Menu
CHIP Speedtest

Život mezi dvěma updaty: Windows 10 si už brzy posvítí na vtíravé programy

14.10.2020 08:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Život mezi dvěma updaty: Windows 10 si už brzy posvítí na vtíravé programy

Život mezi dvěma updaty: Windows 10 si už brzy posvítí na vtíravé programy | foto: CHIP

Říjnová aktualizace Windows 10, označovaná také jako 20H2, dorazí každým dnem. Mezitím už Microsoft delší dobu pracuje na dalším updatu Windows 10 21H1, který by měl přijít příští rok a přinést uživatelům mnoho nových funkcí.

Uživatelé Windows 10 si už zvykli na postupný vývoj systému, kdy po dokončení jedné aktualizace stojí před další. Momentálně je na pořadu dne podzimní aktualizace Windows 10 20H2. Microsoft už ale vyvíjí další aktualizaci funkcí Windows 10 21H1. Říká se, že ta by mohla být jedinou aktualizací systému v roce 2021. Ale bez ohledu na to, jak Microsoft o vydáních rozhodne, obsahuje mnoho nových funkcí.

Nejnovější změnou je, že Windows 10 oznámí, když se programy zanoří do sekce autostartu. Doposud bylo nutné automaticky spouštěné programy hledat a uživatelé byli často překvapeni, kolik nástrojů tam lze objevit. Ve Windows 10 21H1 to ale bude jinak. Pokud se program zařadí do skupiny automaticky spouštěných, Windows zobrazí na ploše oznámení. Microsoft tak chce systém autostartu více zprůhledit.

Už v průbehu instalace bude možné individuální přizpůsobení Windows

windows1020h21

Při instalaci Windows bude možné zvolit, pro jaký druh činnosti je zařízení určeno. | Zdroj: CHIP screenshot

Windows 10 je velmi rozšířený systém a jeho uživatelé jej používají k různým účelům. Po instalaci ale vypadá na všech zařízeních stejně. To by se mělo změnit. V sestavení 20231 je nová funkce, která uživatelům nabízí možnost přizpůsobení Windows během instalace.

Objeví se nová obrazovka s dotazem, jaký hlavní účel počítač splňuje. V současnosti je v návrhu šest kategorií: hry, rodina, kreativita, škola, zábava a práce. Na základě výběru uživatele pak Microsoft navrhne vhodné nástroje a služby, a podle toho by měly být přizpůsobené i Windows. Nová funkce je ale stále v prvopočátku vývoje. Nyní ji ani nevidí všichni členové programu Insider a pokud ano, moc se toho nestane. Pravděpodobným cílem je poskytovat Windows 10, která jsou více přizpůsobena svému účelu a potřebám uživatele.

Myšlenka je dobrá. Jen si přejme, aby ji Microsoft nepoužil pouze k reklamě na své vlastní produkty Office, Teams a další.

Windows 10 21H1: prověření kondice disku SSD

windows1020h22

Systém oznámí, zda došlo k defektu SSD. | Zdroj: Microsoft

Defektům SSD disků lze předcházet pravidelnými zálohami, stav paměťového zařízení lze ale také sledovat pomocí nástrojů, ke kterým patří například CrystalDiscInfo. V budoucnu tuto kontrolu převezmou samotná Windows – minimálně se jedná o novou funkci ve Windows 10 21H1, build operačního systému 20226. Podporovány jsou SSD disky s protokolem NVMe.

Windows 10 upozorní uživatele na neobvyklé chování datového nosiče a dále v oblasti Úložiště zobrazí další informace, například odhad zbývající životnosti, dostupné kapacity a aktuální teplotu. Oznámení je spojeno s doporučením, abyste si co nejdříve vytvořili zálohu důležitých dat.

Video chat bez doplňkových nástrojů

Microsoft nedávno upozorňoval na zajímavou novinku, nazvanou "Meet Now", která ale krátce poté zmizela. Koncern funkci nadále vyvíjel a testoval interně. Nyní je zpět a objevila se v sestavení s číslem 20221. V budoucnu půjde snadno zahájit video hovory přes Skype pomocí tlačítka na Hlavním panelu, a to bez nutnosti registrace nebo instalace dalšího softwaru.

Pokud vytvoříte schůzku pomocí tlačítka, otevře se Skype (pokud je k dispozici), nebo se schůzka zahájí v prohlížeči Edge. Poté můžete všem pozvaným poslat URL, prostřednictvím které se ke schůzce připojí. Velkou výhodou je, že podobně jako v Jitsi Meet už není nutné v Meet Now vytvářet pro video chaty nebo hovory účet Skype. Tuto funkci si prozatím mohou zobrazit pouze někteří členové programu Insider, ale podle oficiálních poznámek k vydání se plánuje její uvolnění pro všechny.

windows1020h23

Zdroj: Twitter

tmavý režim pro vyhledávání

Aktuální verzí Windows 10 21H1 je sestava 20215. Tmavý režim pro vyhledávání, který se jinak zobrazuje ve světlých barvách, je novinkou. I když jste měli celý systém nastavený na dark mode, doposud se režim vyhledávání zobrazoval ve světlém pozadí. Funkce je tedy už delší dobu zpožděna.

V aktuálně publikovaném buildu 20215 je také šest oprav chyb, které mají eliminovat otravné pády a zablokování systému. Už dříve existovaly problémy, které mohly způsobovat selhání bezpečnostních aplikací Windows. Vytvoření bodu obnovy také může mít za následek zablokování možnosti spuštění Edge.

Zvěsti: od Windows 10 21H1 pouze jedna aktualizace ročně

Stránka Windows Latest obsahuje nový plán aktualizací pro Windows 10. Za posledních pět let jsme si u Windows zvykli na dvě aktualizace funkcí ročně: jednu na jaře a druhou na podzim. Naposledy byly jarní aktualizace více vybaveny inovacemi, na podzim šlo spíš o service pack. To se má ale s Windows 10 21H1 změnit. Měla by to být jediná aktualizace v nadcházejícím roce.

Důvodem jsou Windows 10X, nová verze operačního systému, která má konkurovat Chrome OS. Měla být uvedena už letos, ale musela se odložit na rok 2021. Obsadí tedy pozici jarních novinek. Windows 10 21H1 budou z toho důvodu velmi pravděpodobně odloženy až na podzim příštího roku. Tak se z nich stanou vlastně už Windows 10 21H2.

To je ale zatím jen spekulace, která se může stát realitou, ale také naopak. Microsoft zatím nesdělil ani slovo ohledně změny strategie režimu aktualizací pro Windows 10. Tato spekulace by nicméně mohla potěšit mnoho uživatelů Windows, protože by tak stačila pouze jediná aktualizace ročně.

Windows 21H1: Systémová nastavení ztrácí na významu

windows1020h24

Funkce a možnosti nastavení systému se stěhují do nových nastavení. | Zdroj: CHIP screenshot

V budoucnu půjde upravovat nastavení DNS přímo v části "Síť a internet". To platí i pro šifrované DNS. Zatím jste po klikacích orgiích byli přesměrování do klasického Ovládacího panelu. Nyní už bude trochu nadbytečný. Také odstranění instalací programů bylo už dříve možné provádět modernější metodou, než klasicky přes Ovládací panely. Fanoušci Windows už odpovídající příznak ve Windows 10 21H1 objevili. Ale žádný strach. Ovládací panely jsou stále součástí systému a věříme, že to tak ještě chvíli zůstane.

Microsoft celkově upgraduje a mění filozofii nových nastavení ve srovnání s klasickými nástroji předchozí koncepce. Pomocí nastavení Windows půjde pohodlně spravovat i rozdělení disků SSD a dalších úložných médií. Konkurenci tak bude čelit i zastaralá správa úložišť v Ovládacích panelech. Ve zjednodušené verzi ale stále chybí některé možnosti.

Viditelné změny by uživatelé ocenili

Novým verzím Windows 10 Microsoft věnuje hodně práce. Často se ale mění pouze detaily, což uživatelům komplikuje poznat, co je nového. Viditelné změny by tedy byly více než vítané. Nová nabídka Start bude ve Windows 10 20H2, takže ve verzi 21H1 zatím není nic význačného. Bude zajímavé sledovat, co nového ještě pro Windows 10 21H1 Microsoft připraví a zda se strategie frekvencí aktualizací skutečně změní.

mohlo by vás také zajímat: říjnový update windows 10 – microsoft na poslední chvíli uvolňuje několik záplat

ANKETA: Provádíte pravidelné aktualizace svého systému?

96%
4%
Celkem hlasů: 231

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Aktualizácie Windows 10 zväčša horšie ako Covid

    Každá aktualizácia doteraz bola horšia ako nočná mora. Robím pravidelne aktualizácie na 4 PC, ešte nikdy po aktualizácii mi nechodilo na počítači všetko, čo predtým. O čase, ktorý som zabil pri čakaní na aktualizáciu, radšej nejdem písať. Na prvom PC prechádzam na Linux a po osvedčení to zrejme urobím na všetkých.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.