Menu

Přejete si prohlížeč s vlastnostmi Chrome, ale bez sledování Googlem? Pak je dobré sáhnout po jiném

13.04.2022 09:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Přejete si prohlížeč s vlastnostmi Chrome, ale bez sledování Googlem? Pak je dobré sáhnout po jiném

Přejete si prohlížeč s vlastnostmi Chrome, ale bez sledování Googlem? Pak je dobré sáhnout po jiném | foto: jay88ld0/Pixabay

Chrome je sice nejrozšířenějším prohlížečem, ale ne každý uživatel chce sdílet svá data se společností Google. Uživatelé, kterým záleží na jejich soukromí, a přitom nechtějí být bez Chromu, mohou použít Ungoogled Chromium. Tento internetový browser z Chrome odstranil všechny služby Google.

Google si i nadále udržuje pozici lídra v oblasti internetových prohlížečů. Mnoho uživatelů ale z Chromu zrovna nehýká nadšením, přestože jej používají. Je to z důvodu ochrany uživatele a sledování jeho dat. Kdo by chtěl používat Chrome zcela bez Googlu, mohl by mu vyhovovat projekt Ungoogled Chromium. Vychází z otevřeného jádra Chromium a odstraňuje z něj všechny webové služby Googlu. Zároveň obsahuje několik vylepšení, které si uživatelé mohou ručně aktivovat pomocí příznaků. Například pro lepší ochranu dat a kontrolu nad sledováním.

Proto byl zdrojový kód Chromia upraven tak, aby v novém prohlížeči už společnost Google nehrála žádnou roli. Na první pohled nejsou tyto změny nijak patrné. Ungoogled Chromium vypadá jako Chrome a funguje stejně rychle.

ungoogledchromium

Ungoogled Chromium 100

CHIP hodnotí Dobrý

Prohlížeč je speciální odnoží svobodného prohlížeče Chromium, která se zaměřuje na ochranu soukromí. Za tímto účelem se projekt důsledně obejde bez obsahu Googlu.

github.com/Eloston/ungoogled-chromium
iridium-logo

Iridium Browser 2021.12

CHIP hodnotí Dobrý

Prohlížeč, který klade vysoký důraz na bezpečnost uživatele

iridiumbrowser.de/downloads/windows
bravesearch-logo

Brave Browser 1.25.73

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný prohlížeč Brave Browser sází na technologii Chromium a pracuje podobně rychle, jako Chrome. Kromě toho má zabudovanou ochranu proti sledování a umožňuje surfování prostřednictvím sítě Tor.

Brave.com
duckduckgo-logo

DuckDuckGo pro Chrome 2021.1.8

CHIP hodnotí Dobrý

Rychlý přístup pro DuckDuckGo: bezpečné vyhledávání nabízí bezplatné rozšíření pro Google Chrome.

K dispozici na Chrome.google.com

 

Ungoogled Chromium: Chrome bez Google

ungoogledchromium-1

| Zdroj: Ungoogled Chromium

Ungoogled Chromium vypadá na první pohled jako Chrome, ale nenechte se zmást. V praxi si rychle všimnete, že se o Chrome nejedná. Hledané výrazy v adresní řádku nevracejí žádné výsledky, není možné se přihlásit k účtu Google a ani rozšíření se nedají instalovat prostřednictvím webového obchodu Google. Technicky vzato vývojáři zbavili otevřený zdrojový kód prohlížeče Chromium všech položek, týkajících se telemetrie Google. Vše, co s internetovým gigantem jinak čile komunikuje, bylo vypnuto.

Má to vedlejší účinky. Například byla deaktivována funkce "Bezpečné prohlížení/Safe browsing", která má chránit uživatele před phishingovými stránkami. Důvodem je skutečnost, že v Chromu je při aktivaci této funkce vždy kontaktován Google, který udržuje seznam škodlivých stránek, které bezpečné prohlížení prochází a kontroluje. Podle myšlenky Ungoogled Chromium je to v pořádku, ale z pohledu uživatele to oslabuje jeho bezpečnost.

Nemá to jen výhody

ungoogledchromium-2

Google se v dostupných vyhledávačích ani nezobrazuje. | Zdroj: Ungoogled Chromium

Google je svou lačností po datech známý, ale díky mnoha funkcím a službám je jeho používání uživatelsky přívětivé a pohodlné. Například funkce predikce může v prohlížeči Chrome urychlit načítání webových stránek. Zlepšená ochrana dat tedy má svou cenu, zejména pokud jde o pohodlí a bezpečnost.

S odnožemi prohlížečů jsou obecně spojeny i další problémy. Na rozdíl od velkých prohlížečů Chrome, Firefox a Edge jsou jejich odnože a alternativy zpravidla vyvíjeny malými týmy, nebo dokonce jednotlivci. Bezpečnostní aktualizace se pak často dostanou do pokročilejších verzí prohlížeče až s delším zpožděním. Uživatel tedy získá větší ochranu dat, ale na úkor bezpečnosti.

Nejlepší je vytvořit si Google Chromium ze zdrojového kódu samostatně. Binární soubory, odkazované ke stažení, pocházejí od uživatelů. To může být další bezpečnostní riziko. Pokud nechcete svá data dávat k dispozici Googlu, jednoduše můžete také používat Firefox.

Neplést se Googlu do cesty

Snadno se nabyde dojmu, že se uživatelé buď vrhnou na Chrome, a pak používají všechny služby Google bez ohledu na jejich hlad po datech, nebo se od něj zcela odvrátí. Rozumnou střední cestou by mohlo být zkusit alternativy. V případě vyhledávače se nemusí sahat vždy jen po Google a v případě prohlížeče po Chrome. Ungoogled Chromium je určitě zajímavý projekt, ale s Firefoxem také dosáhnete "méně Googlu". A bezpečnost nezůstane na okraji zájmu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Copak vám Firefox udělal?

  Reakce na Michal Novak: Pan Novák zřejmě nemá Firefox rád, že se proti němu tak ohrazuje. Ano Firefox je na ústupu, protože ho válcuje Chrome prosazovaný Googlem a Edge prosazovaný Microsoftem. Firefox za sebou takového giganta nemá. Že kdysi Googlu posloužil za inspiraci Chromu je věc jiná. Určitě to ale není tím, že by to byl nekvalitní prohlížeč. Co se týče spotřeby RAM paměti (pan Novák si to plete, ROM se nespotřebovává, ta je daná) není signifikantně horší než u Chromu. Samozřejmě to závisí na tom kolik a jak moc náročný obsah zobrazujete. Já v tuto chvíli mám otevřených asi dvacet záložek převážně publicistického obsahu (jako je Chip) a Firefox spotřebovává cca 0,5 GB. To není tak moc. A samozřejmě je potřeba aktualizovat, protože některé prehistorické verze zabírají víc.

  Reagovat na komentář

  Google versus alternativy browserů

  V podstatě lze s obsahem článku souhlasit, avšal Google stejně nalezne(nebo již nalezl) cestu k datům uživatelů.

  V čem však souhlasit nelze je údaj, že Firefox je jednou z alternativ! Firefox běžně vyžaduje 1.5GHz ROM!!! Ano, v komparaci s aktuálně osazovanou kapacitou ROM či grafik v PC současnosti nejspíše problém nenadělá, což neplatí pro starší PC. Avšak proč spotřebovává tolik paměti? Odpově%d je více než jednoduchá, navíc takováto porce % paměti je zcela zbytečná. Téměř 1/4 paměti z 8GB ROM?

  Nadto, i dle sdělení samotné spol. Mozilla pozice jejího browseru je na ústupu v komparaci s ostatními hlavními developera.
  Jakoby nestačil Microsoft se svými „inteligentními“ kumulativními aktualizacemi.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení