edge, aby se zvýšila ochrana vašeho zařízení před pokročilými hrozbami.

Stáhněte si
wdag-logo

Ochrana Application Guard pro Firefox v2.0.2003.2003

CHIP hodnotí Uspokojivý

Rozšíření Application Guard v programu Windows Defender chrání vaše zařízení před pokročilými útoky tím, že přesměrovává nedůvěryhodné weby do izolované verze prohlížeče Microsoft Edge.

Stáhněte si
wdag-logo

Windows Defender Application Guard Companion

CHIP hodnotí Uspokojivý

Bezplatné řešení zajišťuje bezpečné otevírání nedůvěryhodných webů i v jiných prohlížečích, než je Microsoft Edge.

Stáhněte si

Jednoduché odstranění chyby

windows10bug2

Restart Windows by měl chybu alespoň dočasně odstranit.

Postiženým uživatelům Microsoft radí: "Restartujte Windows". To není vtip, chyba by se po restartu alespoň dočasně neměla objevit. Microsoft pracuje na záplatě, která by měla být obsažena v nadcházející verzi Windows. Microsoft v současnosti neposkytuje žádné další podrobnosti k uvedenému problému, ani na Windows 10 Health Dashboardu se nedá dohledat žádný záznam k tomuto tématu.

Špatně provedené dodatečné funkce

Windows Sandbox byl od začátku skvělý nápad, ale teď je spíš na obtíž. Doposud ještě nikdy nefungoval úplně bez chyby a nevypadá to, že by to Microsoft mohl zvládnout. Nyní se seká i funkce Windows Defender Application Guard, druhá funkce, která by měla přilákat uživatele k verzi systému Windows 10 Pro. Ale i zde platí: dobrý nápad, implementace vyžaduje zlepšení.

V současné chvíli není jasné, kolika uživatelů se zmíněné chyby týkají. Každopádně uživatelé systému Windows 10 Home jsou v bezpečí, protože obě funkce se týkají verze Windows 10 Pro.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod nebo drzý padělek – tato verze linuxu je alespoň po vizuální stránce přesnou kopií windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení